А1он

Стејт департмент: САД не ја охрабруваат Украина да изврши напади против Русија
Стејт департмент: САД не ја охрабруваат Украина да изврши напади против Русија
А1он

САД денеска соопштија дека „не ја охрабруваат” Украина да изврши напади против Русија по нападите со беспилотни летала на неколку руски воздухопловни бази за кои се смета дека дошле од Киев, јав...

Експлозии во реонот на Днепар, се огласија сирените за воздушен напад
Експлозии во реонот на Днепар, се огласија сирените за воздушен напад
А1он

Во моментов низ централна Украина се слушаат предупредувања за воздушен напад, а локалните медиуми јавуваат за експлозии во реонот на Днепар. Сирените се на сила во Запорожје, Полтава и Кировоград. Т...

Уапсен богат руски бизнисмен осомничен за перење пари
Уапсен богат руски бизнисмен осомничен за перење пари
А1он

Како дел од напорите да се попречат потенцијалните криминални активности на руските олигарси и други лица поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, британските власти уапсија богат руски бизнисм...

Апсења за шверц на коњско месо
Апсења за шверц на коњско месо
А1он

Европол и шпанската цивилна гарда спроведоа заедничка операција која ја разоткри нелегалната продажба на коњско месо непогодно за консумирање. Откриени се илегални кланици, а уапсени се 41 лице. Група...

Масовен протест во Атина за годишнината од убиството на 15 годишно момче, инциденти во Солун
Масовен протест во Атина за годишнината од убиството на 15 годишно момче, инциденти во Солун
А1он

Масовен протест се одржа вечерва во центарот на Атина за годишнината од убиството на 15-годишниот Алексис Григоропулос во 2008 година, кој беше застрелан од полицаец, додека пак во Солун имаше инциден...

Банди го зазедоа Хаити: Силуваат жени, мачат мажи со стопена пластика, убиваат деца
Банди го зазедоа Хаити: Силуваат жени, мачат мажи со стопена пластика, убиваат деца
А1он

Во Порт-о-Пренс не можете да ги видите границите, но мора да знаете каде се тие. Вашиот живот може да зависи од тоа. Ривалските банди го поделија меѓу себе главниот град на Хаити, па киднапираат, силу...

Косовската полиција и ЕУЛЕКС влегоа во просториите на Општинската изборна комисија во Северна Митровица
Косовската полиција и ЕУЛЕКС влегоа во просториите на Општинската изборна комисија во Северна Митровица
А1он

Припадници на специјалните единици на косовската полиција заедно со патролата на ЕУЛЕКС влегоа во просториите на Општинската изборна комисија (ОИК) во Северна Митровица. Засега нема официјални информа...

Украина привремено ќе ги прекине планираните операции поради прекини на струјата
Украина привремено ќе ги прекине планираните операции поради прекини на струјата
А1он

Украинското Министерство за здравство соопшти дека побарало од своите регионални претставници да размислат за привремено прекинување на планираните операции додека не се стабилизира ситуацијата со сна...

Буданов: На Русија и снемува ракети
Буданов: На Русија и снемува ракети
А1он

Шефот на воената разузнавачка служба на Украина, Кирил Буданов, тврди дека руската залиха на ракети е при крај, пренесе Ројтерс. Буданов изјави за националната телевизија дека Русија има ракети со вис...

Повоената обнова на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра
Повоената обнова на Украина ќе чини од 500 до 600 милијарди евра
А1он

Повоената обнова на Украина ќе чини отприлика 500 до 600 милијарди евра, изјави заменичката директор на Светската банка, Ана Бјерде, пренесуваат денеска дел од американските медиуми. -Претходно ние ...

Шојгу: Во ноември украинските сили загубија 8.300 војници
Шојгу: Во ноември украинските сили загубија 8.300 војници
А1он

Во ноември, украинските сили загубија 8.300 војници, пет авиони, 10 хеликоптери, 149 тенкови, повеќе од 300 оклопни транспортери, рече Сергеј Шојгу. Во последниот период руската армија ги ослободи Мај...

Бурн: Франција треба да каже кого сака, а кого не сака да го прими во државата
Бурн: Франција треба да каже кого сака, а кого не сака да го прими во државата
А1он

Франција по однос мигрантското прашање треба да каже кого сака, а кого не сака да го прими, изјави денеска француската премиерка Елизабет Бурн отворајќи ја дебатата за имиграцијата во Парламентот. „...