Денешен

МИСАЈЛОВСКИ: Денот за промени е 24 април, да направиме историја!
МИСАЈЛОВСКИ: Денот за промени е 24 април, да направиме историја!
Денешен

Денеска сме повторно во Куманово, со нас е и нашиот технички министер за труд и социјала Ѓоко Велковски, но и кандидати за пратеници, добри луѓе од Куманово. Овде сме со повозрасните денеска да се вид...

МАКЕДОНСКА ПОШТА: Се подготвува протест, штрајк и нова систематизација за 2.000 вработени и се бара нејзина итна примена
МАКЕДОНСКА ПОШТА: Се подготвува протест, штрајк и нова систематизација за 2.000 вработени и се бара нејзина итна примена
Денешен

Синдикатот во „Македонска пошта“ ќе изготви систематизација, ќе ја достави на идната влада и ќе инсистира на нејзина итна примена, како стартно решение за состојбата на Поштата, која, како што рече де...

ИМЕНКИTE И ПРИДАВКИTE НА МАКЕДОНИЈА: Отстранета е придавката „северномакедонски“ од веб страницата на Европарламентот
ИМЕНКИTE И ПРИДАВКИTE НА МАКЕДОНИЈА: Отстранета е придавката „северномакедонски“ од веб страницата на Европарламентот
Денешен

Министерството за надворешни работи соопшти дека реагирало до Европскиот парламент за употребата на придавката „северномакедонски“ и дека грешката е веќе отстранета од веб страницата на Европарламенто...

КОВАЧКИ: Молчат Пендаровски и Ковачевски, но ме изненадува што молчи и Лукаревска, која како жена треба реагира за навредите врз жена
КОВАЧКИ: Молчат Пендаровски и Ковачевски, но ме изненадува што молчи и Лукаревска, која како жена треба реагира за на...
Денешен

Втор ден како Пендаровски Стево молчи за навредите кон Гордана Силјановска Давкова, навреди за сексистичка основа, навреди на мизогиниска основа. Но, што да очекува јавноста од човекот кој што го прем...

НИКОЛОСКИ: Пред нас се избори кои ја одредуваат судбината на Македонија во следните децении, ДУИ не се во позиција да уценуваат
НИКОЛОСКИ: Пред нас се избори кои ја одредуваат судбината на Македонија во следните децении, ДУИ не се во позиција да...
Денешен

Пред нас се историски избори за Македонија, избори кои што ќе ја одредат судбината на Македонија во следните 20 до 30 години, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Александ...

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА ДЗС: За 1 година во Македонија се затворени 14 училишта, бројот на основци помал за 1,4 отсто, а 3,9 на средношколци
ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА ДЗС: За 1 година во Македонија се затворени 14 училишта, бројот на основци помал за 1,4 отсто, ...
Денешен

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на 2022/2023 година е намален за 1,4 проценти, а бројот на ученици во средните училишта за 3,9 проценти во однос на претходната учебна година,...

ЕКСТРЕМНО ТОПЛО ЕГЕЈСКО МОРЕ: 5 степени повисока температура на водата вчера во споредба со периодот од изминатите 15 години
ЕКСТРЕМНО ТОПЛО ЕГЕЈСКО МОРЕ: 5 степени повисока температура на водата вчера во споредба со периодот од изминатите 15...
Денешен

Од два до пет степени била повисока температурата на површината на морето во цела Грција во текот на вчерашниот ден споредбено со периодот 2008-2023 година, согласно податоците на грчкиот портал Метео...

ШОЛЦ НА УНИВЕРЗИТЕТ ВО КИНА: Од 1 овој месец е легализирана марихуаната во Германија со надеж дека тоа ќе ја намали потрошувачката
ШОЛЦ НА УНИВЕРЗИТЕТ ВО КИНА: Од 1 овој месец е легализирана марихуаната во Германија со надеж дека тоа ќе ја намали п...
Денешен

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера разговараше со кинеските студенти на Универзитетот Тонги во Шангај, притоа уверувајќи ги дека не треба да консумираат канабис доколку студираат во Германија и оти ...

СПМ: Служејќи на разни геополитички интереси, Бујар Османи ги руши мостовите меѓу соседите и Македонија, а сака да стане нејзин шеф
СПМ: Служејќи на разни геополитички интереси, Бујар Османи ги руши мостовите меѓу соседите и Македонија, а сака да ст...
Денешен

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека кандидатот за претседател и актуелен министер за надворешни работи Бујар Османи е постојано активен во смислувањето идеи како да и наштети на држава...

МИЦКОСКИ: На овие избори се одлучува за Македонија и нејзино национално единство или послушници на СДС, измеќарот на ДУИ
МИЦКОСКИ: На овие избори се одлучува за Македонија и нејзино национално единство или послушници на СДС, измеќарот на ДУИ
Денешен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во видео обраќање преку социјалните мрежи изјави дека на овие избори победникот е јасен и не одлучуваат нијанси. - Ова не се избори во кои одлучуваат ...

ЏО БАЈДЕН ЈА ОБЈАВИ ДАНОЧНАТА ПРИЈАВА: Лани заработиле 619.976 долари, тој 400.000 како претседател, а Џил 85.985 како учителка
ЏО БАЈДЕН ЈА ОБЈАВИ ДАНОЧНАТА ПРИЈАВА: Лани заработиле 619.976 долари, тој 400.000 како претседател, а Џил 85.985 как...
Денешен

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја објави својата даночна пријава - традиција која беше прекината во времето на неговиот претходник Доналд Трамп. Практиката не е задолжителна, но нејзинат...

АВСТРАЛИСКА ПОЛИЦИЈА: Терористички акт е нападот со нож врз епископот на црковна богослужба во близина на Сиднеј
АВСТРАЛИСКА ПОЛИЦИЈА: Терористички акт е нападот со нож врз епископот на црковна богослужба во близина на Сиднеј
Денешен

Австралиската полиција денеска соопшти дека вчерашниот напад со нож, за време на црковна служба во близина на Сиднеј, ќе се третира како терористички акт. Полицијата вчера уапси 15-годишно момче отка...