Технологија

Телескопот James Webb пронајде злато во вселената
Телескопот James Webb пронајде злато во вселената
Конект

Телескопот Џејмс Веб беше лансиран на 25 декември 2021 година. Така започна неговото долго патување низ космосот. Тоа веќе овозможува нови откритија, како што се сликите на стара ѕвезда која се „храни...

Безос, „Нвидија“ и „Интел“ инвестираат милиони во стартап за хуманоидни роботи со вештачка интелигенција
Безос, „Нвидија“ и „Интел“ инвестираат милиони во стартап за хуманоидни роботи со вештачка интелигенција
Факултети

Стартапот има амбициозна цел - да ја унапреди можноста за комбинирање на вештачката интелигенција и роботиката, особено за работните места во магацините

За 60 милиони долари Reddit дозволи Google да ја тренира ВИ на постови од нивната платформа
За 60 милиони долари Reddit дозволи Google да ја тренира ВИ на постови од нивната платформа
Емитер

Reddit склучи договор со Google што му дозволува на гигантот за пребарување да ги користи објавите од порталот за онлајн дискусија за обука на неговите модели за вештачка интелигенција и за подобрувањ...

Најмалиот Jeep се бори за купувачи на Golf и Astra
Најмалиот Jeep се бори за купувачи на Golf и Astra
365

Оние кои имаат обожаватели и се успешни секогаш чувствуваат здрава доза на притисок. „Дали тоа е сепак вистински џип? Секој нов модел на традиционален бренд мора да одговори на ова прашање. Новиот A...

Samsung официјално го најави паметниот прстен Galaxy Ring
Samsung официјално го најави паметниот прстен Galaxy Ring
Конект

Galaxy Ring ќе стане официјално достапен подоцна во годината и ќе служи за следење на здравствените информации за корисниците Samsung накратко го спомена Galaxy Ring минатиот месец, за време на својот...

Која боја на смартфон ја преферирате? Најновото истражување на Motorola открива неочекуван тренд!
Која боја на смартфон ја преферирате? Најновото истражување на Motorola открива неочекуван тренд!
Денешен

Првото истражување во Централно-источна Европа за боите на технолошки уреди открива интересни резултати Претставувањето на бојата на годината е годишен спектакл кој опфаќа бројни индустрии, од внатре...

Вештачката интелигенција ги освојува и мобилните уреди
Вештачката интелигенција ги освојува и мобилните уреди
Точка

Мобилните технологии и услуги во 2023-та година сочинувале 5,4 проценти од глобалното „BDP“, со приходи од околу 5,7 трилиони американски долари и речиси 5,5 милијарди луѓе кои ги користат, велат пода...

Android AI унапредувања: Google воведува вештачка интелигенција во Messages и Android Auto
Android AI унапредувања: Google воведува вештачка интелигенција во Messages и Android Auto
Конект

Google објави ажурирања за Android AI, кои вклучуваат воведување на Gemini вештачката интелигенција во апликацијата Messages и AI резимеа на пораки во Android Auto Иако нема да претстави нови смртфони...

Наскоро пристига Барби телефон
Наскоро пристига Барби телефон
Пулс24

Компанијата HMD која е задолжена за телефоните на Нокиа ќе го „оживее“ телефонот што го користи Барби.HMD has announced a new Barbie Flip Phone. It will arrive this summer 2024. More phones to launch ...

Xiaomi Pad 6S Pro има голем 12,4-инчен дисплеј и брз процесор
Xiaomi Pad 6S Pro има голем 12,4-инчен дисплеј и брз процесор
Конект

Заедно со новите водечки паметни телефони од Xiaomi 14 серијата, компанијата во Барселона го најави и таблет уредот Pad 6S Pro 12.4, кој нуди интересен сет на функции. Таблетот има метално куќиште во ...

X на Илон Маск сега нуди опција за аудио и видео повици за сите корисници
X на Илон Маск сега нуди опција за аудио и видео повици за сите корисници
Пари

Време зa читање: 3 минутиМожностите за аудио и видео повици на Илон Маск X сега се достапни за секого без премиум членство. Функционалноста порано беше ексклузивна за премиум претплатниците. Промената...