Топ НовостиСите Топ Новости

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По половина век МПЦ и СПЦ си подадоа рака
ФАКТОР НА ДЕНОТ: По половина век МПЦ и СПЦ си подадоа рака
Фактор

СЕ НОРМАЛИЗИРААТ ОДНОСИТЕ МЕЃУ МПЦ И СПЦАрхиепископот охридски и македонски Стефан на денешата заедничка литургија на помирување со српскиот патријарх Порфириј во Белград…

МакедонијаПовеќе во Македонија

(Видео) Георгиевски: Заев беше спремен да даде 6 личности, меѓу кои и Гоце Делчев за Бугарија да го тргне ветото
(Видео) Георгиевски: Заев беше спремен да даде 6 личности, меѓу кои и Гоце Делчев за Бугарија да го тргне ветото
Инфомакс

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен…

„Блокирање на Собранието“, Билали-Зендели до опозицијата: Како ќе ја прекинете оваа практика во иднина
„Блокирање на Собранието“, Билали-Зендели до опозицијата: Како ќе ја прекинете оваа практика во иднина
АлсатМ

Пратеничката од ДУИ, Арта Билали-Зендели, додека дебатираше за блокирањето на работата на Собранието, праша како во иднина, доколку опозицијата дојде на власт, ќе…

Слаб земјотрес ја стресе Македонија
Слаб земјотрес ја стресе Македонија
Центар

Земјотрес со јачина од 2.2 степени по Рихтер денеска е регистриран со епицентар на 9 километри од градот Гостивар. Во соседството денеска земјотреси…

СветПовеќе во Свет

Дваесеттина украински падобранци им се предале на силите на Доњецк
Дваесеттина украински падобранци им се предале на силите на Доњецк
Нетпрес

Само во текот на изминатото деноноќие 20 припадници на 95-та воздушно-десантна јуришна бригада на вооружените сили на Украина им се предале на силите…

Вучиќ го нагости Мишел со ќебапи (ФОТО)
Вучиќ го нагости Мишел со ќебапи (ФОТО)
Локално

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на социјалните мрежи објави фотографија како подготвува ќебапи со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел по денешните официјални…

БалканПовеќе во Балкан

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ
Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ
ТВ21

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Европската политичка заедница што ја предложи на почетокот на мај претставува надополнување, а не алтернатива на…

EкономијаПовеќе во Eкономија

Грција очекува речиси еден милион туристи од Србија
Грција очекува речиси еден милион туристи од Србија
Република

Оваа година очекуваме 900.000 туристи од Србија во Грција, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас од Белград, каде што одржува низа…

Најсиромашните земји во светот ќе добијат помош поради поскапувањето на храната
Најсиромашните земји во светот ќе добијат помош поради поскапувањето на храната
Бизнис Инфо

Американската влада и меѓународните финансиски институции, како што се Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, ветија дека ќе инвестираат десетици милијарди долари во…

ТехнологијаПовеќе во Технологија

WhatsApp наскоро ќе воведе опции кои сигурно ќе ви се допаднат
WhatsApp наскоро ќе воведе опции кои сигурно ќе ви се допаднат
Центар

Корисниците на групите на WhatsApp наскоро ќе можат да ја напуштат групата без знаење на другите нејзини членови, а само администраторот ќе биде…

Јувентус му соопштиле вест на Мората која сигурно не му се допаднала
Јувентус му соопштиле вест на Мората која сигурно не му се допаднала
24 Фудбал

Јувентус му соопштиле вест на Мората која сигурно не му се допаднала Според „Марка“, Јувентус нема намера да го откупи Алваро Мората, тоа…

Два критични безбедносни пропусти активно се злоупотребуваат
Два критични безбедносни пропусти активно се злоупотребуваат
IT

Безбедносни пропусти во VMware и BIG-IP активно се злоупотребуваат за напад на деловни мрежи. Напаѓачите кои се обидуваат да дојдат до пристап до…

ЗдравјеПовеќе во Здравје

Во Германија секој ден умираат меѓу 130 и 150 луѓе од корона вирусот, пандемијата е далеку од завршена
Во Германија секој ден умираат меѓу 130 и 150 луѓе од корона вирусот, пандемијата е далеку од завршена
Денешен Весник

Пандемијата на коронавирусот сè уште не е завршена, предупреди германскиот министер за здравство Карл Лаутербах.Тој истакна дека има значително зголемување на бројот на…

Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт
Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт
Espreso

Здравјето на срцето е една од работите што мора да ја одржувате бидејќи болестите на срцето се причина број еден за смртност во…

(ВИДЕО) Осветлувањето во Карпош се вклучува денски, а се исклучува навечер: Ако плаќаме, како нема пари и се штеди?
(ВИДЕО) Осветлувањето во Карпош се вклучува денски, а се исклучува навечер: Ако плаќаме, како нема пари и се штеди?
А1он

Уличните светилки во Карпош светат уште пред надвор да биде стемнето, а се исклучуваат по полноќ. Ова дополнително ги подгреа реакциите на жителите,…

КултураПовеќе во Култура

ОФФЕСТ 2022 – Мисијата продолжува
ОФФЕСТ 2022 – Мисијата продолжува
Р.С. Европа

По двете години на изместено, но жилаво делување во пандемиски услови кога и самото присуство на концертните настапи беше елемент на некаква лична…

Македонско сонце насликано на вратоврската на претседателот Пендаровски
Македонско сонце насликано на вратоврската на претседателот Пендаровски
Вечер

Интерактивна ликовна работилница денеска беше одржана во галеријата „КО-РА“ во домот на култура „Кочо Рацин“ во Скопје, во рамки на изложбата на студентката Вероника Љоровска,…

Македонците во Албанија подготвуваат масовна прослава на 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј
Македонците во Албанија подготвуваат масовна прослава на 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа К...
Ohrid News

Етничките Македонци од Пустец и цела Албанија, за прв пат досега, подготвуваат богата со содржини и масовна прослава на 24 мај, Денот на…

ЗабаваПовеќе во Забава

Зошто се заљубувате во погрешни личности?...
Зошто се заљубувате во погрешни личности?...
ММС

Зошто се заљубувам во погрешни луѓе – ако некогаш самите на себе сте си го поставиле ова прашање, прочитајте ги советите и откритијата…

Фото: Бремената Лима како грчка божица
Фото: Бремената Лима како грчка божица
Канал 5

Сексапилната Лима на црвениот килим се  прошета заедно со својот партнер Андреа Ламер с...