Сител

Лавров „главна ѕвезда”: Што пишуваа светските медиуми за Министерскиот самит во Скопје?
Лавров „главна ѕвезда”: Што пишуваа светските медиуми за Министерскиот самит во Скопје?
Сител

Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје се најде на насловните страници во регионот и светот. Лавров главна ѕвезда во медиумите. Најголемо внимание привлече забраната за прелет на Бугарија. Руските...

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје
Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје
Сител

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна грижа за менталното здравје, с...

Галант до Блинкен: Израел ќе го победи Хамас без разлика колку време ќе му биде потребно
Галант до Блинкен: Израел ќе го победи Хамас без разлика колку време ќе му биде потребно
Сител

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант на денешната средба во Тел Авив му соопшти на американскиот државен секретар Антони Блинкен дека на Израел ќе победи во војната во Газа против Хамас без раз...

Мишел: Трошоците за одбрана на ЕУ ќе достигнат рекордно високо ниво во 2023 година
Мишел: Трошоците за одбрана на ЕУ ќе достигнат рекордно високо ниво во 2023 година
Сител

70 милијарди евра, што е за околу 30 милијарди евра повеќе отколку во 2022 година, изјави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за Европската агенција за одбрана (ЕАО). Ова е деветта последоват...

Мицкоски на средба со американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања
Мицкоски на средба со американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања
Сител

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите на партијата Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски остварил средба со помошник државниот секретар за европски и евроазиски праша...

30 Министерски совет на ОБСЕ во Скопје
30 Министерски совет на ОБСЕ во Скопје
Сител

30-от Министерски совет на ОБСЕ се одржува во Скопје. Откако Блинкен, Камерон и Борел си заминаа синоќа, Лавров го доби најголемото внимание денеска. Но, и други земји побараа еднаков третман на попла...

Македонците во Албанија стравуваат од исчезнување по бројните притисоци да се потпишат како Бугари
Македонците во Албанија стравуваат од исчезнување по бројните притисоци да се потпишат како Бугари
Сител

Македонското малцинство во Албанија стравува од исчезнување. Бројните притисоци со кои се соочија за време на пописот за да се изјаснат како Бугари велат дека ќе донесе нерелевантни податоци. Откако о...

Лавров имал средба со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ
Лавров имал средба со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ
Сител

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија од средбата на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров со министрите за надворешни работи на Северна М...

Апелациониот суд во Њујорк ја врати забраната против Трамп да коментира за судскиот персонал во постапката
Апелациониот суд во Њујорк ја врати забраната против Трамп да коментира за судскиот персонал во постапката
Сител

Апелацискиот суд во Њујорк денеска ја врати наредбата со која му забранува на Доналд Трамп да коментира за судскиот персонал во случајот против него за финансиска измама. Судијата Артур Енгорон, кој п...

Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава кои се резултат на 30-годишното партнерство со Светска банка
Бесими – Басани: Нотирани постигнувањата на земјава кои се резултат на 30-годишното партнерство со Светска банка
Сител

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска се сретна со потпретседателката на Светска банка за регионот Антоанела Басами и регионалната директорка за Западен Балкан Шиаочин Ју.  На средбата, ка...

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји
Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји
Сител

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји. „Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дми...

Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ
Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ
Сител

Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската унија за почеток на преговори за прием на Украина како членка на блокот, изјави Гергеј Гујаш, шеф на кабинетот на унгарскиот премиер. На прес-конфер...