Факултети

Дали светот е подготвен за автомобили без волан, педал за гас и сопирачки?
Дали светот е подготвен за автомобили без волан, педал за гас и сопирачки?
Факултети

„Зукс“ на „Амазон“ се подготвува да лансира роботакси-услуга со возила што немаат волан, педал за гас и сопирачки

Егзотичното село Езе го инспирирало Ниче да го напише класикот „Така зборуваше Заратустра“
Егзотичното село Езе го инспирирало Ниче да го напише класикот „Така зборуваше Заратустра“
Факултети

Селото со големина од само 10 квадратни километри, каде што нема автомобили, секоја година привлекува илјадници туристи

Дали знаете што значи зборот „Гугл“?
Дали знаете што значи зборот „Гугл“?
Факултети

„Гугл“ е основан во 1998 година од компјутерските научници Лери Пејџ и Сергеј Брин, но дали знаете што всушност значи зборот?

Не сте сигурни на кој факултет да се запишете? Овие совети ќе ви помогнат
Не сте сигурни на кој факултет да се запишете? Овие совети ќе ви помогнат
Факултети

Изборот на факултет според преференциите и компетенциите е важен чекор во животот на секој средношколец, а одлуката ќе влијае врз идната кариера и животниот пат

Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно
Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно
Факултети

Психолошкото расположение и меморијата се суштински поврзани, објаснуваат истражувачите

Нов бетон ќе ги претвори домовите во батерии
Нов бетон ќе ги претвори домовите во батерии
Факултети

Истражувачите од МИТ смислиле нов начин за складирање енергија во модифициран бетон

Дали знаете кои земји имаат најмногу амбасади низ светот?
Дали знаете кои земји имаат најмногу амбасади низ светот?
Факултети

Лесно е да се открие економската моќ на една земја (БДП) или евентуално воената моќ (воен буџет). Но, што е со дипломатското влијание?

Во овие земји работниците најмногу напредуваат
Во овие земји работниците најмногу напредуваат
Факултети

Повеќето од нас поголемиот дел од животот го поминуваме на работа, па не е изненадување што нашите работни места може да имаат големо влијание врз менталното здравје и благосостојбата

Здрави навики што ја зголемуваат интелигенцијата
Здрави навики што ја зголемуваат интелигенцијата
Факултети

Како што поминуваат годините, така се зголемува потребата да ја подобриме моќта на нашиот мозок

Студија од Шведска открива: Тетовираните луѓе имаат 21 процент поголем ризик да добијат рак
Студија од Шведска открива: Тетовираните луѓе имаат 21 процент поголем ризик да добијат рак
Факултети

Според Гинисовата книга на рекорди, Лаки Дијамант Рич од Нов Зеланд ја носи титулата најтетовиран човек во светот