24 Инфо

Американ Колеџ ја избра градинката Пролет во Центар како пример за лекција по архитектура
Американ Колеџ ја избра градинката Пролет во Центар како пример за лекција по архитектура
24 Инфо

Студентите од Факултетот за архитектура и дизајн на Универзитетот Американ Колеџ Скопје, под водство на професорот Сашо Блажевски направија студиска обиколка на градинката Пролет во Центар, која е во...

Полициски хеликоптер транспортираше македонски државјанин од Унгарија во Скопје
Полициски хеликоптер транспортираше македонски државјанин од Унгарија во Скопје
24 Инфо

Денеска 16.04.2024 од страна на Одделот за воздухопловни единици беше реализиран успешен транспорт на македонски државјанин од Унгарија во Македонија за да му се овозможи навремена медицинска нега. ...

Ставен под контрола пожарот над тетовско Селце
Ставен под контрола пожарот над тетовско Селце
24 Инфо

Шумскиот пожар над тетовско Селце по шест дена е ставен под контрола, информираат од Национален парк Шар Планина. Пресвртот се случил денеска, при што иако пожарот почнал да се проширува кон Ѓермо, р...

Османи ги прекина предизборните активности за денеска
Османи ги прекина предизборните активности за денеска
24 Инфо

Кандидатот за претседател од ДУИ, Бујар Османи ги прекина активностите од кампањата предвидени за денеска, поради, како што објави на својот Фејсбук, здравствени причини. „Од семејни здравствени п...

Хрватска: Пристигна студениот бран, вчера 30° степени, денеска снег
Хрватска: Пристигна студениот бран, вчера 30° степени, денеска снег
24 Инфо

Како што беше најавено, во Хрватска пристигна голема временска промена. Во Загреб за 24 часа температурите паднаа за дури 20 степени Целзиусови. Вчера во 14 часот беше 27 степени, а денескае 7 степен...

Јакимовски: Не смееме веќе да дозволиме ниту еден млад лекар да се отсели од Македонија! 
Јакимовски: Не смееме веќе да дозволиме ниту еден млад лекар да се отсели од Македонија! 
24 Инфо

Како претседател на Република Македонија и она што е најважно, најголема поддршка ќе имаат младите лекари, по готово специјализантите коишто навистина во Република Македонија не наоѓаат на разбирање ...

Таравари: Ќе ги забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити
Таравари: Ќе ги забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити
24 Инфо

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до граѓаните. Н...

Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова 
Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова 
24 Инфо

Денеска сме повторно во Куманово, со нас е и нашиот технички министер за труд и социјала Ѓоко Велковски, но и кандидати за пратеници, добри луѓе од Куманово. Овде сме со повозрасните денеска да се ви...

Богоев: Денот на Царината го одбележуваме со високи резултати во приходите, сузбивањето на криминалот и реформски процеси за интеграција во ЕУ
Богоев: Денот на Царината го одбележуваме со високи резултати во приходите, сузбивањето на криминалот и реформски про...
24 Инфо

„Приходите на Царината во 2023 година растат по секој основ, бројот на случаи на заплени е зголемен за 30 проценти, на кривичните пријави за 60 проценти, а инвеститорите во нас препознаа доверлив пар...

Арсовска: Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала
Арсовска: Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала
24 Инфо

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска одржа пред-конференција по повод пожарот во Универзалната сала при што се осврна на изјавите на министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчев...

Макрон ја повика Русија на примирје за време на Олимпијадата, Кремљ „ладно реагираше“
Макрон ја повика Русија на примирје за време на Олимпијадата, Кремљ „ладно реагираше“
24 Инфо

Кремљ денеска „ладно реагираше“ на повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за примирје во меѓународните конфликти за време на Олимпијадата во Париз, велејќи дека Украина може да го искорист...

Донесена одлука: 24 април неработен ден и за јавниот и за приватниот сектор
Донесена одлука: 24 април неработен ден и за јавниот и за приватниот сектор
24 Инфо

Владата попладнево донесе одлука со кој 24 април 2024 (среда) кога се гласа за првиот круг претседателски избори е неработен ден за сите граѓани вработени како во јавниот така и во приватниот сектор....