Култура

„Како ќе го делиме мачорот“ – претстава што успева лесно да ги соочи децата со тема за која тешко се зборува
„Како ќе го делиме мачорот“ – претстава што успева лесно да ги соочи децата со тема за која тешко се зборува
Умно

Постојат теми што не може едноставно да им се доближат на децата, теми што го предизвикуваат еден поединец, семејство. Смрт на ближен член на семејство/фамилија, разделби, развод… На тој начин т...

Женските улоги во обликувањето на уметничките наративи во фокус на симпозиумот на АИКА
Женските улоги во обликувањето на уметничките наративи во фокус на симпозиумот на АИКА
Умно

„Визуелизирање на еднаквоста: женските улоги во обликувањето на уметничките наративи“ е насловот на годишниот симпозиум на Здружението на ликовни критичари – АИКА кој ќе се одржи денеска во 12 часот в...

Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ од Александар Јорданоски во Штип
Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ од Александар Јорданоски во Штип
Умно

Промоција на книгата „Културолошки точки на Македонија“ од Александар Јорданоски ќе се одржи вечерва во 19 часот во Домот на млади во Штип. Модераторе Даниела Станковска-Плачковска, а книгата ќе ја пр...

Промоција на првиот самостоен албум на Горан Таневски во Прилеп
Промоција на првиот самостоен албум на Горан Таневски во Прилеп
Умно

Промоција на првиот самостоен албум на Горан Таневски под наслов Ascent („Вознес“) ќе се одржи вечерва во 20.30 часор во клубот „Калинка“ во Прилеп. Ќе бидат прикажани видео спотови од истоимениот алб...

Зоран Веселинов е CYBERBOY – Trn.mk
Зоран Веселинов е CYBERBOY – Trn.mk
365

Многумина ќе забележат дека македонската електронска сцена е активна и преполна со актери и настани. Вистина е, поекстензивна и поинтензивна не била никогаш, но дали за вистинска сцена е доволно да...

Костадиновска-Стојчевска: „Форумот на словенските култури“ е силен поддржувач на музејската дејност
Костадиновска-Стојчевска: „Форумот на словенските култури“ е силен поддржувач на музејската дејност
365

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска остварила средба со директорката на Меѓународната фондација „Форум на словенските култури“, Андреа Рихтер, која е и претседател на Ев...

Промоција ‘Од ракописот на една жена’
Промоција ‘Од ракописот на една жена’
А1он

Во Струмица беше промовирана првата стихозбирка на професорката по англиски јазик и книжевност Катерина Панов Кожаров. Збирката поезија со наслов ‘Од ракописот на една жена’ беше презентирана во рам...

Седумте витези кои ја „чуваат“ Москва
Седумте витези кои ја „чуваат“ Москва
Russia Beyond

Скулптурите на витезите будно гледаат на сите четири страни на светот од фасадите на московските зданија. Read Full Article at https://mk.rbth.com

Излезе официјален трејлер за „Берлин“, спиноф-серија на „Куќа од хартија“
Излезе официјален трејлер за „Берлин“, спиноф-серија на „Куќа од хартија“
Факултети

„Нетфликс“ го објави официјалниот трејлер за серијата „Берлин“, чија приказна ѝ претходи на онаа во популарната серија „Куќа од хартија“

Македонската култура на европската рута на светите Кирил и Методиј
Македонската култура на европската рута на светите Кирил и Методиј
Вечер

„Културната рута свети Кирил и Методиј“ се протега низ историски поврзани места од животот и мисијата на светите Кирил и Методиј, каде што патниците можат да сведочат на значајни остатоци и денес. Чл...

Изложба „Сјаење“ на Јана Куновска во Музејот на Град Скопје
Изложба „Сјаење“ на Јана Куновска во Музејот на Град Скопје
Вечер

„Сјаење“ е насловна самостојната изложба на Јана Куновска, која утре (петок, 1 декември) од 20 часот ќе биде претставена во Музејот на Град Скопје. За делата што ќе бидат претставени во рамките на изл...