Лидер

Лидерска средба во понеделник: ВМРО ДПМНЕ ја прифати поканата на СДСМ за лидерска средба, со еден услов
Лидерска средба во понеделник: ВМРО ДПМНЕ ја прифати поканата на СДСМ за лидерска средба, со еден услов
Лидер

Проф. Христијан Мицкоски, почитуван професор на Машинскиот факултет, се подготвува за лидерска средба во Собранието во својство на прв човек на политичката партија ВМРО ДПМНЕ. Мицкоски љубезно ја приф...

Амнестија на криминалот: ВМРО-ДПМНЕ ја отфрла идејата за коалиција со ДУИ, вели Димовски
Амнестија на криминалот: ВМРО-ДПМНЕ ја отфрла идејата за коалиција со ДУИ, вели Димовски
Лидер

Во последната епизода на „Клик Плус“ на ТВ21, во фокусот беа претстојните избори, создавајќи интерес кај гледачите. Илија Димовски и Андреј Петров, претставници од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ги споделија свои...

Движењето БЕСА бара одговорност: Повик до ОБСЕ да се истражи сомнителниот тендер што го доби фирма донатор на ДУИ за министерскиот состанок
Движењето БЕСА бара одговорност: Повик до ОБСЕ да се истражи сомнителниот тендер што го доби фирма донатор на ДУИ за ...
Лидер

Информации поврзани со тендер за адаптација на салата Борис Трајковски во Македонија, покренаа сомнеж за легитимноста на тендерскиот процес. Изнесена е сериозна загриженост за тендерот за адаптација ...

Помина времето за униформи во училиштата: Граѓаните се залагаат за зачувување на индивидуалноста и слободата на изразување
Помина времето за униформи во училиштата: Граѓаните се залагаат за зачувување на индивидуалноста и слободата на израз...
Лидер

Во анкетата спроведена од „Трн.мк“, граѓаните изразија резервираност за предложеното спроведување на училишните униформи. Наодите ја истакнаа загриженоста околу потенцијалните ограничувања на самоизр...

Зајакнување на бизнисите и поддршка за вработените: Стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на субвенционирањето на платите
Зајакнување на бизнисите и поддршка за вработените: Стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на субвенцион...
Лидер

Регионалната стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на субвенционирањето на платите на вработените. Нивниот предлог вклучува користење на просечните плати од август, септември и октомври...

„Дезинформациите влијаат негативно“: Вања го крена регионот на нозе, но засега ни трага, ни гласа
„Дезинформациите влијаат негативно“: Вања го крена регионот на нозе, но засега ни трага, ни гласа
Лидер

Малата исчезната Вања го крена регионот на нозе. Освен професионалноста на одредени медиуми, дел од нив, како и поединци се решија да шират невистини и вознемирувачки информации на социјалните мрежи з...

Продуктивна средба на Мицкоски и О’Брајан: Дискусии за аспирациите за членство во ЕУ, борбата против корупцијата и заштитата на националниот идентитет
Продуктивна средба на Мицкоски и О’Брајан: Дискусии за аспирациите за членство во ЕУ, борбата против корупцијата и за...
Лидер

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Дејвид О'Брајан, имаше продуктивна средба со Христијан Мицкоски, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На овој собир беа присутни и  амбасадорка...

Успешна дипломатија и позитивен ангажман: Македонија e модел за успешни мултиетнички општества, посветеноста кон мирот и стабилноста е клучна за регионот во услови на руска агресија, рече Каума
Успешна дипломатија и позитивен ангажман: Македонија e модел за успешни мултиетнички општества, посветеноста кон миро...
Лидер

Пиа Каума, претседателката на Парламентарното собрание на ОБСЕ, одржа извонредно воведно обраќање каде што изрази искрено восхитување за неверојатниот напредок што го постигна Македонија. Оваа прекрас...

„Оставете ја администрацијата да работи од дома“: Скопје празно за текот на самитот на ОБСЕ
„Оставете ја администрацијата да работи од дома“: Скопје празно за текот на самитот на ОБСЕ
Лидер

„Оставете ја администрацијата да работи од дома“, „За 8 минути стигнав од ТЦ Бисер во Аеродром до Карпош“. Ова се само дел од коментарите кои ги дадоа скопјани изненадени од празните булевари и посебн...

Финансиски истраги, дигитализација и враќање на криминално стекнат имот: Министрите потпишаа заедничка декларација за справување со корупцијата во регионот
Финансиски истраги, дигитализација и враќање на криминално стекнат имот: Министрите потпишаа заедничка декларација за...
Лидер

Скопје, главниот град на Македонија, беше сведок на интересен настан за време на Министерскиот совет на ОБСЕ. Министрите за надворешни работи од регионот се состанаа и потпишаа заедничка декларација, ...

Сергеј Лавров – „Персона нон грата“ на самитот на ОБСЕ во Скопје
Сергеј Лавров – „Персона нон грата“ на самитот на ОБСЕ во Скопје
Лидер

Избегнато фамилијарното фотографирање, без неформална вечерва, избегнување можна средба со Ентони Блинкен, осуда за руската агресија, игнорирање на неговиот говор, а на столчето оставено „Резервирано ...

Критики за процесот на селекција: Платформата на граѓански организации за борба против корупција со осуда за партизацијата при изборот на членовите на антикорупциската комисија
Критики за процесот на селекција: Платформата на граѓански организации за борба против корупција со осуда за партизац...
Лидер

Изборот на нови членови за Антикорупциската комисија предизвика голема врева кај невладините организации. Соопштението беше објавенo од платформа на граѓански организации за борба против корупцијата в...