Eкономија

Нема давање кредит без физичко присуство на клиентот
Нема давање кредит без физичко присуство на клиентот
Банкометар

Брзите кредити под засилена контрола Повеќе нема издавање брз кредит без физичко присуство на клиентот што го бара кредитот. Оваа измена во работењето на финансиските друштва доаѓа откако Министерств...

Рокот истекува, а сѐ уште е непознато кој ќе биде новиот универзален снабдувач со струја
Рокот истекува, а сѐ уште е непознато кој ќе биде новиот универзален снабдувач со струја
Нетпрес

Рокот за избор на нов универзален снабдувач со електрична енергија истекува, а сè уште нема официјална информација која компанија во следните пет години ќе снабдува околу 900.000 домаќ...

ПАНАМСКИОТ КАНАЛ ПРОРАБОТЕ за ограничен број бродови, за кризата виновен Ел Нињо и сушата
ПАНАМСКИОТ КАНАЛ ПРОРАБОТЕ за ограничен број бродови, за кризата виновен Ел Нињо и сушата
Пари

Време зa читање: 2 минутиБројот на бродови дозволен преку Панамскиот канал погоден од сушата секој ден ќе се зголемува благодарение на знаците за подобрување на нивото на водата, соопштија властите во...

Топ 10 најпрометни аеродроми во светот
Топ 10 најпрометни аеродроми во светот
Бизнис Инфо

Првото место во светот по патнички сообраќај го зазеде аеродромот Хартсфилд-Џексон Атланта од САД, според податоците за 2023 година, на второ место е меѓународниот аеродром во Дубаи, а на трето е аеро...

Богоев: Денот на Царината одбележан со високи резултати во приходите, сузбивање криминал и реформски процеси
Богоев: Денот на Царината одбележан со високи резултати во приходите, сузбивање криминал и реформски процеси
Бизнис Вести

Приходите на Царината во 2023 година растат по секој основ, бројот на случаи на заплени е зголемен за 30 проценти, на кривичните пријави за 60 проценти, а инвеститорите во нас препознаа доверлив парт...

Samsung доби милијарди долари од американската влада за да ја прошири фабриката за чипови
Samsung доби милијарди долари од американската влада за да ја прошири фабриката за чипови
Бизнис Инфо

Американската влада објави дека одобрила помош од 6,4 милијарди долари на јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung за проширување на фабриката за полупроводници во Тексас. Помошта беше одобрена како ...

„Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“
„Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“
Pharma News

„Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“ во вкупна вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца – пациенти на ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести и...

Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“ во вкупна вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца –
Либертас
„Алкалоид“ за 200 деца донираше течен „Омепразол“ во вредност од 12,5 милиони денари
Вечер
Алкалоид АД Скопје со донација на течен „Омепразол“ во вкупна вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца
Конект
„Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“ во вкупна вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца – пациенти на ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести и на ЈЗУ Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле
Центар
„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ во вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца – пациенти
Локално
Си Џинпинг ја предупреди Германија да не поставува трговски бариери
Си Џинпинг ја предупреди Германија да не поставува трговски бариери
Денар

Кинескиот претседател Си Џинпинг го предупреди канцеларот Олаф Шолц да не поставува трговски бариери. Тој го отфрли ставот дека Германија зависи од кинескиот увоз и оцени дека економската размена е п...

Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“ се проширува во Свети Николе и во Ново Село
Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“ се проширува во Свети Николе и во Ново Село

Општините Свети Николе и Ново Село стануваат дел од „Крени глас против врсничко насилство“. Во рамки на кампањата, во основните училишта под ...

ЕУ одобри единствена дозвола - и за работа и за престој на работниците од трети земји
ЕУ одобри единствена дозвола - и за работа и за престој на работниците од трети земји
Факултети

На државјаните на земјите што не се членки на ЕУ им се доделува единствена дозвола што им дава право да работат и да останат во ЕУ

Што е направено до сега во рамки на Отворен Балкан, тој донесе многу придобивки
Што е направено до сега во рамки на Отворен Балкан, тој донесе многу придобивки
Центар

До сега се завршени неколку „домашни задачи“, а се однесуваат на олеснување на транспортот, движењето на луѓето, отворање на пазарот на трудот…Во деновите кога се прават првите процени од отворањето н...

И туризмот треба да биде одржлив, потребни се мерки заштита на природните и културните добра
И туризмот треба да биде одржлив, потребни се мерки заштита на природните и културните добра
Независен

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот денеска порача дека одржливиот туризам се смета за суштинска и долгорочна економска исплатливост. Со заштита на природните и културните добра, дестинации...