Р.С. Европа

Руската инвазија врз Украина го зголеми интересот на ЕУ за Западниот Балкан
Руската инвазија врз Украина го зголеми интересот на ЕУ за Западниот Балкан
Р.С. Европа

Претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел денеска на крајот од самитот на ЕУ - Западен Балкан во Тирана изјави дека овој самит е историски и оти е средба на која се пишува историја бидејќи за првпат с...

Заглавени ученици, пациенти, бизниси –   Скопје парализирано
Заглавени ученици, пациенти, бизниси – Скопје парализирано
Р.С. Европа

Возила на брза помош заглавуваат во сообраќајниот метеж. Ученици доцнат на училиште, пациенти доцнат на термини на кои чекаат со месеци, вработени не можат да стигнат на работа, трпи бизнисот. Ова е д...

Скопје под блокади – скопјани заложници на партискиот сеир
Скопје под блокади – скопјани заложници на партискиот сеир
Р.С. Европа

Никој од властите не презема одговорност за проблемот, ниту пак нуди решение со кое ќе им се скратат маките на скопјани, иако веќе втор ден Скопје е блокирано од автобусите на приватните превозници по...

Државата не се грижи домаќински за својот имот
Државата не се грижи домаќински за својот имот
Р.С. Европа

За да добиете дозвола за доградба на вашата куќа, потребни ви се документи со кои ќе и докажете на државата дека имотот е ваш, па дури потоа ќе ви треба геодетски елаборат и извод од детален урбанист...

Колку се лоши работите меѓу Русија и САД?
Колку се лоши работите меѓу Русија и САД?
Р.С. Европа

Во минатата недела, за прв пат по руската инвазија врз Украина пред повеќе од девет месеци требаше да се сретнат: технички експерти, инженери и дипломати од Русија и САД во обид да договорат детали за...

Самит ЕУ-Западен Балкан, што да се очекува?
Самит ЕУ-Западен Балкан, што да се очекува?
Р.С. Европа

Состанокот е значаен поради една причина: ова е првпат самит ЕУ-Западен Балкан да се одржува надвор од ЕУ. Европски дипломати велат дека има две неофицијални цели за самитот: одржување обединет фронт ...

Термоелектраните на патерици – не произведуваат ни половина од можностите
Термоелектраните на патерици – не произведуваат ни половина од можностите
Р.С. Европа

Во изминатите десет дена термоелектраните просечно работат со 40 отсто од капацитетот. РЕК Битола работи со 2 од трите блока, а ТЕЦ Осломеј се ремонтираше. Не работеше ни ТЕЦ Неготино. Имаше денови ко...

Меѓународната критикува, власта уверува дека борбата против корупцијата е главен приоритет
Меѓународната критикува, власта уверува дека борбата против корупцијата е главен приоритет
Р.С. Европа

Преку обезбедување непречена работа на институциите, внимавање на интегритетот и професионалноста на оние кои ги водат институциите и политичка волја, Владата ќе се бори против корупцијата, откако во ...

Успехот на „меката моќ“ на Кина во Македонија
Успехот на „меката моќ“ на Кина во Македонија
Р.С. Европа

Кина ја засилува својата мека моќ во светот, а меѓу земјите каде има растечко влијание е и Македонија, покажуваат најновите истражувања. Според истражувањето на Центарот за анализа на европската полит...

Зошто Бугарија ги разочара украинските бегалци?
Зошто Бугарија ги разочара украинските бегалци?
Р.С. Европа

Поголемиот дел од нејзиниот живот, Свитлана Дениченко работеше како медицинска сестра на одделот за анестезиологија. Секој ден го подготвувала анестетикот, а потоа ги следела пациентите за време на оп...

Нанев – Не поставивме црвена линија во судството
Нанев – Не поставивме црвена линија во судството
Р.С. Европа

Господине Нанев, разговорот го водиме во најголемата судница во скопскиот затвор Идризово, којашто беше свечено отворена, речиси три години од нејзината изградба. Зошто се чекаше толку за да биде пуш...

НАТО 
ќе ја подобрува инфраструктурата, Македонија не е приоритет
НАТО ќе ја подобрува инфраструктурата, Македонија не е приоритет
Р.С. Европа

Македонскиот придонес во НАТО главно е политички и дипломатски. Македонија е мала и сиромашна земја со скромни воени капацитети и, како најнова членка на западната воена алијанса, учествува и во воени...