Панацеа

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ЦДЦ: Надополнети препораките кој треба да прими “бустер“ доза вакцина против КОВИД-19
СПОРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ЦДЦ: Надополнети препораките кој треба да прими “бустер“ доза вакцина против КОВИД-19
Панацеа 0 коментари

Дополнувајќи ги своите препораки, ЦДЦ објави дека сите возрасни вакцинирани лица треба да примат “бустер“ доза ако својата втора доза вакцина (Фајзер или Модерна) ја примиле пред најмалку шес...

Зошто чувствувате замор по јадење? Еве неколку причини
Зошто чувствувате замор по јадење? Еве неколку причини
Панацеа 0 коментари

Некои намирници и одредени оброци може да предизвикаат силен замор дополнително, а постпрандијалната сомноленција е состојба на замор што ја чувствуваме по консумирањето на оброк и означува н...

Проф. Пановски: Рано е да се каже дали омикрон се шири побрзо од делта варијаната и дали е со посериозни симптоми, но идеално и најотимистично сценарио е да се шири брзо и да не дава смртен исход – така сите брзо би се имунизирале
Проф. Пановски: Рано е да се каже дали омикрон се шири побрзо од делта варијаната и дали е со посериозни симптоми, но...
Панацеа 0 коментари

Новата јужноафриканска варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, предизвика голема загриженост меѓу научниците. Како што знаеме – веќе е во Европа. Колку се разликува од досегашните вариј...

ДОЛГОРОЧНИ ПОСЛЕДИЦИ: Ако забележите дека очите ви се отечени, проверете ги бубрезите
ДОЛГОРОЧНИ ПОСЛЕДИЦИ: Ако забележите дека очите ви се отечени, проверете ги бубрезите

Веројатно претпоставувате дека бубрезите правилно ви работат и функционираат, но постои голема можност и да не знаете ако нешто не е во ред. Имено, голем број лица кои имаат хронична болест н...

ДОСИЕ ОМИКРОН: Со какви симптоми се појавува, колку е опасен и колку штитат вакцините од најновиот сој на коронавирусот?
ДОСИЕ ОМИКРОН: Со какви симптоми се појавува, колку е опасен и колку штитат вакцините од најновиот сој на коронавирусот?
Панацеа 0 коментари

Научниците го вклучија алармот поради новата варијанта на коронавирусот Б.1.1.529, прв пат идентификуван во Боцвана, која во себе носи “исклучително голем број“ мутации кои би можеле да потти...

Фанка Гилевска од Северна Македонија меѓу победниците на International Medis Awards for Medical Research 2021
Фанка Гилевска од Северна Македонија меѓу победниците на International Medis Awards for Medical Research 2021
Панацеа 0 коментари

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог, победник од областа на офталмологијата/ФОТО: Јани Угрин Д-р мед. Фанка Гилевска од клиниката „Систина Офталмологија“ се најде меѓу деветте победниц...

ПРОВЕРЕТЕ: Дали сте изложени на ризик од развој на цисти на панкреасот?
ПРОВЕРЕТЕ: Дали сте изложени на ризик од развој на цисти на панкреасот?
Панацеа 0 коментари

Се верува дека околу 15 проценти од Американците имаат цисти на панкреасот, кои обично не предизвикуваат симптоми. Инаку, поголем дел од цистите на панкреас се пронајдени случајно за време на...

СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 И МИСЛИТЕ ДЕКА СТЕ ЗАШТИТЕНИ ОД ПОВТОРНА ЗАРАЗА: “Тоа што сте ја поминале короната не значи дека не треба да се вакцинирате“
СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 И МИСЛИТЕ ДЕКА СТЕ ЗАШТИТЕНИ ОД ПОВТОРНА ЗАРАЗА: “Тоа што сте ја поминале короната не значи де...
Панацеа 0 коментари

Во студија, чии резултати се објавени на medRxiv, но која се уште не поминала стручна рецензија, биле анализирани нивоа на антитела меѓу возрасни кои се опоравиле од умерено тешка форма на КО...

Големиот внес на натриум и малиот внес на калиум носат поголем кардиоваскуларен ризик
Големиот внес на натриум и малиот внес на калиум носат поголем кардиоваскуларен ризик
Панацеа 0 коментари

Поголем внес на натриум и помал внес на калиум, мерени во 24-часовни примероци урина, поврзани се со поголем кардиоваскуларен ризик, укажува нова студија објавена во New England Jou...

Шест најчести симптоми на рак на тироидната жлезда за кои не се зборува доволно
Шест најчести симптоми на рак на тироидната жлезда за кои не се зборува доволно
Панацеа 0 коментари

Ракот на тироидната жлезда е најчеста малигна болест на ендокриниот систем. Секоја година во земјава се евидентираат околу 450 нови случаи на овој вид на карцином. Тироидеата е орган чии боле...