Екипа

АП Брера ги обедини куп титулите во пионерска конкуренција
АП Брера ги обедини куп титулите во пионерска конкуренција
Екипа

Фудбалерите на АП Брера успеаја да стигнат до два трофеји во финалињата во Куп натпреварувањата во младинската лига. Прво помладите пионери на струмичани со 3-0 беа подобри од Пелистер. Голови...

Фудбалерите продолжуваат со подготовките за јунските контроли (ФОТОГАЛЕРИЈА)
Фудбалерите продолжуваат со подготовките за јунските контроли (ФОТОГАЛЕРИЈА)
Екипа

Македонската А репрезентација продолжува со подготовките за пријателските натпревари против Хрватска (3. јуни, Ријека) и Чешка (10. јуни, Храдец Кралове), одржувајќи го денешниот попладневен т...

Лазаров: Сите имаме добри спомени од Вараждин, нека биде повторно така
Лазаров: Сите имаме добри спомени од Вараждин, нека биде повторно така
Екипа

Македонија на денешната ждрепка во Хрватска ги доби противницте за СП 2025. Нашата национална селекција ќе биде дел од групата Д што ќе се игра во Вараждин каде носител е селекцијата на Унгари...

Пресврт победа на Србљак во Куршумлијска Бања
Пресврт победа на Србљак во Куршумлијска Бања
Екипа

Македонскиот тенисер Горазд Србљак по голема борба и маратонски меч (два прекина поради дожд) успеа да оствари победа во првото коло од ИТФ М15 турнирот во Куршумлијска Бања. Тој го совлада Ка...

Познат распоредот на ракометарите на СП: Почнуваме против Унгарија, а потоа…
Познат распоредот на ракометарите на СП: Почнуваме против Унгарија, а потоа…
Екипа

Македонија имаше среќа во денешната ждрепка за СП 2025, како за добиените противници, така и за местото на одигрување на првата фаза од елитното натпреварување. Она што е најважно за нашите на...

Османи: Ја прифатив понудата од Струга бидејќи е тим со сериозни и големи амбиции
Османи: Ја прифатив понудата од Струга бидејќи е тим со сериозни и големи амбиции
Екипа

Струга ТЛ успеа да стигне до нова шампионска титула во мак-фудбалот, а раководството на клубот сепак се реши за нова тренерска смена откако денеска и официјално беше потпишан договор со Ќатип ...

Пролет ја преслуша Струга за победнички крај на сезоната
Пролет ја преслуша Струга за победнички крај на сезоната
Екипа

Ракометарите на Пролет забележаа победа од 33-27 на дуелот со Струга, со што тимот на Александар Јовиќ победнички ја заврши оваа натпреварувачка сезона. Скопскиот тим ја имаше улогата на фавор...

Македонија игра во Вараждин, одлична група за „црвено-жолтите“
Македонија игра во Вараждин, одлична група за „црвено-жолтите“
Екипа

Македонија имаше среќа во денешната ждрепка за СП 2025, како за добиените противници, така и за местото на одигрување на првата фаза од елитното натпреварување. Она што е најважно за нашите на...

ГРК Охрид победнички ја заврши сезоната
ГРК Охрид победнички ја заврши сезоната
Екипа

Ракометарите на Охрид на победнички начин ја завршија сезоната 2023/2024 откако во последното коло од плеј-офот во мечот без никакво резултатско значење славеа над Тиквеш со 29-24.  Гостите по...

Швијонтек се спаси од пораз во епски меч со Наоми Осака
Швијонтек се спаси од пораз во епски меч со Наоми Осака
Екипа

Поројните дождови во Париз придонесоа да бидат откажани сите мечеви на отворените терени на Ролан Гарос, но затоа еден од дуелите на главните арени во „градот на светлината“ донесе и огромна б...

Чурлинов емотивен за заминувањето од Шалке: Не може да раздвоите сродни души, ова не е збогум
Чурлинов емотивен за заминувањето од Шалке: Не може да раздвоите сродни души, ова не е збогум
Екипа

Дарко Чурлинов се врати минатата зима во Шалке со надеж за повторување на претходните успеси од сино-белиот дрес. За жал, авантурата не мина онака како што посакуваше македонскиот репрезентати...

Ѓорческа одлична, за место во третото коло на фјучерс-турнирот во Словенија
Ѓорческа одлична, за место во третото коло на фјучерс-турнирот во Словенија
Екипа

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во третото коло на ИТФ фјучрсот W50 Oточец во Словенија. Таа попладнево во рамките на првото коло ја совлада Михаела Бајерлова...