Либертас

МНР: Средбата со Лавров и Борг беше свикана за да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ
МНР: Средбата со Лавров и Борг беше свикана за да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ
Либертас

Министерството за надворешни работи (МНР) потврди дека на маргините на Министерскиот совет на ОБСЕ била одржана средба помеѓу министерот Бујар Османи и неговиот руски и малтешки колега Сергеј Лавров и...

Американската амбасада преку фб дополни што му кажал О’Брајан на Мицковски а ВМРО ДПМНЕ „заборави’да го каже во нивното соопштение
Американската амбасада преку фб дополни што му кажал О’Брајан на Мицковски а ВМРО ДПМНЕ „заборави’да го каже во нивно...
Либертас

„О’Брајан потенцираше дека САД силно го поддржува патот на Северна Македонија кон членството во ЕУ“, се наведува меѓудругото во објавата на Фејсбук. ИЗБОРМАКЕДОНИЈА Од Плусинфо Објавено 30/11/2...

Републиканците сè уште ја туркаат истрагата околу Бајден и најавија гласање за негов импичмент
Републиканците сè уште ја туркаат истрагата околу Бајден и најавија гласање за негов импичмент
Либертас

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во наредените недели можат да внесат на општо гласање во однос на прашањето за истрагата за импичмент на претседателот на САД Џо Бајден, соопшти денеска В...

Блинкен: Израел планира да продолжи со нападите во Газа, но мора да ги заштити цивилите
Блинкен: Израел планира да продолжи со нападите во Газа, но мора да ги заштити цивилите
Либертас

Нашиот непосреден фокус е да работиме со нашите партнери за да ја продолжиме паузата за да можеме да продолжиме да извлекуваме повеќе заложници од Газа и да обезбедиме дополнителна помош, изјави амер...

О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква
О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква
Либертас

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да изнајде начини за да се движи напред и дека един...

САД и годинава ќе обезбедат активна поддршка за енергеткиот систем на Украина
САД и годинава ќе обезбедат активна поддршка за енергеткиот систем на Украина
Либертас

Властите на САД имаат намера да обезбедат активна поддршка на Украина за обезбедување на непречена работа на нејзиниот енергетски систем оваа зима, вклучително и снабдување со опрема, изјави денеска ...

Русија и Саудиска Арабија го продолжуваат намалувањето на производството на нафта до март 2024 година
Русија и Саудиска Арабија го продолжуваат намалувањето на производството на нафта до март 2024 година
Либертас

Русија ќе поддржи намалување на производството на нафта на 500.000 барели дневно до крајот на март 2024 година, изјави денеска вицепремиерот задолжен за енергетика Александар Новак, по состанокот на ...

Украина: Серија експлозии во Херсон
Украина: Серија експлозии во Херсон
Либертас

Серија експлозии се случија денеска во јужниот украински град Херсон, објави на Телеграм шефот на градската воена управа Роман Мрочко. „Експлозии се слушаат во крајбрежните области на Херсон“, напиша...

Пресврт во сторијата која ја потресе Македонија: Сѐ е измама – среќа што не бев тој момент таму, инаку сега во притвор ќе бев
Пресврт во сторијата која ја потресе Македонија: Сѐ е измама – среќа што не бев тој момент таму, инаку сега во притво...
Либертас

Хуманитарецот Александар Георгиевски или познат како Бате Аце од Штип вечерва се огласи на социјалните мрежи, но и на медиумите дека ја прекинува хуманитарната акција за фамилијата во кратовско Секу....

Захарова се подбива со Бербок: Толку ли сакаш да бидеш во присуство на Лавров?
Захарова се подбива со Бербок: Толку ли сакаш да бидеш во присуство на Лавров?
Либертас

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, се шегува со изјавата на германската шефица на дипломатијата, Бербок, која му замери на Лавров дека се појавува во салата само кога зборува тој, а воопш...

(ВИДЕО) Најмалку седуммина загинати во експлозија на фабрика за хемикалии во Индија
(ВИДЕО) Најмалку седуммина загинати во експлозија на фабрика за хемикалии во Индија
Либертас

>Во експлозија на резервоар за складирање загинаа седум лица, а повредени се 24 во фабрика на индискиот производител на специјални хемикалии Aether Industries во западниот пристанишен град Сурат, ...

Влезот во ЕУ, но и заштитата на идентитетските обележја се од стратегиски интерес за државата, порачал Мицкоски на средбата со О’Брајан
Влезот во ЕУ, но и заштитата на идентитетските обележја се од стратегиски интерес за државата, порачал Мицкоски на ср...
Либертас

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска остварил средба со помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Дејвид О’Брајан, кој е во посета на Скопје поради учествот...