Бизнис Инфо

Секој втор словенечки работник подготвен за преквалификација поради вештачката интелигенција
Секој втор словенечки работник подготвен за преквалификација поради вештачката интелигенција
Бизнис Инфо

Поради доаѓањето на вештачката интелигенција во работните средини и приватниот живот на работниците, повеќе од половина од нив се подготвени да се преквалификуваат за да останат конкурентни на пазарот...

Доларот зајакнува поради цврстиот став на ФЕД, еврото под притисок поради политичката неизвесност во Франција
Доларот зајакнува поради цврстиот став на ФЕД, еврото под притисок поради политичката неизвесност во Франција
Бизнис Инфо

На валутните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, бидејќи американската ФЕД нема да ги намали каматните стапки толку брзо како што се очекуваше, додека ев...

Претседателката на ЕЦБ за главните предизвици: „Европа ја губи битката…“
Претседателката на ЕЦБ за главните предизвици: „Европа ја губи битката…“
Бизнис Инфо

Европската централна банка ги намали каматните стапки, а доколку продолжи со оваа практика, тоа ќе влијае и на каматните стапки во Хрватска. Кристин Лагард, претседателка на Европската централна банка...

Нови рекорди на Волстрит, европските берзи драстично паднаа
Нови рекорди на Волстрит, европските берзи драстично паднаа
Бизнис Инфо

На Волстрит минатата недела индексот S&P 500 достигна рекордно високо ниво, како и Nasdaq, благодарение на силниот раст на цените на акциите на технолошките компании, додека европските берзи остро...

Доминацијата на доларот во светската трговија со нафта опаѓа
Доминацијата на доларот во светската трговија со нафта опаѓа
Бизнис Инфо

Напуштањето на американскиот долар како единствена валута за трговија со нафта не е изненадувачки потег на Саудиска Арабија, бидејќи Ријад размислува за тоа долго време, практично од 2018 година кога ...

Пет работи кои никогаш не треба да му ги кажете на вашиот шеф
Пет работи кои никогаш не треба да му ги кажете на вашиот шеф
Бизнис Инфо

Негувањето добри односи со вашиот шеф е тежок императив за секој вработен, но работниците имаат повеќе моќ отколку што мислат да го придобијат својот шеф. Американскиот деловен портал Business Insider...

ЕЦБ: Растот на платите се забавува следната година
ЕЦБ: Растот на платите се забавува следната година
Бизнис Инфо

Растот на платите е клучен двигател на инфлацијата Растот на платите во еврозоната би требало да забави следната година. Инфлациските притисоци се сè уште доволно силни што Европската централна банка ...

Кинеските електрични автомобили го освојуваат Мексико
Кинеските електрични автомобили го освојуваат Мексико
Бизнис Инфо

Четири години по усвојувањето на трговскиот договор на САД, Мексико и Канада (USMCA), Мексико и САД се соочуваат со заедничка загриженост: изгледите за евтини кинески електрични возила да доминираат н...

Honda и Mitsubishi основаат заедничка компанија за електрична мобилност
Honda и Mitsubishi основаат заедничка компанија за електрична мобилност
Бизнис Инфо

Јапонските производители на автомобили Honda и Mitsubishi основаат заедничка компанија Altna, која ќе работи во три области. Имено, ќе се занимава со оптимизирање на трошоците за користење на ЕВ, згол...

Ова е новата Fiat Panda која ќе се произведува во Србија! ФОТО
Ова е новата Fiat Panda која ќе се произведува во Србија! ФОТО
Бизнис Инфо

Fiat нè изненади сите со објавување фотографии од новата Panda еден месец пред нејзината светска премиера. Fiat ги објавува првите слики од новиот модел Grande Panda, прв од новото семејство инспирира...

Величковски: Се очекува раст на конкуренцијата на пазарот на платежни услуги
Величковски: Се очекува раст на конкуренцијата на пазарот на платежни услуги
Бизнис Инфо

Се очекува засилување на конкуренцијата на домашниот пазар на платежни услуги. Народната банка ги издаде првите дозволи за платежни институции, во согласност со новата законска рамка, преку кои граѓан...

За прв пат кинеските производители на автомобили продадоа повеќе возила од американските компании
За прв пат кинеските производители на автомобили продадоа повеќе возила од американските компании
Бизнис Инфо

Кинеските производители на автомобили продадоа повеќе возила од нивните американски конкуренти за прв пат во историјата. Имено, во 2023 година кинеските автомобилски компании продале 13,4 милиони нови...