Независен

СДСМ: Мицкоски се прикажува како државен полицаец и покажува дека не знае како се увезуваат лековите
СДСМ: Мицкоски се прикажува како државен полицаец и покажува дека не знае како се увезуваат лековите
Независен

  Опозициската СДСМ денеска оцени дека премиерот Христијан Мицкоски покажал целосно непознавање за тоа како функционира фармацевтскиот пазар и увозот на лекови. „Или е неук, или пак поопасната можност...

Тадеј Погачар е неуништив, уште една етапна победа на Тур де Франс
Тадеј Погачар е неуништив, уште една етапна победа на Тур де Франс
Независен

  Целосно доминантниот Тадеј Погачар победи на последната планинска етапа до Кол де ла Кујол во Приморските Алпи и е сѐ поблиску до завршување на ретка двојна победа на Џиро д’Италија и Тур де Фр...

Билјана Ивановска: Оценките на ДКСК за велосипедот се навреда за сите совесни функционери
Билјана Ивановска: Оценките на ДКСК за велосипедот се навреда за сите совесни функционери
Независен

  Сегашниот и претходниот состав на Антикорупциската комисија влегоа во клинч поради две работи – дипломатските пасоши и одењето на работа со велосипед или автобус. Поранешната претседателка на Антико...

СДСМ бара обвинителството да истражи како Игор Јанушев добил на подарок градежно земјиште од 325.000 евра
СДСМ бара обвинителството да истражи како Игор Јанушев добил на подарок градежно земјиште од 325.000 евра
Независен

  Опозицијата се сомнева дека во подарокот за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев во центарот на Скопје – градежно земјиште во вредност од 325.000 евра – има нешто што е незаконско. СДСМ бар...

Мицкоски лично во Царина ќе ги гледал фактурите за увоз на лекови
Мицкоски лично во Царина ќе ги гледал фактурите за увоз на лекови
Независен

  Премиерот  Христијан Мицкоски ќе ја преземе работата на директорот на Царина и одговорните службеници таму и лично ќе ги прегледувал фактурите за убоз на здравствени медикаменти. Тој денес изјави де...

МНР: Антикорупционерите не се лица кои имаат задолжително право на дипломатски пасош
МНР: Антикорупционерите не се лица кои имаат задолжително право на дипломатски пасош
Независен

  По неколкдневни нејаснотии околу тоа дали членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) имаат или немаат право на дипломатски пасоши, денеска се огласи Министерството за надвор...

Одењето на работа со велосипед е популизам, тврди Антикорупциска
Одењето на работа со велосипед е популизам, тврди Антикорупциска
Независен

  Донеодамнешниот премиер на Холандија и иден генерален секретар на НАТО, Марк Руте, да ти бил популист, според објаснувањето на новата Антикорупциска комисија. Руте на работа доаѓаше генерално со вел...

„Времето истече. Излези“: Притисокот на демократите врз Баден станува огромен
„Времето истече. Излези“: Притисокот на демократите врз Баден станува огромен
Независен

  Уште еден бран демократи ги обнови повиците до претседателот Џо Бајден да се откаже од трката во петокот – ненадеен наплив на дезертери на крајот од една недела криза за кампањата на Бајд...

Русите нападнаа енергетски објекти во Укарина, а Киев воен аеродром близу Ростов
Русите нападнаа енергетски објекти во Укарина, а Киев воен аеродром близу Ростов
Независен

  Руската армија нападна објекти на енергетската инфраструктура во регионите Полтава, Суми и Чернихив, објави операторот на електричната мрежа „Укренерго“ на својот канал на Телеграм. Како резулт...

Марјан Доказ не вршел рекет и уцена, пресуди Апелацискиот суд
Марјан Доказ не вршел рекет и уцена, пресуди Апелацискиот суд
Независен

  Марјан Стаменковски, сопственикот на порталот „ДоказМ“, е ослободен од обвинението дека вршел рекет и уцена во обид, бидејќи ги немало сите елементи на кривичното дело, одлучи Апелацискиот суд Скопј...

Анѓушев: Имаме решение за вишокот електрична енергија – смарт батериски систем за складирање и управување на струјата
Анѓушев: Имаме решение за вишокот електрична енергија – смарт батериски систем за складирање и управување на струјата
Независен

Групацијата Феро Инвест извади на пазарот интегрирано решение за проблемот со вишокот електрична енергија од обновливи извори, а тоа се ,,батериски системи со интерактивен софтвер за паметно складирањ...

(Видео) Запознајте ги пилотите од Црна Гора и Србија што гасат пожари низ Македонија
(Видео) Запознајте ги пилотите од Црна Гора и Србија што гасат пожари низ Македонија
Независен

Пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, веќе неколку дена помагаат во справување со огнената стихија. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во знак на почит и благодарност за она ш...