Здравје

Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува само во случај на бактериска инфекција, НЕ ДЕЛУВА НА ВИРУС
Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува само во слу...
Педијатар

Имунолошкиот систем е клуч за сите болести почнувајќи од обична настинка па се до тешки заболувања: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ПИШУВА:Д-р Станислава Анѓелеска,специјалист...

Вака најбрзо ќе го стопите салото од стомакот
Вака најбрзо ќе го стопите салото од стомакот
Денар

Доколку сакате да ослабите, ова се убави вести за вас – ова е напиток кој треба да го пиете за брзо, здраво и лесно слабеење. Диетите и вежбањето понекогаш не даваат резултати, а можат да бидат многу...

Благотворно делува на организмот: Чаша млеко пред спиење чини чуда
Благотворно делува на организмот: Чаша млеко пред спиење чини чуда
Попара

Многу ќе ви годи ако го испиете пред спиење.      Познато е дека млекото е здраво за коските, но помалку е познато дека има бројни придобивки ако го пиете пред спиење. Една шолја топло ...

Колку често треба да ја проверуваме крвта?
Колку често треба да ја проверуваме крвта?
Локално

Проверувањето на КРВТА е еден од најчестите лабораториски тестови. Често е дел од рутински или систематски прегледи, а првенствено помага во проценката на здравствената состојба на човекот, но и во пр...

ЕМА ги одобри вакцините против омикрон како примарни
ЕМА ги одобри вакцините против омикрон како примарни
Канал 5

Во септември и октомври, ЕМА одобри вакцини од Pfizer и BioNTech и Moderna против типовите BA.4 и...

Чај кој ги чисти црниот дроб и бубрезите, помага при несоница, настинки и висок крвен притисок
Чај кој ги чисти црниот дроб и бубрезите, помага при несоница, настинки и висок крвен притисок
Екран

Копривата на сите ни е позната – кога ќе ја допреме нè пече и долго после тоа имаме осип и чувствуваме чувство на печење. Но, иако е „опасна“, копривата е лековита бидејќи сите нејзини делови се корис...

КОВИД 19 ОД 28 НОЕМВРИ ДО 4 ДЕКЕМВРИ: Нема починати, 195 позитивни од 2 633 тестови
КОВИД 19 ОД 28 НОЕМВРИ ДО 4 ДЕКЕМВРИ: Нема починати, 195 позитивни од 2 633 тестови
Денешен Весник

Во период од 28 ноември до 4 декември во Македонија се регистрирани нови 195 случаи на коронавирус што е зголемување за 12,1% во однос на неделата пред тоа. Направени биле 2.633 тестирања.Новите случа...

Препознајте кој витамин ви недостасува: Секој недостаток носи одредени симптоми
Препознајте кој витамин ви недостасува: Секој недостаток носи одредени симптоми
Екран

Често се случува да земеме комплекс од неколку витамини за да го зајакнеме имунитетот, а ретко проверуваме дали недостатокот на еден специфичен витамин е „виновен“ за уморот или честото заболување.Вит...

Брзо, лесно и многу ефикасно: 15 минути домашен пилатес за цело тело (ВИДЕО)
Брзо, лесно и многу ефикасно: 15 минути домашен пилатес за цело тело (ВИДЕО)
Попара

Тренинг кој е совршен и за почетнициДоколку барате прилично лесен, но и ефикасен начин на тренирање, имаме предлог за вас. Сет од најдобрите пилатес вежби кои траат 15 минути ќе биде доволен за почето...

КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и искреноста
КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и искреноста
Педијатар

Kомуникацијата е основна алатка за здраво и позитивно функционирање на семејството. Исто така, комуникацијата е од голема важност за врската меѓу парот, родителите и децата, и децата меѓу нив...

Комитет за имунизација: Слаб интерес за ХПВ вакцината кај девојчињата
Комитет за имунизација: Слаб интерес за ХПВ вакцината кај девојчињата
Канал 5

Вакциналните пунктови остануваат празни кога девојчињата од 12 годишна возраст ги повикуваат за Х...

ПРИРОДНА СОСТОЈКА КОЈА ГО РЕШАВА ПРОБЛЕМОТ СО ГАБИТЕ НА НОКТИТЕ! Направете сами ДОМА!
ПРИРОДНА СОСТОЈКА КОЈА ГО РЕШАВА ПРОБЛЕМОТ СО ГАБИТЕ НА НОКТИТЕ! Направете сами ДОМА!
Курир

Габичните инфекции на ноктите се проблем за многу луѓе и може да бидат доста упорни, а ако го имате овој проблем, набавете малку масло од чајно дрво и почнете да го решавате. Она што може да помогне с...