Центар

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето?
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето?
Центар

Наутро со услови за појава на магла во одделни котлини. Преку денот променливо облачно со сончеви периоди и потопло. Ќе дува умерен, наместа засилен ветер од јужен правец, особено во западните делови....

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто
Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто
Центар

„Имаме 334.971 корисници на пензија, согласно последниот извештај на ПИОМ за месец октомври 2023 година, помножено со 5.000 денари, кои ВМРО – ДПМНЕ ги предлагаат, е еднакво на 1.674.855.000 денари, о...

Маричиќ  „Формирање централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД”
Маричиќ „Формирање централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД”
Центар

Заменик претседателот за 360степени, вечерва изјави:„Моделот што го имаме ние со ИПАРД агенцијата или со агенцијата за Еразмус, по мене е успешен модел и можеби треба да се размисли за правење една ИП...

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува
Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува
Центар

„Во налет на економиски мисли, ВМРО – ДПМНЕ исто така најавува дека добивката на компаниите ќе биде ослободена од оданочување!? Во нашата држава, реинвестираната добивка не се оданочува“ напиша вицепр...

О’Брајан: Ако некој вели дека има подобра понуда без да ја каже, тогаш не купувајте кола од него
О’Брајан: Ако некој вели дека има подобра понуда без да ја каже, тогаш не купувајте кола од него
Центар

„Има понуда на маса. И ако сакате да знаете за некого кој е и како ќе постапува кога ќе биде на власт, видете како ќе реагира на таа понуда. Ако тие велат, на многу јасен начин, еве ја алтернативата и...

О’Брајан: Одбивањето на понудата од ЕУ ќе ја чини економијата и уназади земјата
О’Брајан: Одбивањето на понудата од ЕУ ќе ја чини економијата и уназади земјата
Центар

„Има понуда на масата, треба да ја земете. Ако не ја земете, и вртите грб на историјата, искрено. Тој пат може да изгледа задоволувачки, но тоа ќе ја чини вашата економија, ќе причини повеќе луѓе да с...

Жител на кавадаречко ќе одговара за предизвикување општа опасност и мачење животни
Жител на кавадаречко ќе одговара за предизвикување општа опасност и мачење животни
Центар

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Предлог за издавање казнен налог против 32-годишен жител на селото Глишиќ, обвинет за кривични дела – Предизвикување општа опасност од член 288 став 4 в...

Народната банка објавува повик за пријавување трудови за 49. сесија на Клубот на истражувачите
Народната банка објавува повик за пријавување трудови за 49. сесија на Клубот на истражувачите
Центар

Народната банка објавува повик за пријавување трудови за 49. сесија на Клубот на истражувачите, којашто ќе се одржи на 21 декември 2023 година (четврток), со почеток во 14:00 часот, во просториите на ...

Засадени 11 000 садници на Ајватовски рид во рамки на проектот „Зелена Општина Илинден“
Засадени 11 000 садници на Ајватовски рид во рамки на проектот „Зелена Општина Илинден“
Центар

Општина Илинден успешно ја спроведе големата акција за пошумување во рамки на проектот „Зелена Општина Илинден“. Акција за пошумување се реализира на Ајватовски рид, делот кој беше опфатен со големит...

Средба Бектеши-Сијарто: Заедничка координација на Северна Македонија и Унгарија за идни чекори за поставената такса на руски гас од Бугарија
Средба Бектеши-Сијарто: Заедничка координација на Северна Македонија и Унгарија за идни чекори за поставената такса н...
Центар

Министерот за економија Крешик Бектеши денеска оствари работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто.Тема на состанокот на кој што присуствуваа и ...

Сара Мејс во свежо, уникатно и впечатливо издание за новиот видео запис за песната „Очи Вселена“
Сара Мејс во свежо, уникатно и впечатливо издание за новиот видео запис за песната „Очи Вселена“
Центар

Ултра модерен звук со диско ритам, заразна мелодија која тешко ќе ви излезе од глава. Песната „Очи Вселена“ доби современ, динамичен и автентичен видео запис. И овој пат креативноста и единствениот му...

Вакцинирани над 950 деца во рамки на кампањата на Министерството и СЗО, со поддршка од ЕУ
Вакцинирани над 950 деца во рамки на кампањата на Министерството и СЗО, со поддршка од ЕУ
Центар

Над 950 деца досега се вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација со пропуштени рутински вакцини и се поделени над 1.400 информативни брошури, во рамки на заедничката кампања...