Нетпрес

Израел го потврди ослободувањето на 30 Палестинци во замена за ослободените 10 заложници во Газа
Израел го потврди ослободувањето на 30 Палестинци во замена за ослободените 10 заложници во Газа
Нетпрес

Израелската затворска служба соопшти рано во петокот дека ослободила 30 Палестинци од израелските затвори како дел од седмата размена на заложници според договорот за прекин на огнот со л...

Дневен хороскоп за петок., 1-ви декември 2023-та
Дневен хороскоп за петок., 1-ви декември 2023-та
Нетпрес

ОВЕНИмате став да ги споделувате вашите добри мисли и без непотребна суета ќе го барате вниманието на другите. Денеска ќе им дадете израз на вашите скриени желби и пориви, а тие ќе ја нап...

Евролига: Партизан со драма и пресврти го победи Панатинаикос
Евролига: Партизан со драма и пресврти го победи Панатинаикос
Нетпрес

Кошаркарите на Партизан го победија Панатинаикос во преполната белградска „Арена“ со 92:87 по продолжението во 11. коло од Евролигата. Во првото полувреме беше многу неизвесно, ПАО успеа ...

Тежок пораз на Фенербахче во Данска во Конференциската лига
Тежок пораз на Фенербахче во Данска во Конференциската лига
Нетпрес

Фудбалерите на дански Нордсјеланд убедливо со 6:1 го совладаа турски Фенербахче во натпреварот од 5. коло од групата Х на Конференциската лига и со тоа се искачија на врвот на табелата. И...

Лига Европа: Ливерпул, Марсеј, Рома и Виљареал одат натаму
Лига Европа: Ливерпул, Марсеј, Рома и Виљареал одат натаму
Нетпрес

Играчите на Брајтон, Спортинг, Фрајбург, Вест Хем, Рен, Ливерпул, Марсеј, Тулуз, Славија Прага, Рома и Виљареал се пласираа натаму по натпреварите од 5. коло во Лига Европа во четвртокот ...

Шест израелски заложници ослободени од Хамас на пат кон Израел
Шест израелски заложници ослободени од Хамас на пат кон Израел
Нетпрес

Израелската војска во четвртокот вечерта објави дека шест израелски заложници се ослободени во Појасот Газа и дека се „на пат кон Израел“, како дел од договорот со Хамас. Вооруженото крил...

Скопје вечерва е седми најзагаден град во светот
Скопје вечерва е седми најзагаден град во светот
Нетпрес

Специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на воздухот во поголемите градови и главни градови во светот, Ајкјуер вечерва во 19 часот го рангира Скопје на седмо...

Главниот обвинител на МКС во посета на Израел
Главниот обвинител на МКС во посета на Израел
Нетпрес

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан е во посета на Израел на барање на Израелците кои го преживеаја нападот на Хамас на 7-ми октомври и семејствата на жртвите...

Квинсленд избра фосил на мутабурасаурус за свој официјален грб
Квинсленд избра фосил на мутабурасаурус за свој официјален грб
Нетпрес

Властите во австралиската сојузна држава Квинсленд се надеваат дека ќе охрабрат повеќе обожаватели на „Паркот Јура“ да го посетат тој дел од Австралија доколку ликот на диносаурусот стане...

БиХ: Полицијата упадна во канцеларијата на разузнавачката служба, уапсен советникот на поранешниот директор
БиХ: Полицијата упадна во канцеларијата на разузнавачката служба, уапсен советникот на поранешниот директор
Нетпрес

Припадник на Агенцијата за разузнавање и безбедност на Босна и Херцеговина (OSА) по наредба на државниот суд во четвртокот е приведен од полицијата во Бања Лука, а медиумите јавуваат дека...

Над два милиона раселени поради поплавите во Рогот на Африка
Над два милиона раселени поради поплавите во Рогот на Африка
Нетпрес

Повеќе од два милиона луѓе се раселени, а речиси 300 загинаа во обилните дождови и поплавите во земјите од Рогот на Африка, според податоците на владата и Обединетите нации. По најтешката...

Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ
Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ
Нетпрес

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски оствари средба со Џејмс Обрајен, помошник државен секретар за...