Frontline

Ангела Агелер во Стејт департментот положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје
Ангела Агелер во Стејт департментот положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје
Frontline

Ангела Агелер, на церемонија во Стејт департментот, положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Република Северна Македонија, објави на фејсбук Американската амбасада во Скопје. „Амбасадорката Аг...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Јовчески, удрија по џебот на прилепчани, велат советниците од СДСМ Прилеп
(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Јовчески, удрија по џебот на прилепчани, велат советниците од СДСМ Прилеп
Frontline

Во режија на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Борче Јовчески, денеска во општинскиот Совет на повидок е да се случи најголемата пљачка на граѓаните на Прилеп во поновата историја на градот, истакнуваат на...

Забрчанец: Ако го блокираат Отворен Балкан, Милошоски и Мицкоски стануваат противници на три народи и три држави
Забрчанец: Ако го блокираат Отворен Балкан, Милошоски и Мицкоски стануваат противници на три народи и три држави
Frontline

Неодговорно и на штета на граѓаните и на бизнис секторот е блокирањето на договорите од Отворен Балкан од страна на пратеникот Милошоски, изјави Националниот координатор за Отворен Балкан и регионална...

Битиќи: Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има
Битиќи: Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има
Frontline

Граѓаните да бидат спокојни, топлинска енергија ќе има, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Одговорајќи на новинарски прашања по конференцијата за миграција на работна сила...

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје
Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје
Frontline

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 44-годишник, кој при вршење семејно насилство го лишил од живот сопственото дете, со што сторил кривично де...

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза
Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза
Frontline

Премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашање поврзано со светската енергетска криза, истакна дека Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза, а тоа е ставање в...

Пред да почнам со зборување, имам нешто важно да ви кажам
Пред да почнам со зборување, имам нешто важно да ви кажам
Frontline

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Ми се допадна сатиричната опаска на Гручо Маркс, ми се допадна за да биде наслов на овој текст од сосема практична природа: прво е луциден, а второ ја неутрализира конвенцијат...

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Северна Македонија и Бугарија
МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Северна Македонија и Бугарија
Frontline

Министерството за надворешни работи упатува јавна реакција и осуда за, како што наведува во соопштение, вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да забележи во текот на фудбалскиот натпревар м...

Тренчевска: Греење за градинките ќе има, Владата одговорно ја менаџира енергетската криза
Тренчевска: Греење за градинките ќе има, Владата одговорно ја менаџира енергетската криза
Frontline

Не треба да се плашат ниту родителите, ниту општините дека може да се доведе во случај да нема парно во градинките. Парно ќе има и за граѓаните и за градинките, бидејќи Владата е о...

Работилница за подготoвка на Национална стратегија за правата на лицата со попреченост
Работилница за подготoвка на Национална стратегија за правата на лицата со попреченост
Frontline

Работилницата во рамки на процесот за подготовка на „Национална стратегија за правата на лицата со попреченост“,  во организација на Владата на Република Северна Македонија, Министерството за тру...

Крвавиот напад врз училиштето во Ижевск – плодно тло за можна пропаганда и дезинформации
Крвавиот напад врз училиштето во Ижевск – плодно тло за можна пропаганда и дезинформации
Frontline

Сите светски медиуми и агенции под назнаката итно или „breaking news“ ја пренесоа веста за оружениот напад во градот Ижевск во руската Република Удмуртија, во училиштето 88, при што меѓу десетината за...

Најмногу дожд на Попова Шапка
Најмногу дожд на Попова Шапка
Frontline

Најмногу дожд во 24 часа е наврнат на Попова Шапка, 44 литри на квадратен метар, според мерењата во 8 часот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Пожаране има 33 литри воден талог на квад...