Топ Новости

Американската амбасадорка Агелер најави, тим за санкции од САД ќе ја сузбива корупцијата во Македонија
Американската амбасадорка Агелер најави, тим за санкции од САД ќе ја сузбива корупцијата во Македонија
Нетпрес

Тим за санкции од Вашингтон е тука да преземе поагресивен пристап кон минатите и сегашните корумпирани актери и да ги разгледа сите можни постапки. Ова преку Фејсбук-страницата на Амбасада...

Почнаа проблемите поради ембаргото: Турција не пушта танкери со руска нафта
Почнаа проблемите поради ембаргото: Турција не пушта танкери со руска нафта
Денар

Во Босфор се трупаат цистерни со руска нафта, Турците не планираат да ги пуштат. Во понеделникот стапија на сила санкциите за увоз на руска нафта со бродови во Европа и ограничувањето на цената на наф...

Што научивме од овогодишната конференција за...
Што научивме од овогодишната конференција за...
ММС

Комерцијална објава Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, на 11-ти ноември се одржа Петтата конференција за е-трговија, на тема “E-commerce. Accelerate!”, на која прису...

Експертите децидно тврдат дека нема крај на партизацијата во правосудството
Експертите децидно тврдат дека нема крај на партизацијата во правосудството
Lider

Повеќегодишното искуство во работа со сложени предмети, било пресудно   претседателот Пендаровски да ја предложи Весна Дамева за член во Судскиот совет. Без ден искуство како судија, туку само стручен...

Шест месеци затвор за лицето кое физички го нападна ЛГБТИ активистот Беким Асани
Шест месеци затвор за лицето кое физички го нападна ЛГБТИ активистот Беким Асани
Сител

Основниот суд Струмица на 28 ноември го осудило лицето А.М. од Струмица на казна затвор од 6 месеци, виновен за дело од омраза за насилството врз ЛГБТ активистот Беким Асани, во август годинава во Стр...

Скопјани и денес се снаоѓаат во сообраќајот
Скопјани и денес се снаоѓаат во сообраќајот
Алфа

Скопјани втор ден по ред во сообраќаен хаос. Автобусите на приватните превозници не ги напуштија улиците. Повеќе од 24 часа ги блокираат крстосниците кај трговскиот центар Мавровка, Црвен крст и фонат...

Тите вчера го стави третиот голман на Бразил во игра и испиша историја на Мундијалите
Тите вчера го стави третиот голман на Бразил во игра и испиша историја на Мундијалите
Курир

Бразил вчера демонстрираше моќ и квалитет совладувајќи ја Јужна Кореја со 4:1 во осминафиналето. Натпреварот беше решене после половина час кога Бразилците веќе имаа убедливо водство. Корејците не беа...

Зајкова: Остануваме доследни роамингот со ЕУ да се укине по Нова година
Зајкова: Остануваме доследни роамингот со ЕУ да се укине по Нова година
МКД

„Со оваа резолуција бараме целосно укинување на роамингот час поскоро, односно започнувајќи од јануари 2023 година, со што нашите граѓани ќе ги уживаат истите бенефити како граѓаните од ЕУ“, вели Зајк...

Хаос во најава? Се подготвува „зима на незадоволството“ – загубите ќе се мерат во милијарди
Хаос во најава? Се подготвува „зима на незадоволството“ – загубите ќе се мерат во милијарди
Бизнис Инфо

Во Обединетото Кралство овој декември ќе биде испонет со штрајкови.Речиси секој ден до Божиќ во земјата се планирани штрајкови на работниците од сите сектори, а тоа може да ја чини економ...

Вархеји: Намалувањето на цената на роамингот е вистинската интеграција на Западен Балкан
Вархеји: Намалувањето на цената на роамингот е вистинската интеграција на Западен Балкан
Frontline

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, денеска на Самитот во Тирана на кој беше потпишана декларацијата за намалување на цените и укинување на роамингот меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан...