Спорт

Поради поплави одложено полуфиналето во азиската ЛШ
Поради поплави одложено полуфиналето во азиската ЛШ
Независен

Првиот полуфинален натпревар од азиската фудбалска Лига на шампиони (ЛШ) помеѓу Ал Аин и Ал Хилал е одложен за еден ден и презакажан за в среда, поради поплави предизвикани од обилните врнежи во Обеди...

Кејн: Отсекогаш сум сакал да се докажувам против Арсенал
Кејн: Отсекогаш сум сакал да се докажувам против Арсенал
Локално

Голгетерот на Баерн (Минхен) Хари Кејн е амбициозен за успех против Арсенал во претстојниот реванш четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите. Првиот меч во Лондон заврши 2:2, а реваншот на „Алиј...

За да го победиме Арсенал ќе ни треба нешто повеќе, смета Тухел
За да го победиме Арсенал ќе ни треба нешто повеќе, смета Тухел
Локално

Тренерот на Баерн (Минхен), Томас Тухел сака неговите играчи да бидат беспрекорни на претстојниот реванш против Арсенал во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Првиот натпревар на „Емирати“ заврши ...

Гвардиола: Не се плашам од Реал, мора да бидеме внимателни со изненадувањата на Анчелоти
Гвардиола: Не се плашам од Реал, мора да бидеме внимателни со изненадувањата на Анчелоти
Локално

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, инсистираше на тоа дека не се плаши од Реал Мадрид или дека ќе го загуби реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со „белите“. Пред една недела дв...

Деле Али има само една цел – враќање во репрезентацијата за СП 2026
Деле Али има само една цел – враќање во репрезентацијата за СП 2026
Локално

Фудбалерот на Евертон, Деле Али изјави дека целта му е да се врати во репрезентацијата на Англија до Светското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во Соединетите Американски Држави, Канада и Мекс...

Јунајтед сака да потпише со „новиот Мегваер“
Јунајтед сака да потпише со „новиот Мегваер“
Локално

Дефанзивецот на Евертон, Џерад Брантвејт е трансфер цел на ривалите од Премиер лигата, Манчестер Јунајтед, пренесe Sky Sports. Сепак, според информациите тој не е меѓу главните мети на „црвените ѓавол...

Во древната Олимпија е запален олимпискиот оган (Видео)
Во древната Олимпија е запален олимпискиот оган (Видео)
Спортманија

Во древната Олимпија, Грција, денеска е запален олимпискиот оган за Олимписките игри кои ќе се одржат во Париз од 26 јули до 11 август.Поради недостаток на сончева светлина, огнот е запален вештачки п...

„МТБ Илинден“ повторно организира специјален велосипедски настан
„МТБ Илинден“ повторно организира специјален велосипедски настан
Спорт Клуб

Претседателот на Здружението, „МТБ Илинден“, Ненад Стојановски, денеска во гостувањето на Спортско радио 90,3 фм, го најави специјалниот велосипедски настан во Општината Илинден кој ќе има и хум...

Алкараз не е сигурен дека ќе има време да закрепне за Мастерсот во Мадрид
Алкараз не е сигурен дека ќе има време да закрепне за Мастерсот во Мадрид
Frontline

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз проговори за повредата поради која се повлече од турнирот во Барселона. Шпанецот нема да може да ја одбрани титулата поради проблеми со десната подлактица. – Ми ...

Покрената е истрага поради победата на кинески атлетичар (ВИДЕО)
Покрената е истрага поради победата на кинески атлетичар (ВИДЕО)
Вечер

За местењето фудбалски натпревари ширум светот, веќе и птиците знаат, но никој не би поверувал дека може да се намести и маратонска трка. Она што се случи во Кина е можеби најголемиот спортски срам во...

Фергусон ќе го пропушти Европското првенство
Фергусон ќе го пропушти Европското првенство
Макфакс

Шкотскиот репрезентативец Луис Фергусон поради повреда ќе го пропушти Европското првенство во Германија. Играчот од средниот ред на Болоња ги повреди вкрстените лигаменти во коленот на натпреварот пр...