Нова Македонија

Макрон бара да ѝ се дозволи на Украина со западно оружје да напаѓа цели во Русија
Макрон бара да ѝ се дозволи на Украина со западно оружје да напаѓа цели во Русија
Нова Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека се залага на Украина да ѝ се дозволи да напаѓа воените бази во Русија со оружје со долг дострел обезбедено од западните партнери. Макрон со о...

Показатели на анемија: концентрација на хемоглобин, железо, феритин, трансферин, TIBC
Показатели на анемија: концентрација на хемоглобин, железо, феритин, трансферин, TIBC
Нова Македонија

Автор: Д-р Христина Стефановска Феритинот е протеин којшто го врзува железото во телото и така го складира во форма којашто е растворлива, нетоксична и лесно достапна. Складирањето е во клетките на цр...

Вреди: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира
Вреди: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира
Нова Македонија

За новата влада преговараат и новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок. Вреди, како коалиција на обединетата албанска опозиција, на изборите од 8 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ
ВМРО-ДПМНЕ: Кацарска служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ
Нова Македонија

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата. Жената која чувствуваше исполнетост во спроведувањето политички нарачки преку драконски казни за политичките конкуренти беше најгол...

Со промоцијата на новиот албум Калиопи го почна одбележувањето на 40-годишната кариера
Со промоцијата на новиот албум Калиопи го почна одбележувањето на 40-годишната кариера
Нова Македонија

Калиопи денеска точно напладне, пред голем број пријатели, колеги, соработници, обожаватели и нејзини поддржувачи сите овие години во ресторанот „Воденица- Мулино“ во Скопје го промовираше својот најн...

„Златен објектив“ за доајенот на филмската уметност Столе Попов
„Златен објектив“ за доајенот на филмската уметност Столе Попов
Нова Македонија

За исклучителниот придонес во развојот на македонската кинематографија, плодното творештво и белегот што го остави во домашната филмска индустрија, на доајенот на македонскиот филм Столе Попове денеск...

Mатични лекари протестираа пред ФЗО во Прилеп, изразија револт од казнената политика на фондот
Mатични лекари протестираа пред ФЗО во Прилеп, изразија револт од казнената политика на фондот
Нова Македонија

Поголема група на матични лекари од Прилеп денеска протестираа пред ПО на Фондот за здравствено осигурување – Прилеп, со што го изразија својот револт од казнената политика што фондот ја спровел...

Промовирани новите додипломци и магистри на Правниот факултет – Кичево
Промовирани новите додипломци и магистри на Правниот факултет – Кичево
Нова Македонија

Во големиот амфитеатар на Правниот факултет – Кичево, со мала свеченост денес беше промовирана 12-та генерација додипломци и магистри, кои во изминатите 12 месеци го завршиле своето образование ...

Ахмети повикува на заштита на Охридскиот договор: Европскиот фронт е втора политичка сила, почнуваме чекори за спречување мајоризација
Ахмети повикува на заштита на Охридскиот договор: Европскиот фронт е втора политичка сила, почнуваме чекори за спречу...
Нова Македонија

Претседателот на ДУИ и дел од Коалицијата Европски фронт, Али Ахмети, денеска на прес-конференција од седиштето на партијата во Тетово, соопшти дека тие се легитимниот претставник на Албанците во држа...

Избил пожар во близина на „Ист гејт“
Избил пожар во близина на „Ист гејт“
Нова Македонија

Попладнево избил пожар во близина на трговскиот центар „Ист гејт“ во Скопје, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). Според првичните информации, гори ѓубриште зад трговскиот центар, при што ...

Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, правдата секогаш ќе биде императив, порача Кацарска
Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, правдата секогаш ќе биде императив, порача Кацарска
Нова Македонија

Акт што ја регулира работата на Уставен суд и начинот на кој граѓаните може да се обратат, зголемен буџет, намалување на бројот на старите предмети, полн капацитет на Уставен суд и зголемена транспаре...

ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки, истакна Борел
ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки, истакна Борел
Нова Македонија

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Обединети нации се парализирани од наметнувањето на вето и оти не се прифаќаат никакви одлуки. – На...