Локално

Талевски: Уставот не смее да се прекршува, а вчера бевме сведоци на прекршување од новиот претседател на Собранието
Талевски: Уставот не смее да се прекршува, а вчера бевме сведоци на прекршување од новиот претседател на Собранието
Локално

„Реагиравме од СДСМ и нашата потпретседателка излезе со конкретна претставка со тоа дека беше прекршен Уставот на државата, затоа што официјален јазик во Република Северна Македонија е македонскиот ја...

Двајца малолетници силувале малолетничка, третиот снимал
Двајца малолетници силувале малолетничка, третиот снимал
Локално

Малолетници извршиле обљуба врз малолетничка, а трет снимал. Деветнаесет-годишник ја уценувал со видео материјалот, а случајот е пријавен во неготинската полиција. Портпаролката на СВР Велес, Биљана Ѓ...

Трамп го нарече Де Ниро „патетичен лудак“: Не знаев дека е толку мал, и психички и физички
Трамп го нарече Де Ниро „патетичен лудак“: Не знаев дека е толку мал, и психички и физички
Локално

Поранешниот претседател Трамп го нарече актерот Роберт де Ниро „патетичен лудак“ откако Де Ниро одржа прес-конференција во вторникот пред судот каде што на републиканскиот кандидат му се суди. „Никога...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Лога не беше загрижен кога цело ДУИ и Зајас на Ахмети беше вграден во судскиот систем на државата
ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Лога не беше загрижен кога цело ДУИ и Зајас на Ахмети беше вграден во судскиот систем на државата
Локално

Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок, прашуваат ...

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои лесно можат да прераснат во глобален конфликт
Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои лесно можат да прераснат во глобален конфликт
Локално

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Европа се соочува со две „брутални војни“ во близина на нејзините граници и многу тензии кои лесно можат ...

Видевски го сменил исказот, негира вина за убиството на Вања и Панче, Судот му ја одби жалбата
Видевски го сменил исказот, негира вина за убиството на Вања и Панче, Судот му ја одби жалбата
Локално

Врховниот суд денеска ја одби како неоснована жалбата на велешанецот Боре Видевски, еден од осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој денеска за разлика од претходното сведочењ...

Лога со реакција до ВМРО-ДПМНЕ: Јазикот на омраза и лични квалификации кон Кацарска потоа се манифестираат на улица како закани
Лога со реакција до ВМРО-ДПМНЕ: Јазикот на омраза и лични квалификации кон Кацарска потоа се манифестираат на улица к...
Локално

Министерот за правда Кренар Лога реагираше на соопштението на ВМРО ДПМНЕ за претседателката на Уставен суд,  Добрила Кацарска. Тој во реакцијата ја осудува како што рече „деградирачката реторика на по...

Маж паднал во моторот на авионот и починал
Маж паднал во моторот на авионот и починал
Локално

„Едно лице почина на аеродромот Шипхол во Амстердам, откако остана заробено во мотор на авион кој почна да работи“, соопшти полицијата, според Скај њуз. „Инцидентот се случи попладнево на платформата ...

Сијарто: Унгарија е шокирана од изјавите за испраќање западни војници во Украина
Сијарто: Унгарија е шокирана од изјавите за испраќање западни војници во Украина
Локално

Унгарија е шокирана од изјавите за испраќање западни војници во Украина, за можна употреба на нуклеарно оружје или дури и за воведување задолжителна воена служба во Европа, изјави денеска во Минск шеф...

Лични фондови на Анте Поповски и на Матеја Матевски се донирани во Музејот на македонската борба
Лични фондови на Анте Поповски и на Матеја Матевски се донирани во Музејот на македонската борба
Локално

Донациите на лични фондови на Анте Поповски и на Матеја Матевски ќе бидат промовирани во НУ Музеј на македонската борба за самостојност на 30 мај (четврток), во 19 часот. Добиј ги најважните вести, бе...

Дете прегазило дете во школски двор
Дете прегазило дете во школски двор
Локално

Вчера околу 13.30 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека во двор на основно училиште во Валандово, мотоцикл, управуван од малолетник од Валандово, удрил во малолетен седумгодишен п...

24-годишник избоден во ресторан
24-годишник избоден во ресторан
Локално

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Ј.Д.(32) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие пр...