Балкан

Аркан му продавал оружје на Туѓман
Аркан му продавал оружје на Туѓман
PressingTV

На 104-годишна возраст во Загреб почина Јосип Манолиќ, висок функционер на ОЗНА и Државната безбедност, еден од основачите на ХДЗ и прв премиер на независна Хрватска. Тој ги знаеше најчуваните тајни н...

Османи ги повика косовските институции итно да го стопираат родовото насилство
Османи ги повика косовските институции итно да го стопираат родовото насилство
24 Инфо

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, повика на посветеност на институциите во запирањето на родовото насилство. Таа повика на „итно и по секоја цена“ стопирање на ужасните појави на убиства на...

„Утврдено е дека Србија не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница“ - вака им одговори Вучиќ на новинарите од Сараево
„Утврдено е дека Србија не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница“ - вака им одговори Вучиќ на новинарите од ...
Фактор

Пред Меѓународниот суд на правдата беше утврдено дека Србија на ниту еден начин не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница, изјави денеска српскиот претседател Александар ...

Meкиците на Звицер предизвикаа апсења во Црна Гора
Meкиците на Звицер предизвикаа апсења во Црна Гора
PressingTV

Зоран Лазовиќ, поранешниот помошник директор на Црногорската полициска управа и Миливое Катниќ, поранешниот главен специјален обвинител во Црна Гора, кои беа уапсени завчера во акцијата „Алфа“, се осо...

Вучиќ: Во Сребреница се случи страшно злосторство, Додик вели немало геноцид
Вучиќ: Во Сребреница се случи страшно злосторство, Додик вели немало геноцид
4News

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Мостар изјави дека во Сребреница се случило „страшно злосторство“, но рече дека Сараево не треба да го „лаже“ народот и да каже дека, на пример, пукал над...

Маж си ја уби сопругата, неколку пати бил пријавуван за семејно насилство
Маж си ја уби сопругата, неколку пати бил пријавуван за семејно насилство
Република

Женско лице е убиено утрово во градот Пеќ во Косово, а осомничен за злосторот е нејзиниот сопруг, кој, како што јавија медиумите, ѝ се предал на полицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Случај...

Невреме пристигна во Хрватска: дрво падна врз автомобил во Загреб
Невреме пристигна во Хрватска: дрво падна врз автомобил во Загреб
4News

Во Хрватска пристигна најавената промена на времето! Посебно предупредување објави и ДХМЗ. Како што соопшти нашиот метеоролог Теа Блажевиќ, пристигна посилна облачност. Дожд и врнежи ќе започнат веќе ...

Вучиќ за резолуцијата за Сребреница: Не го доведувајте во заблуда народот
Вучиќ за резолуцијата за Сребреница: Не го доведувајте во заблуда народот
ТВ21

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, при посетата на отворањето на саемот во Мостар, одговори на новинарско прашање во врска со резолуцијата за Сребреница што ќе биде претставена на Генералното ...

Олимпискиот оган тргна од Античка Олимпија да шири мир во време на војни (ВИДЕО)
Олимпискиот оган тргна од Античка Олимпија да шири мир во време на војни (ВИДЕО)
Независен

Олимпискиот оган вчера „тргна“ од Античка Олимпија за да го најави почетокот на најголемите спортски игри кои годинава, од  26 јули, ќе се одржат во Франција. Долгото патешествие на огнот започна со с...

Хрватска упати протестна нота до Србија поради нападот врз нејзини граѓани во Панчево
Хрватска упати протестна нота до Србија поради нападот врз нејзини граѓани во Панчево
24 Инфо

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска упати протестна нота до Србија во врска со физичкиот напад врз четворица хрватски државјани минатиот викенд во Панчево, соопштено е денеска ...