Frontline

САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО
САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО
Frontline

Прекинатиот дијалог меѓу Анкара од една и Шведска и Финска од друга страна за влезот на овие две скандинавски земји во НАТО треба да продолжи и САД очекуваат брзо решение, изјави денеска Џон Кирби, по...

Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост – ние го почитуваме споменот на жртвите од Холокаустот
Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост...
Frontline

Украинската амбасадоркаво Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир се обрати на одбележувањето на 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот во Институтот за Духовно и Културно Наследство на...

Телефонски разговор на Ковачевски и Донев – разговарале за актуелните случувања во односите меѓу двете земји
Телефонски разговор на Ковачевски и Донев – разговарале за актуелните случувања во односите меѓу двете земји
Frontline

Премиерите на Бугарија и на Северна Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски, денеска имале телефонски разговор за актуелните случувања во односите меѓу двете земји. Прес-службата на бугарската В...

Белгија ќе и обезбеди на Украина најголем пакет воена помош досега вреден 92 милиони евра
Белгија ќе и обезбеди на Украина најголем пакет воена помош досега вреден 92 милиони евра
Frontline

Владата на Белгија денеска донесе одлука да додели најголем пакет воена помош за Украина во износ од 92 милиони евра. „Денеска Советот на министри одлучи да и испрати на Украина нов пакет воена помош...

Маричиќ: Ќе го чуваме пријателството, но и ќе се штитиме од запаливи и понижувачки изјави како таа на Џамбаски
Маричиќ: Ќе го чуваме пријателството, но и ќе се штитиме од запаливи и понижувачки изјави како таа на Џамбаски
Frontline

Нам ни е битно да функционираат институциите во вакви ситуации и инциденти, а тоа го покажавме на дело, оцени вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во гостувањето во Телма. „Уапсени се сто...

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина
САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина
Frontline

САД и Франција не ја исклучуваат можноста за испорака на борбени авиони на Украина, посочија денеска претставниците на двете земји. На прашањето дали Вашингтон ја разгледува таа опција, Џон Фајнер, з...

Регистар на руски шпиони идентификува 42 лица уапсени додека делувале во Европа
Регистар на руски шпиони идентификува 42 лица уапсени додека делувале во Европа
Frontline

Регистар на руски шпиони во Европа објавен на Твитер, идентификува 42 лица, кои делувале во своите земји, за што добивале пари од Руската Федерација. Овој регистер е оформен врз основа на отворените п...

Османи – Џаин: Шведска континуирано ја поддржува евроинтеграцијата на Западен Балкан
Османи – Џаин: Шведска континуирано ја поддржува евроинтеграцијата на Западен Балкан
Frontline

Актуелните претседавања на Шведска со Европската Унија и на Северна Македонија со ОБСЕ беа меѓу темите за кои денеска на средба разговараа министерот за надворешни работи Бујар Османи и шведската амба...

ЦИВИЛ: На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да остане во темното минато
ЦИВИЛ: На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да оста...
Frontline

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна, кога Помеѓу 1941 и 194...

Изложба во МНР „За мене не постои друг избор“ по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот
Изложба во МНР „За мене не постои друг избор“ по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот
Frontline

Со изложба „За мене не постои друг избор” и пригодни обраќања денеска во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на Холокаустот. Како шт...

Забрчанец: Ако опозицијата има минимум политичка прагма не смее да помисли да не ги поддржи ратификациите на законите за Отворен Балкан
Забрчанец: Ако опозицијата има минимум политичка прагма не смее да помисли да не ги поддржи ратификациите на законите...
Frontline

Националниот координатор за „Отворен Балкан“ и регионална соработка, Марјан Забрчанец, во изјава за Цивил Медиа, вели дека Северна Македонија, Албанија и Србија се целосно подготвени за да се укинат р...

Вчера ја најавија, денеска ја откажаа – бугарска комедија нема да се прикажува во Битола
Вчера ја најавија, денеска ја откажаа – бугарска комедија нема да се прикажува во Битола
Frontline

Само еден ден по најавата дека бугарски комедијанти ќе гостуваат на сцената на Битолскиот народен театар, претставата „Вражалец“ се откажува, соопшти Битолскиот народен театар. Претставата најавена за...