Опсервер

Вториот по големина холдинг за образование во Бразил продаде подружница за 179 милиони долари
Вториот по големина холдинг за образование во Бразил продаде подружница за 179 милиони долари
Опсервер 0 коментари

Бразилскиот холдинг за образование Anima Holding постигна договор за продажба на 25% од својата подружница за медицинско образование Inspirali, на инвестицискиот фонд ДНК Капитал фокусиран на здрав...

Метрополата на иднината Телос: Милионер ќе гради нов град, утопија за еднаквост и заедничка сопственост (Фото)
Метрополата на иднината Телос: Милионер ќе гради нов град, утопија за еднаквост и заедничка сопственост (Фото)

Заборавете на скромните облакодери – милијардерот Марк Лор реши да изгради цел одржлив град.   Според Arch Daily, овој богат човек најмил дански архитект Бјарк Ингелс и неговата и...

Германската инфлација достигна највисоко ниво во последната деценија, зголемувајќи го притисокот врз ЕЦБ
Германската инфлација достигна највисоко ниво во последната деценија, зголемувајќи го притисокот врз ЕЦБ

Германската инфлација на потрошувачките цени дополнително се зголеми во ноември и достигна уште едно рекордно високо ниво, покажаа прелиминарните податоци, зголемувајќи го притисокот врз Европската це...

Со толеранција против насилство
Со толеранција против насилство

Во тек е кампањата „Прекини го кругот – омразата не е мој стил“ во организација и реализација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт.   Подигнување...

Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон
Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон, велејќи дека на...

Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД
Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

Веројатноста за колапс на САД денеска е многу поголема отколку на почетокот на милениумот, пишува коментаторот на Блумберг, Макс Хестингс   Тој овој заклучок го црпи од анкетата н...

Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Македонија во Србија
Српската Влада донесе одлука за отворање почесен Конзулат на Македонија во Србија

Српската Влада на последната седница донесе Одлука за давање согласност за отворање Конзулат на Република Македонија во Република Србија. Одлуката е објавена во „Службен весник на Република Србија“...

ЕСЧП во Стразбур го одби барањето на адвокатскиот тим на Камчев
ЕСЧП во Стразбур го одби барањето на адвокатскиот тим на Камчев

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур го одби барањето на адвокатскиот тим на Орце Камчев на државата да и се изрече времена мерка со која тој ќе биде во домашен притвор и ќе му биде ...

Три сообраќајки деновиве поради диви животни на автопатот Тетово-Скопје
Три сообраќајки деновиве поради диви животни на автопатот Тетово-Скопје

Во текот на изминатиот викенд и неколку дена претходно тетовската полиција бележи три сообраќајки незгоди на автопатот Тетово-Скопје, за кои причина било движење по коловозната лента на диви животн...

Стипендии од Кина за меѓународни постдипломски студии за јавно здравје
Стипендии од Кина за меѓународни постдипломски студии за јавно здравје

Vanke School of Public Health при државниот Универзитет Чинхуа во НР Кина доделува најмногу три стипендии за македонски студенти за меѓународни постдипломски студии за јавно здравје (International Mas...