Либертас

Престојот во Северна Македонија заврши за уште 43 граѓани на Авганистан
Престојот во Северна Македонија заврши за уште 43 граѓани на Авганистан
Либертас 0 коментари

 Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Северна Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета земја како нивно трајно прибежиште. – Во текот на при...

Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига
Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига
Либертас 0 коментари

– Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска и утре учествува на редовниот состанок на Северноатланскиот совет на НАТО, на ниво на министри за надворешни работи во Рига Латвија. -Важни праш...

Стоев: Бугарија очекува јасни гаранции од Северна Македонија
Стоев: Бугарија очекува јасни гаранции од Северна Македонија
Либертас 0 коментари

 Софија очекува јасни гаранции од Скопје по однос на правата на граѓаните со бугарска национално чувство и исполнувањето на Договорот за пријателство од 2017 година, истакна шефот ...

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија
Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Северна Македонија во Србија
Либертас 0 коментари

Српската Влада на последната седница донесе Одлука за давање согласност за отворање Конзулат на Република Северна Македонија во Република Србија. Одлуката е објавена во „Службен весник на Република С...

Железничкиот сообраќај нормализиран, исплатен вториот дел од октомвриската плата
Железничкиот сообраќај нормализиран, исплатен вториот дел од октомвриската плата

– Патничкиот и железничкиот сообраќај од попладнево е нормализиран, откако на вработените во железничките претпријатија им е исплатен вториот дел од октомвриската плата што беше причина за некол...

Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД
Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

Веројатноста за колапс на САД денеска е многу поголема отколку на почетокот на милениумот, пишува коментаторот на Блумберг, Макс Хестингс Тој овој заклучок го црпи од анкетата ...

На локациите на „Макпетрол” од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни
На локациите на „Макпетрол” од 1 декември пластичните ќеси нема да бидат достапни

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол” од 1 декември веќе нема да бидат достапни пла...

Касами: Преку монитор долгот на општината ќе биде видлив за граѓаните на плоштадот
Касами: Преку монитор долгот на општината ќе биде видлив за граѓаните на плоштадот

Градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами одржа прес-конференција на која објави детали околу долговите на локалната самоуправа, како што најави на седницата на Советот. Тој ...

460 нови случаи на ковид 19. Пријавени се 7 починати лица
460 нови случаи на ковид 19. Пријавени се 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19: Ско...

Заев – Ламорџезе: Почетокот на преговорите е значаен и за Северна Македонија и за ЕУ
Заев – Ламорџезе: Почетокот на преговорите е значаен и за Северна Македонија и за ЕУ

Силна поддршка од Италија за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија и уверување дека Рим ќе продолжи со заложбите за успех на овој процес, којшто се цени дека е важно да биде...