Екран

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето
Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врск...
Екран

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат обврските со забрзано темпо, што на другите нема да им биде лесно да го следат. Љубов: Може да надминете потенцијал...

ПОСТАПКИ НА ЗАЉУБЕН МАЖ: Еве на што е секогаш подготвен и на што е најмногу посветен
ПОСТАПКИ НА ЗАЉУБЕН МАЖ: Еве на што е секогаш подготвен и на што е најмногу посветен
Екран

Експертите откриваат како да препознаете дека мажот е навистина вљубен во вас. Стиловите на приврзаност се вкоренети во нашето потекло. Начинот на кој нашето семејство се поврзува со нас во детството ...

(ВИДЕО+ФОТО) И’ по смртта донира: Пејачот минатата година донирал два милиони фунти
(ВИДЕО+ФОТО) И’ по смртта донира: Пејачот минатата година донирал два милиони фунти
Екран

Покрај бројните уметнички дела, тој го поседуваше и пијаното на Џон Ленон… Поминаа осум години од прераната смрт на Џорџ Мајкл, кој почина на 56-годишна возраст, а за неговата великодушност и по...

СОЗДАДЕНИ ЗА ВЕЧНА ЉУБОВ: Шармот и елеганцијата се среќаваат со оган и енергија
СОЗДАДЕНИ ЗА ВЕЧНА ЉУБОВ: Шармот и елеганцијата се среќаваат со оган и енергија
Екран

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Постојат два хороскопски пара чиишто енергии совршено се совпаѓаат в...

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ ја започна рехабилитацијата
(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ ја започна рехабилитацијата
Екран

По прекинувањето на учеството на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ имал итна операција на коленото (менискус). Иако зафатот бил успешен имаше разни прогнози околу неговото продолжување на кариерата. Особено ...

СРАМОТА! Вечер на раскажување квир приказни
СРАМОТА! Вечер на раскажување квир приказни
Екран

Вечерва, со почеток во 20:00 часот во Театар Комедија, ќе се одржи настанот СРАМОТА! Вечер на раскажување квир приказни. Модераторки: ПичПрич Неколкумина раскажувач(к)и од јавната културна, политичка ...

Второ издание на ENGAGE Youth
Второ издание на ENGAGE Youth
Екран

На 17-ти јуни 2024 година (понеделник), со почеток во 17:00 часот, Младински образовен форум – МОФ, заедно со Радио МОФ ве покануваат во дворот на МОФ каде млади активисти ќе споделат знаења и и...

Претставата „Види, летам!“ гостува во Охрид
Претставата „Види, летам!“ гостува во Охрид
Екран

Во рамки на одбележување на Светкиот ден на бегалцитe – 20ти јуни, УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци во соработка со Младински Образовен Форум (МОФ) и Вондерленд театар од Скопје со задоволство Ве по...

Музичкото шоу на детскиот хор ,,CRESCENDO” и балетското студио Менада со специјалниот гостин ВЛАТКО ЛОЗАНОВСКИ
Музичкото шоу на детскиот хор ,,CRESCENDO” и балетското студио Менада со специјалниот гостин ВЛАТКО ЛОЗАНОВСКИ
Екран

Денес во Домот на Култура Иљо Антески -Смок во Тетово, со почеток во 18:00 часот, ќе може  да го проследите музичкото шоу на детски мешан хор ,,CRESCENDO” и балерините од балетско студио Менада ...

Маалски игри без граници 2024
Маалски игри без граници 2024
Екран

Да ја вратиме традицијата на маалската игра и дружба. Денес од 12  до 20 часот во паркот “Авионче” – Ново Лисиче, Општина Аеродром ќе можете да присуствувате на Маалски игри без гран...

Сеќавање: На денешен ден во 1993 година почина македонскиот академски сликар Борко Лазески
Сеќавање: На денешен ден во 1993 година почина македонскиот академски сликар Борко Лазески
Екран

Борко Лазески е роден во Прилеп на 22 октомври 1917 година. Тој беше истакнат македонски академски сликар. Тој бил еден од првите апстрактни сликари во Македонија. Најпознат е по своите фрески изведен...

Денес роденден прославува познатиот македонски фотограф Зденко Петровски
Денес роденден прославува познатиот македонски фотограф Зденко Петровски
Екран

Зденко Петровски е роден на 16 јуни 1959 година во Скопје. Средно училиште завршил во „Никола Карев“. Тој е фотограф, насочен кон македонската културна музичка сцена, фотографирајќи културни настани к...