Наука

Откриени најстарите вируси кај луѓете, кои постојат и денес: Одиграле улога во истребувањето на неандерталците
Откриени најстарите вируси кај луѓете, кои постојат и денес: Одиграле улога во истребувањето на неандерталците
Точка

. Ова се најстарите остатоци од човечки вируси кои некогаш биле откриени, а тие се постари од претходниот рекордер – вирус откриен во забите на бебе кое живеело пред 31.000 години, пишува „Лајвсаенс“ ...

Ајнштајн сепак бил во право! Научниците ја потврдија неговата теорија за црните дупки
Ајнштајн сепак бил во право! Научниците ја потврдија неговата теорија за црните дупки
Точка

Повеќе од 100 години подоцна, научниците конечно потврдија една од теориите на познатиот физичар Алберт Ајнштајн за природата на црните дупки. Во 1915 година, Ајнштајн предвидел дека црните дупки треб...

[ФОТО] Мистериозен череп ги збунува научниците: Пронајдокот претставува загатка за човековата еволуција
[ФОТО] Мистериозен череп ги збунува научниците: Пронајдокот претставува загатка за човековата еволуција
Точка

Во округот Јункши во Кина, сместен во средината на антички пејзаж, во 2022 година е пронајден е необичен череп кој веднаш ја привлече љубопитноста на научниците ширум светот. Го нарекоа Јункшијски чов...

[ВИДЕО] | Златен вулкан: Планината Еребус испушта злато во вредност од 6000 долари во воздухот секој ден
[ВИДЕО] | Златен вулкан: Планината Еребус испушта злато во вредност од 6000 долари во воздухот секој ден
Точка

Скриена меѓу глечерите на Антарктикот, планината Еребус, која е најјужниот активен вулкан на нашата планета, за еден ден исфрла златни кристали вредни 6.000 долари. Имено, ерупциите на овој вулкан се ...

[ФОТО] Австриски винар си ја реновирал визбата, па пронашол коски на антички мамут
[ФОТО] Австриски винар си ја реновирал визбата, па пронашол коски на антички мамут
Точка

Коски од мамути се пронајдени во австрискиот град Гобелсбург, северозападно од Виена. Според "ÖAW", остатоците од мамут претставуваат „најзначајното откритие на овој вид во повеќе од 100 години“. Архе...

Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол
Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол
Конект

Македонската соларна асоцијација третпат го организира Саемот за соларна опрема, кој годинава ќе се одржи од 31 мај до 2 јуни во Скопје Сити Мол. На саемот ќе учествуваат над дваесетина реномиран...

За премиум станбени проекти секогаш има голем интерес: Се одржа втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје
За премиум станбени проекти секогаш има голем интерес: Се одржа втората Конференција за комерцијални недвижности во С...
Опсервер

Хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје беше домаќин на втората Конференција за комерцијални недвижности, организирана од страна на компанијата ФОРТОНМКА. И оваа година Конференцијата предизвика голем ...

Нова револуционерна студија: Овој растителен вирус потенцијално може да го спречи метастазирањето на ракот кај луѓето
Нова револуционерна студија: Овој растителен вирус потенцијално може да го спречи метастазирањето на ракот кај луѓето
Точка

Научниците од калифорнискиот „Универзитет во Сан Диего“, откриле дека наночестичките од вирусот на мозаик од црноок грашок ја зголемуваат стапката на преживување и го потиснуваат растот на туморот кај...

[ФОТО/ВИДЕО] Мистериозна маса убива доколку во неа гледате 5 минути: Досега се забележани само неколку фотографии – Научниците немаат одговори
[ФОТО/ВИДЕО] Мистериозна маса убива доколку во неа гледате 5 минути: Досега се забележани само неколку фотографии – Н...
Точка

Смртоносната маса на зацврстена лава, широка два метри, формирана е по топењето на јадрото на нуклеарниот реактор во Чернобил. Поради силното зрачење досега се направени само неколку фотографии од так...

Хајделберг Факултет во Скопје партнер на Франкфуртскиот универзитет
Хајделберг Факултет во Скопје партнер на Франкфуртскиот универзитет
4News

Делегација предводена од претседателот на управата на Хајделберг Факултет во Скопје, проф. д-р Улрих Цајтел, беше во посета на Франкфурт. Германскиот факултет во Скопје стана партнер, преку кооптација...

[ФОТО] Обвиена со доза на мистерија: Чудесна, застрашувачки правилна „дупка“ која личи на око се наоѓа среде пустина и е видлива дури и од вселената
[ФОТО] Обвиена со доза на мистерија: Чудесна, застрашувачки правилна „дупка“ која личи на око се наоѓа среде пустина ...
Точка

Изгледа апсолутно неверојатно, но ова дефинитивно не е нешто што би го нарекле „типична туристичка дестинација“. Не само што не можете да ја доловите целата нејзина големина со тоа што ќе ја посетите ...

Пронајден џиновски череп од животно кое може да достигне тежина од 30 тони, властите предупредиле: „Не допирајте ништо“
Пронајден џиновски череп од животно кое може да достигне тежина од 30 тони, властите предупредиле: „Не допирајте ништо“
Точка

Надлежните откриле дека му припаѓал на морско суштество кое може да порасне до 20 метри и да тежи 30 тони.На прво поглед, делува дека имало остри заби, но всушност станува збор за дел кој го поврзувал...