Центар

Синоптичарите излегоа со прогноза: Какво ќе биде времето?
Синоптичарите излегоа со прогноза: Какво ќе биде времето?
Центар

Наутро на места со појава на магла и ниска облачност. Во текот на денот променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во Скопје променливо облачно со слаб југоисточен ветер.

Влажен бран над Македонија, времето се менува, доаѓа многу дожд – Метеоцентар со детална прогноза
Влажен бран над Македонија, времето се менува, доаѓа многу дожд – Метеоцентар со детална прогноза
Центар

Продолжува периодот на променливо облачно време, наутро на места со појава на магла и ниска облачност. Ќе дува претежно јужен ветер, а утринските температури насекаде ќе се задржат позитивни. Под ...

Писарев: Блокираат со сила, ај да ги видам нека ги остават автобусите па нека протестираат со луѓе, со транспаренти, со глад
Писарев: Блокираат со сила, ај да ги видам нека ги остават автобусите па нека протестираат со луѓе, со транспаренти, ...
Центар

ФБ статус на активистот Никола Писарев: Правото на протест е уставно загарантирано право кое секогаш сум го поддржувал и ќе го поддржувам. Но сепак се повеќе се прашувам дали приватните превозници ...

Идеја за брз и евтин ручек: Сите состојки ги имате дома
Идеја за брз и евтин ручек: Сите состојки ги имате дома
Центар

Вечната дилема е што да се направи за ручек, а условите се тој да биде вкусен, здрав и брзо подготвен. Тестенините се секогаш добар избор, а во продолжение ви пренесуваме рецепт кој сигурно ќе ви с...

(ВИДЕО) Градот тивок, градот блокиран
(ВИДЕО) Градот тивок, градот блокиран
Центар

Приватните автобуски превозници на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ веќе втор ден оваа недела протестираат со блокади на три важни сообраќајни точки во Скопје. [embedded content] Камера и монтажа: ...

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген
Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген
Центар

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека Австрија се противи на пристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната. Тој оваа изјава ја даде за време на самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана. ...

ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа
ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа
Центар

Преспа како уникатен екосистем со подеднакво уникатна геополитичка позиција која обединува три држави на југот на Балканот добива европски фонд тежок 18 милини евра. Програмата ЕУ за Преспа е наменета...

Арсовска ќе ги урива блокадите со тендер за линиите „22“ и „20“, дали Ленин ќе ја загуби поддршката
Арсовска ќе ги урива блокадите со тендер за линиите „22“ и „20“, дали Ленин ќе ја загуби поддршката
Центар

Се поверојатно е сообрааќајниот хаос во градот предизвикан од блокадите на приватните автобуси да го решава полицијата откако ниту денеска нема договор меѓу градот и превозниците, а вчера министерот з...

Стојаноска: Покачување плата во услови кога инфлацијата кај храната е 30 отсто е неопходност, а не расипништво
Стојаноска: Покачување плата во услови кога инфлацијата кај храната е 30 отсто е неопходност, а не расипништво
Центар

„Продолжува расправата по амандманите на Комисијата за финансирање и буџет, а СДСМ и понатаму ги одбива предлозите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои се на барање на граѓаните“ изјави Дафина Стојаноска, ...

Пратеник од СДСМ: Денеска пазарев основни намирници во еден маркет во Куманово и со сограѓаните пред рафтовите констатиравме дека има сериозна злоупотреба од “големите газди” и непочитување за намалување на цените
Пратеник од СДСМ: Денеска пазарев основни намирници во еден маркет во Куманово и со сограѓаните пред рафтовите конста...
Центар

Фејсбук статус на пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски: Денеска пазарев основни намирници во еден маркет во Куманово и со сограѓаните пред рафтовите констатиравме дека има сериозна злоупотреба од “...

Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето
Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето
Центар

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на Самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство, што прв пат ваков Самит на сите земји членки на ЕУ се одржува во Западен Балкан, во соседна Албанија. ...

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД
Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД
Центар

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир, но дека во моментов „нема шанси“ за разговори. Американскиот држав...