Конект

Вселенски градини за одгледување билки на Месечината и Марс
Вселенски градини за одгледување билки на Месечината и Марс
Конект

Компанијата  Interstellar Lab неодамна претстави концепт за биосфери на надувување кои изгледаат како да се дел од научно-фантастичен филм. Но, всушност станува збор за софистицирани капсули кои овозм...

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?
Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?
Конект

Пет заклучоци од Петтата конференција за е-трговија Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, на 11-ти ноември се одржа Петтата конференција за е-трговија, на тема “E-commer...

Задоволството е неописливо како поминавме на овогодинешниот настан „Мажи на годината“
Задоволството е неописливо како поминавме на овогодинешниот настан „Мажи на годината“
Конект

И по неколку дена од настанот „Мажи на годината“, импресиите не стивнуваат. Оваа година на петтото јубилејно издание на „Мажи на годината“ , со огромен број на посетители настанот помина над очекувано...

Microsoft ги зголемува цените на своите видео-игри за Xbox
Microsoft ги зголемува цените на своите видео-игри за Xbox
Конект

Поскапувањето на видео-игрите на конзолата Xbox доаѓа откако Извршниот директор на Microsoft Gaming, Фил Спенсер објави дека компанијата ќе ги задржи исти цените на конзолите, претплатите за Game Pass...

ИДУЕП дебата: Се подготвува законска можност за работа од далечина, државата мора да ги вклучи младите и да креира мерки кои ќе ги мотивираат да останат во земјата
ИДУЕП дебата: Се подготвува законска можност за работа од далечина, државата мора да ги вклучи младите и да креира ме...
Конект

Дебатите се во рамки на проектот „Што сакаат младите –Професиите на иднината бараат вештини денес“ кој се имплементира од страна на Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи Младите л...

Песимизам на крипто-берзите: Цената на биткоинот може да падне на 5 илјади долари
Песимизам на крипто-берзите: Цената на биткоинот може да падне на 5 илјади долари
Конект

Тешката година за пазарот на криптовалути би можела да стане уште потешка, според некои аналитичари. На крилјата на биткоинот, многумина стекнаа големо и неочекувано богатство, а голем број луѓе видоа...

Побарувачката од компаниите за Samsung паметни телефони на преклопување е повеќе од двојно зголемена
Побарувачката од компаниите за Samsung паметни телефони на преклопување е повеќе од двојно зголемена
Конект

Бројот на Galaxy телефони на преклопување испорачани на компаниите е повеќе од двојно зголемен, со  зголемен интерес од деловните корисници Samsung Electronics објави дека бројот на паметни телефони G...

Напредува изградбата на кинескиот „нуклеарен остров“, се поставува првиот реактор
Напредува изградбата на кинескиот „нуклеарен остров“, се поставува првиот реактор
Конект

Започна изградбата на повеќенаменскиот нуклеарен реактор Linglong One во провинцијата Хаинан во јужна Кина, јавува кинеската централна телевизија. Кинеската национална нуклеарна корпорација е задолжен...

Времињата се менуваат: Децата за џепарлак повеќе не сакаат вистински, туку виртуелни пари
Времињата се менуваат: Децата за џепарлак повеќе не сакаат вистински, туку виртуелни пари
Конект

Се чини дека многу млади во денешно време повеќе се грижат за тоа како изгледаат и што носат во виртуелниот свет, наместо во реалнoста На многу родители сè уште им е тешко да разберат дека виртуелниот...

Nothing Phone (2) нема да биде објавен наскоро
Nothing Phone (2) нема да биде објавен наскоро
Конект

Првиот паметен телефон на компанијата Nothing, Phone (1) е на пазарот веќе неколку месеци, и се наоѓа меѓу најинтересните модели за оваа година, главно во поглед на дизајнот. Карактеристичен белег на ...

Energy Intelligence го отвори новиот изложбен салон во Скопје
Energy Intelligence го отвори новиот изложбен салон во Скопје
Конект

Паметни системски решенија за станбени и деловни простории Energy Intelligence го отвори својот нов изложбен салон во Скопје, кој е направен како симулација на простор каде може целосно да се доживеат...

Од Play Store отстранети злонамерни апликации кои ги инсталираале два милиони корисници
Од Play Store отстранети злонамерни апликации кои ги инсталираале два милиони корисници
Конект

Аналитичарите за малвер од рускиот произведител на антивируси, компанијата Dr. Web откриле низа злонамерни апликации за Android во Google Play Store кои ги преземале повеќе од два милиони луѓе. Аплика...