Топ Новости

Судија од Врховниот суд доби писмена опомена, а запрена е постапката за судија од Кривичниот суд во Скопје
Судија од Врховниот суд доби писмена опомена, а запрена е постапката за судија од Кривичниот суд во Скопје
МКД

Во кусото соопштение од Судскиот совет, се вели дека во врска со барањето за испитување одговорност кај судија од Врховниот суд, Судскиот совет одлучи да изрече писмена опомена за сторена дисциплинска...

Сали вели здравствениот систем нема да се соочи со недостиг на електрична енергија
Сали вели здравствениот систем нема да се соочи со недостиг на електрична енергија
Нетпрес

Здравството ќе функционира како што функционира и во изминативе 30 години и нема да се соочиме воопшто со недостиг на електрична или пак топлинска енергија, изјави министерот за здравство,...

Кулеба: Европската унија треба да воведе економски санкции против Русија
Кулеба: Европската унија треба да воведе економски санкции против Русија
А1он

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ја повика Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, наместо поединечни, за да ја казни поради организирање референдуми во...

Ѓорчев со обрати на тркалезната маса на магазинот Форин полиси и Гугл
Ѓорчев со обрати на тркалезната маса на магазинот Форин полиси и Гугл
Нетпрес

Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Њујорк учествуваше на тркалезна маса и на форумот на Форин полиси (Foreign Policy), водечкиот светски магазин за надворешна полит...

186.000 ученици за ужина ќе добиваат домашни јаболка
186.000 ученици за ужина ќе добиваат домашни јаболка
Деца

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година. Програмата е нова, се носи прв пат и ќе овозможи околу 186.000 ученици во 350 школи з...

Голф паднал во Вардар, потрага по патниците
Голф паднал во Вардар, потрага по патниците
Денешен Весник

Преку бројот за итни повици 112 во 12:05 часот до Дежурниот оперативен центар на Центарот за управување со кризи добиен е повик-пријава од Соообраќајна полиција од Тетово во која се наведува дека кола...

Шаќири: дуалното образование е клучно за поврзување на образовниот систем со пазарот на трудот
Шаќири: дуалното образование е клучно за поврзување на образовниот систем со пазарот на трудот
Работник

Претставници на Организацијата за економска соработка и развој за Југоисточна Европа денеска на конференција во Скопје ги презентираа резултатите од истражувањето кое ОЕЦД со поддршка на Швајцарија и ...

Играше 13 години во Серија А, преку 140 натпревари за Интер, сега е плејмејкер во кошарка
Играше 13 години во Серија А, преку 140 натпревари за Интер, сега е плејмејкер во кошарка
Off.net

Интересно, нема ниту еден трофеј во Италија после повеќе од една деценија активен фудбал, а во Јужна Америка освои шампионска титула во Аргентина, Копа Либертадорес, Копа Судамерикана.Навивачите го па...