Точка

Рашфорд поради лошата форма нема да оди во Германија
Рашфорд поради лошата форма нема да оди во Германија
Точка

Англија, во овој момент има врвен талент во нападот, поради што евентуалното отсуство на рашфорд нема да влијае врз нивните амбиции.„На Маркус Рашфорд му беше кажано дека неговото место во репрезентац...

Невил му испрати предупредување на Тен Хаг и го објасни различниот пристап на ѕвездите на Јунајтед
Невил му испрати предупредување на Тен Хаг и го објасни различниот пристап на ѕвездите на Јунајтед
Точка

Јунајтед остана во битка само за овој трофеј, а Гери Невил смета дека тоа е единствената шанса за Тен Хаг. – Мора да победат следниот викенд, сезоната целосно ќе заврши ако не успеат. – Нема потреба м...

Во Леверкузен сакаат Чаби Алонсо да добие своја улица
Во Леверкузен сакаат Чаби Алонсо да добие своја улица
Точка

Тренерот Чаби Алонсо, кој е во Баер од 2022-ра година, е главна причина, ќе кажат многумина, за големиот залет на Баер кој воедно се наоѓа и во финалето на тамошниот куп, како и во четвртфиналето на Л...

Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова, затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите
Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова, затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а ...
Точка

„Затоа на 24 април ќе го заокружат бројот 2 бидејќи професорката Гордана Силјановска Давкова го промовира концептот претседател за сите и таа ќе биде од страната на народот, а не од страната на елитит...

Деле Али планира да игра на СП 2026: Секој ден ми се појавува ист потсетник во 11 часот
Деле Али планира да игра на СП 2026: Секој ден ми се појавува ист потсетник во 11 часот
Точка

Актуелниот член на Евертон не е во комбинација за претстојното Европско првенство во Германија, но затоа вели дека гледа „светло на крајот на тунелот“. – Секој ден во 11 часот, на телефонот ми се поја...

Момче загина паѓајќи на 40 метри од карпа кај езеро во Италија, неговите пријатели беспомошно гледале
Момче загина паѓајќи на 40 метри од карпа кај езеро во Италија, неговите пријатели беспомошно гледале
Точка

Тој наводно се одвоил од својата група пријатели и се обидел да стигне до највисоката точка на станицата во Виа Перино, но гранката од дрвото на која се качувал се скршила и момчето се превртело од ка...

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди
Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди
Точка

Така, иранскиот воен портпарол ги предупреди САД, Велика Британија, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат Израел и рече дека ќе има уште посилен одговор од Иран доколку Израел возврати н...

Зеленски: Немавме доволно проектили за да го запреме рускиот напад на електраната
Зеленски: Немавме доволно проектили за да го запреме рускиот напад на електраната
Точка

Коментарите на Зеленски се во согласност со повиците на неговите соработници до Западот да ги снабди со многу потребното оружје за да се одбранат од Русија. Ова ја продолжува страшната ситуација во ко...

Напнати односи меѓу Кина и ЕУ, Шолц во Пекинг
Напнати односи меѓу Кина и ЕУ, Шолц во Пекинг
Точка

Индустриските и синџирите на снабдување на Кина и Германија се длабоко испреплетени, а нивните пазари се крајно меѓусебно зависни, му рече Си на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во тридневна посе...

[АУДИО] Ленон-Макартни, синовите на „Битлси“ ја објавија песната „Primrose Hill“
[АУДИО] Ленон-Макартни, синовите на „Битлси“ ја објавија песната „Primrose Hill“
Точка

Кантавторското дуо Ленон-Мекартни го сочинуваат Шон Оно Ленон и Џејмс Макартни, синовите на Џон Ленон и Пол Макартни од „Битлси“. „Primrose Hill“, објавена како сингл од страна на Макартни, ја означув...

Нобеловецот кој целиот свој живот бил исклучително автентичен: Мудрите мисли на Иво Андриќ и ден-денес остануваат длабоко врежани
Нобеловецот кој целиот свој живот бил исклучително автентичен: Мудрите мисли на Иво Андриќ и ден-денес остануваат дла...
Точка

Првата песна „U sumrak“ ја напишал во 1911 година. Следната година ги започнал студиите во Загреб, а потоа во Виена и Краков, каде што го затекнала и Првата светска војна. 1. „Само активните луѓе и ни...

Нов состанок на израелскиот воен кабинет
Нов состанок на израелскиот воен кабинет
Точка

Тоа ќе биде петти состанок на воениот кабинет откако Техеран почна масовен напад врз Израел ноќта кон саботата и неделата. Тоа беше, вели Иран, одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Д...