Алфа

Ќе се распише оглас за приватни автобуси 20-ка и 22-ка, за другите според Арсовска – немало потреба
Ќе се распише оглас за приватни автобуси 20-ка и 22-ка, за другите според Арсовска – немало потреба
Алфа

Паркираните автобуси и блокадите на главниот град веројатно ќе станат секојдневие зашто Град Скопје не отстапува од своите тврди ставови. Иако градоначалничката Данела Арсовска не се појави во јавност...

Владата конечно одлучи: По дури еден месец донесена одлука да се одземе државјанството на украинскиот олигарх Онишченко
Владата конечно одлучи: По дури еден месец донесена одлука да се одземе државјанството на украинскиот олигарх Онишченко
Алфа

Неколку затворени владини седници, притисок од јавноста, секојдневни медиумски известувања за големиот скандал. Се ова беше потребно за Владата, по дури речиси еден месец, конечно да одлучи да му го о...

Урната дивоградбата на секретарката на Општина Штип
Урната дивоградбата на секретарката на Општина Штип
Алфа

Дивопоставениот објект на зграда во населбата 8-ми Ноември, денес беше отсранет. Ова следи откако штипската јавност и опозицијата кренаа прашина за дивоградбата над станот во кој живее секретарката на...

Скопјани и денес се снаоѓаат во сообраќајот
Скопјани и денес се снаоѓаат во сообраќајот
Алфа

Скопјани втор ден по ред во сообраќаен хаос. Автобусите на приватните превозници не ги напуштија улиците. Повеќе од 24 часа ги блокираат крстосниците кај трговскиот центар Мавровка, Црвен крст и фонат...

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана, потпишан договор за поевтин роаминг
Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана, потпишан договор за поевтин роаминг
Алфа

Процесот на проширување на Европската унија повторно доби замав и Унијата сега многу поинтензивно соработува со Западен Балкан – уверува претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. До...

Спасовски вети, МВР не го исполнува ветеното: Се уште нема соопштение кој неовластено управувал возило со полициски флешери
Спасовски вети, МВР не го исполнува ветеното: Се уште нема соопштение кој неовластено управувал возило со полициски ф...
Алфа

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција. Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”. Приведено ...

Почнува „лов“ на корумпирани политичари во Македонија, Вашингтон испрати тим за санкции
Почнува „лов“ на корумпирани политичари во Македонија, Вашингтон испрати тим за санкции
Алфа

САД ќе ја чешла корупцијата што ја направиле македонските функционери . Тим за санкции од Вашингтон во Македонија ќе врши поагресивен увид на поранешните и сегашните корумпирани политичари. Американск...

Експерти: Нема крај на партизацијата во правосудството
Експерти: Нема крај на партизацијата во правосудството
Алфа

Повеќегодишното искуство во работа со сложени предмети, било пресудно   претседателот Пендаровски да ја предложи Весна Дамева за член во Судскиот совет. Без ден искуство како судија, туку са...

Се ближи времето за исклучување, но не се знае дали Владата ќе им покрие 40 милиони евра долг на државните компании
Се ближи времето за исклучување, но не се знае дали Владата ќе им покрие 40 милиони евра долг на државните компании
Алфа

Сè уште не се знае на колку државни фирми кои должат премногу за струја Владата ќе им помогне директно од буџетот. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи не потврди дали ќе има пари за сите....

Приватниците продолжуваат со блокадите, велат Скопје не е бавча на Арсовска за да ја работи како сака
Приватниците продолжуваат со блокадите, велат Скопје не е бавча на Арсовска за да ја работи како сака
Алфа

Приватните автобуси и Скопје не се бавча на градоначалничката Данела Арсовска за таа да ја работи како сака, туку мора да покаже сериозност и конечно со решение да излезе пед јавноста. Првиот човек на...

Струјата не би требало да поскапи за првите два блока потрошувачи
Струјата не би требало да поскапи за првите два блока потрошувачи
Алфа

Неплатените долгови за струја на Клинички, Железници, затворите, студентските домови, факултетите, судовите, зоолошката градина достигнуваат 40 милиони евра. Убедливо најголем долг има Клиничкиот цент...

Сообраќаен колапс: Ученици доцнеа на училиште, работници на работа, пациенти на лекар
Сообраќаен колапс: Ученици доцнеа на училиште, работници на работа, пациенти на лекар
Алфа

Македонската престолнина во целосен сообраќаен хаос. Голем дел од граѓаните беа принудени на работа и на училиште да одат пеш, со велосипед и на други алтернативни начини. Почнувајќи од 6 часот изутри...