Бизнис Вести

По успешата деловна година, НЛБ Банка ќе исплати дивиденда во висина од 36,6 милиони евра
По успешата деловна година, НЛБ Банка ќе исплати дивиденда во висина од 36,6 милиони евра
Бизнис Вести

Според резултатите презентирани денеска на Годишното акционерско собрание, зад НЛБ Банка Скопје е уште една успешна година која ја одбележаа силната кредитна поддршка за бизнисот и населението и одрж...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција
ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција
Бизнис Вести

Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција и се соочи со одговорност, велат од ВМРО-ДПМ...

Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија Паолучи
Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија Паолучи
Бизнис Вести

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи. На средбата, како што се наведува во...

Сиљановска Давкова се сретна со началникот на ГШ на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски
Сиљановска Давкова се сретна со началникот на ГШ на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски
Бизнис Вести

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска имала средба со началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, соопшти претседателскиот Кабинет. -На средбата, прв...

Ахмети: Почнува битката за легитимитет, а не за власт
Ахмети: Почнува битката за легитимитет, а не за власт
Бизнис Вести

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети ден еска на прес-конференција со партиските лидери од коалицијата Европски фронт рече дека Охридскиот договор бил прекршен затоа што не бил почитуван легитимитетот на...

Емирот од Катар во официјална посета на Грција – двете земји ги зајакнуваат билатералните односи
Емирот од Катар во официјална посета на Грција – двете земји ги зајакнуваат билатералните односи
Бизнис Вести

– Договор за воена соработка меѓу Министерствата за одбрана и Меморандумот за соработка за спроведување на политички консултации за прашања од заеднички интерес меѓу Министерствата за надворешни рабо...

Нова вулканска ерупција на Исланд, петта од декември
Нова вулканска ерупција на Исланд, петта од декември
Бизнис Вести

На полуостровот Рејкјанес, во југозападниот дел на Исланд, денеска повторно еруптираше вулканот Рејкјанес, што е петта ерупција на овој вулкан од декември. Новата ерупција е резултат на еруптивната а...

МОН: Учениците ќе ги имаат сите учебници пред почетокот на новата учебна година
МОН: Учениците ќе ги имаат сите учебници пред почетокот на новата учебна година
Бизнис Вести

Во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение во основното образование кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници и ќе се применуваат во учебната 2024/25 година. Пр...

Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт
Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт
Бизнис Вести

Минск е отворен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт, изјави белорускиот министер за надворешни работи Сергеј Алејник. -Сметаме дека причините за почетокот на овој конфл...

Австралија Експо ќе се одржи овој петок во Скопје – Побрзајте, резервирајте го вашето место и обезбедете квалитетно универзитетско образование во Австралија
Австралија Експо ќе се одржи овој петок во Скопје – Побрзајте, резервирајте го вашето место и обезбедете квалитетно у...
Бизнис Вести

Изборот на квалитетно универзитетско образование, често знае да биде тежок и збунувачки, особено за помладите генерации, чија кариерна иднина зависи токму од нивниот избор на факултетско образование....

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија
Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија
Бизнис Вести

– Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто е од „големо значење“. Според Сијарто, кој е во посета на Белорусија, Договорот е з...

Од утре времен режим на сообраќај на патот од Кокино до село Арбанашко поради градежни активности
Од утре времен режим на сообраќај на патот од Кокино до село Арбанашко поради градежни активности
Бизнис Вести

На регионалниот пат од село Кокино до село Арбанашко од утре ќе биде воведен времен режим на сообраќај, односно од 10 до 16 часот сообраќајот ќе биде во прекин во двата правца поради градежни активно...