Опсервер

На Трамп му се суди за поткуп на порно ѕвезда, се чека одлуката на поротата
На Трамп му се суди за поткуп на порно ѕвезда, се чека одлуката на поротата
Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Лога сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции, да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклуч...

Туск: Повторно воведуваме тампон зона на границата со Белорусија
Туск: Повторно воведуваме тампон зона на границата со Белорусија
Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Лога сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции, да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклуч...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Лога сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции, да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок
ВМРО-ДПМНЕ: Кога Лога сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции, да објасни врз основа ...
Опсервер

„Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок“, реагира...

Макрон разговараше со претседателот на Палестина: „Решението за две држави не треба да се одложува“
Макрон разговараше со претседателот на Палестина: „Решението за две држави не треба да се одложува“
Опсервер

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека систематското одложување во спроведувањето на решението за две држави за Израел и Палестина треба да заврши. „Макрон ја потврди посветеноста на ...

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа
Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа
Опсервер

Во Непал денеска заврши сезоната за искачување на Еверест, одбележана со неколку рекорди, но и осум смртни случаи, соопшти министерството за туризам и компаниите кои организираат експедиции. Повеќе о...

Израел: Војната во Газа ќе трае најмалку цела година
Израел: Војната во Газа ќе трае најмалку цела година
Опсервер

Израел испрати тенкови во Рафа во средата и објави дека верува оти војната во Појасот Газа ќе трае цела година. Израелски тенкови вчера за првпат влегоа во центарот на Рафа и покрај одлуката на Меѓун...

„Остро ја осудуваме деградирачката реторика, ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како на изборна кампања“, реагира Лога
„Остро ја осудуваме деградирачката реторика, ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како на изборна кампања“, реагира Лога
Опсервер

„Остро ја осудуваме деградирачката реторика на политичката партија која претендира да управува со оваа држава. Нападот врз независните институции е неприфатлив јазик за една земја членка на НАТО и зе...

Критичарот на Путин, Стрелков оди во затвор, одбиена му е жалбата
Критичарот на Путин, Стрелков оди во затвор, одбиена му е жалбата
Опсервер

Игор Гиркин, попознат како Стрелков, ќе оди во затвор на четири години бидејќи жалбата му беше одбиена, јави руската државна агенција РИА. Гиркин е поранешен офицер на ФСБ, познат руски национали...

Водата во Куманово е исправна и може да се пие, извести Општински штаб за заштита и спасување
Водата во Куманово е исправна и може да се пие, извести Општински штаб за заштита и спасување
Опсервер

По извршениот инспекциски контролен надзор и по добиените резултати од ЦЈЗ – Куманово од испитаните примероци на вода, последователно од 25.05.2024, 26.05.2024 и 27.05.2024, констатирано е дека истит...

(Видео) Повторно еруптираше вулкан на Исланд, прогласена вонредна состојба
(Видео) Повторно еруптираше вулкан на Исланд, прогласена вонредна состојба
Опсервер

На југозападниот дел на Исланд, повторно еруптираше вулкан, поради што властите го евакуираа познатиот геотермален спа центар Blue Lagoon, познат по топлата вода со прекрасна сина боја и малиот ри...

(Видео) Едно лице загина откако паднало во мотор на авион: драма на аеродромот во Амстердам
(Видео) Едно лице загина откако паднало во мотор на авион: драма на аеродромот во Амстердам
Опсервер

Едно лице загина на аеродромот Шипхол во Амстердам откако останало заробено во моторот на авион кој почнал да работи, соопшти полицијата, пишува „Скај њуз“. „Инцидент се случи попладнево во Шипхо...

Силен топлотен бран во Индија, во Њу Делхи измерени 52,3 степени
Силен топлотен бран во Индија, во Њу Делхи измерени 52,3 степени
Опсервер

Рекордна жештина денеска, втор ден по ред, зафати делови од индиската престолнина каде температурата достигна 52,3 степени Целзиусови, а невиден топлотен бран зафати и некои северозападни предели....