Педијатар

Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува само во случај на бактериска инфекција, НЕ ДЕЛУВА НА ВИРУС
Д-р Станислава Анѓелеска: Вирусните инфекции никогаш не се третираат со антибиотици – антибиотикот делува само во слу...
Педијатар

Имунолошкиот систем е клуч за сите болести почнувајќи од обична настинка па се до тешки заболувања: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ПИШУВА:Д-р Станислава Анѓелеска,специјалист...

КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и искреноста
КОМУНИКАЦИЈА СО ДЕТЕТО ОД РАЃАЊЕ ДО ТИНЕЈЏЕР: Важен е тонот на гласот, прегратката и искреноста
Педијатар

Kомуникацијата е основна алатка за здраво и позитивно функционирање на семејството. Исто така, комуникацијата е од голема важност за врската меѓу парот, родителите и децата, и децата меѓу нив...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави празнични колачиња
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави празнични колачиња
Педијатар

Потребно: 1 шолја путер од кикирики ½ шолја путер ½ шолја кафеав шеќер 1 лажичка ванила 2 јајца 1-2 изгмечени банани 1 ½ шолја брашно 1 ½ овесни снегулки 1 лажица ленено семе 1 ½ ш...

ВИСИНА И ТЕЖИНА: Колку расте бебето до првата година од животот
ВИСИНА И ТЕЖИНА: Колку расте бебето до првата година од животот
Педијатар

Добивањето на тежина, односно напредувањето, особено во првите месеци од животот, е прашање од голема важност за родителите, кои многу лесно, ако добиените и очекуваните грамови не ...

ИСТА СИ КАКО ТАТКО ТИ, ЈАВИ МИ СЕ ШТОМ СТИГНЕШ… Што ниту една мајка не треба да и вели на својата ќерка
ИСТА СИ КАКО ТАТКО ТИ, ЈАВИ МИ СЕ ШТОМ СТИГНЕШ… Што ниту една мајка не треба да и вели на својата ќерка
Педијатар

И кај мајките и кај ќерките постои, истовремено, и потреба за блискост и потреба за самостојност и независност. Постои желба да се расте и страв да се пушти. Постои љубов и чувство на вина. С...

ЛАРИНГИТИС: Драматична кашлица која може да ги преплаши родителите
ЛАРИНГИТИС: Драматична кашлица која може да ги преплаши родителите
Педијатар

Ларингитисот е воспаление на гркланот, односно ларинксот, кое најчесто е предизвикано од вирус Лекарите се согласни дека оваа есен е една од најтешките кога се во прашање детските респираторни...

НИКОГАШ НЕ ГИ ТРЕСЕТЕ БЕБИЊАТА: Мајка предупредува на страшните последици од синдромот на тресено дете
НИКОГАШ НЕ ГИ ТРЕСЕТЕ БЕБИЊАТА: Мајка предупредува на страшните последици од синдромот на тресено дете
Педијатар

Главниот предизвикувач на реакцијата во која родителите насилно го тресат бебето е обично неговото плачење Синдром на тресено дете е назив за траума на главата што се случува кога најчесто во ...

Синцицијалниот вирус се шири меѓу децата, закана доаѓа и од инвазивен стрептокок од групата А: Епидемиолог ги посочува симптомите
Синцицијалниот вирус се шири меѓу децата, закана доаѓа и од инвазивен стрептокок од групата А: Епидемиолог ги посочув...
Педијатар

Респираторниот синцицијален вирус може да биде фатален за доенчињата и многу малите деца, а е многу заразен и се шири преку капки Респираторниот синцицијален вирус може да биде фатален за доен...

Што времето на легнување во кревет на детето зборува за вас како родител
Што времето на легнување во кревет на детето зборува за вас како родител
Педијатар

Некои родители строго внимаваат на часовникот и нивните деца мора да бидат во кревет во точно одредено време. Од друга страба, има родители кои воопшто не се заморуваат со распоредот за спиењ...

Зошто некои бремени жени немаат утрински мачнини?
Зошто некои бремени жени немаат утрински мачнини?
Педијатар

Сите останати идни мајки се борат со мачнинитево текот на бременоста, а вие сте минале низ првото тромесечје , без мачнини и повраќање. Но, иако го немате тоа непријатно чувство, можеби се пр...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна руска салата
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна руска салата
Педијатар

Потребно: 300гр грашок 300гр компир 300гр морков 300гр пченка 6-7 кисели краставички 300-400гр посен мајонез Подготовка: Сварете ги компирите, па кога ќе се оладат излупете ги и с...

ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што момчињата треба да слушнат од своите татковци
ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што момчињата треба да слушнат од своите татковци
Педијатар

Родителите постојано им даваат на своите деца различни информации кои првенствено служат како дел од воспитувањето и растењето. Но, она што го кажуваат или прават попатно, децата го слушаат и...