Свет

Боемот со поддршка за Орбан и Фараж: Белгиската полиција спречи одржување десничарски настан
Боемот со поддршка за Орбан и Фараж: Белгиската полиција спречи одржување десничарски настан
Лидер

Текстот го пренесуваме интегрално: „Поради можност за нереди“ белгиската полиција утрово спречи да се одржи настан на кој говорници беа унгарскиот премиер Виктор Орбан и главниот промотор на Брегзит ...

Бриселската полиција спречи одржување на десничарска конференција
Бриселската полиција спречи одржување на десничарска конференција
Канал 5

- Властите одлучија да го спречат настанот поради можност за јавни нереди, изјави претставник на ...

ЧИНИ 100 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Украина тврди дека уништила руска радарска станица
ЧИНИ 100 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Украина тврди дека уништила руска радарска станица
Фактор

Службата за безбедност на Украина тврди дека уништила руска радарска станица со долг дострел. Радарот е вреден 100 милиони долари, а го погодиле седум дрона.Службата за безбеднос...

Путин разговараше со иранскиот претседател
Путин разговараше со иранскиот претседател
Точка

„Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток во телефонски разговор по израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск и одмаздничките мерки на Техеран“, соопшти Кремљ. „Путин изрази ...

Белата куќа објави ново партнерство со 50 земји за борба против идните пандемии
Белата куќа објави ново партнерство со 50 земји за борба против идните пандемии
Frontline

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе им помогне на 50 земји да идентификуваат и да одговорат на појавата на заразни болести со цел да се спречи нова пандемија како Ковид-19, која...

Од почетокот на руската инвазија во Украина како исчезнати се водат  37.000 лица
Од почетокот на руската инвазија во Украина како исчезнати се водат  37.000 лица
Бизнис Вести

Украинските власти денеска објавија дека од почетокот на руската инвазија исчезнале околу 37. 000 цивили и војници, што е нецелосна бројка бидејќи Русија окупирала речиси 20 отсто од националната тер...

На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите
На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите
А1он

Претседателката на руската Централна изборна комисија (ЦИК) Ела Памфилова на претседателот на Русија Владимир Путин му врачи претседателско уверение со кое се потврдува неговата победа на претседателс...

Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток
Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток
Бизнис Вести

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со својот ирански колега Ебрахим Раиси за „заострената“ ситуација на Блискиот исток до која дојде по израелскиот напад врз Иранскиот ...

Подводната војна која засега милијарда луѓе
Подводната војна која засега милијарда луѓе
Офф.нет

Команданти на НАТО се загрижени дека начинот на живот и безбедноста на околу една милијарда луѓе кои живеат во земји членки на Алијансата во Европа и Северна...

(Видео) Убиен новинар во трговски центар во Колумбија: откривал и пишувал за корупција
(Видео) Убиен новинар во трговски центар во Колумбија: откривал и пишувал за корупција
Либертас

Новинарот Хаиме Васкез (54) е убиен во неделата во североисточниот колумбиски град на границата со Венецуела, а се претпоставува дека причината е тоа што главно пишувал и истражувал случаи поврзани с...