Макфакс

Патниците на германската железница ќе пијат кафе од порцелански шолји
Патниците на германската железница ќе пијат кафе од порцелански шолји
Макфакс

Од следната година, патниците од германските железници ќе можат да добијат кафе во порцеланска шолја, објави германскиот железнички оператор. Патниците ќе можат да изберат дали да пијат од „висококвал...

Кулеба: Украинските амбасади во Данска и Романија добија „крвави пакети“
Кулеба: Украинските амбасади во Данска и Романија добија „крвави пакети“
Макфакс

Украинските амбасади во Данска и Романија добија „крвави пакети“, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба, пренесе Ројтерс. Кон крајот на минатата недела, пакети со животински ...

Рјабков: Ако започне некаква војна без правила, Западот мора да биде подготвен на се
Рјабков: Ако започне некаква војна без правила, Западот мора да биде подготвен на се
Макфакс

„Нема да ја раскажувам содржината на нашите контрамерки. Западот и оние кои го поддржуваат, мора да бидат подготвени на се. Ако започнат некаква војна без правила, не треба да се чувствуваме ограничен...

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито
Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито
Макфакс

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на Самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана изјави дека на овој собир присуствува не само поради неговото пријателство со Алб...

Турција ја повикува Грција да престане со милитаризација на островите во Егејското Море
Турција ја повикува Грција да престане со милитаризација на островите во Егејското Море
Макфакс

Говорејќи на заедничката прес-конференција со неговиот романски колега Богдан Ауреску во Анкара, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека Грција треба да ги почитува договорит...

(Видео) Тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши на интензивна поради удар во главата
(Видео) Тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши на интензивна поради удар во главата
Макфакс

Пратеник од турската опозиција денеска итно е префрлен во болница и сместен на интензивна нега во Анкара поради удар во главата при тепачка во Парламентот. Тепачката изби на расправата за државниот бу...

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето
(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето
Макфакс

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на Самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство, што прв пат ваков Самит на сите земји членки на ЕУ се одржува во Западен Балкан, во соседна Алба...

Советот на Амбасадори задоволен од најавата на Агелер за поагресивно разгледување на досиејата на корумпирани политичари
Советот на Амбасадори задоволен од најавата на Агелер за поагресивно разгледување на досиејата на корумпирани политичари
Макфакс

„Совет на Амбасадори со големо задоволство ја прими веста објавена на твитер од страна на амбасадорката на САД Анџела Агелер дека тимот за санкции од Вашингтон веќе е во наша земја и по агресивно ќе г...

Лишени од слобода петмина насилници, нападнале гледачи на фудбалски натпревар во Аеродром
Лишени од слобода петмина насилници, нападнале гледачи на фудбалски натпревар во Аеродром
Макфакс

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје денеска ги лишија од слобода И.М., Д.М., Б.М., Ѓ.Н. и Н.М. по претходна пријава од Е.С. од с. Коњари дека петмината насилници на 0...

Уапсен мажот што фрлаше јајца кон кралот Чарлс
Уапсен мажот што фрлаше јајца кон кралот Чарлс
Макфакс

Британската полиција уапси маж на возраст од дваесет години под сомнение дека извршил напад со фрлање јајце врз кралот Чарлс Трети за време на негова средба со граѓаните, пренесе агенцијата ПА. Портпа...

Средба Ахмети-Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка
Средба Ахмети-Агелер: Го продолжуваме европскиот пат со целосна американска поддршка
Макфакс

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер, на која и посака успех во новата мисија. Соработката ...

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја
Макфакс

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во месец април 2022 година ги има информирано Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Управата за јав...