Денар

Нови 460 случаи на Кoвид-19, починаа 12 лица
Нови 460 случаи на Кoвид-19, починаа 12 лица
Денар 0 коментари

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45, Кавадарц...

Република Северна Македонија и „Mastercard“ претставуваат национална услуга за дигитален идентитет за поддршка на растот на дигиталната економија
Република Северна Македонија и „Mastercard“ претставуваат национална услуга за дигитален идентитет за поддршка на рас...
Денар 0 коментари

Република Северна Македонија ја претстави првата Национална програма за дигитален идентитет – во партнерство со „Mastercard“ – со цел унапредување на аспирациите за дигитална економија на земјата. Бла...

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци
ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци
Денар 0 коментари

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до четири месеци доколку е потребно додавајќи дека пос...

Минимална пензија во Германија 1.390 евра?
Минимална пензија во Германија 1.390 евра?
Денар 0 коментари

Со доаѓањето на новата коалициска влада на Германија, беше претставена преку социо-економски промени со цел да се подобри животниот стандард на жителите. Меѓу прогресивните предлози, имаше и еден за г...

Лучиќ: Телеком Србија, преку МТЕЛ, од пролет стартува и со понуда за мобилна телефонија
Лучиќ: Телеком Србија, преку МТЕЛ, од пролет стартува и со понуда за мобилна телефонија
Денар 0 коментари

Новиот телекомуникациски оператор на македонскиот пазар, МТЕЛ, членка на групацијата Телеком Србија планира веќе на пролет да стартува со понуда во мобилната телефонија, открива во интервју за МИА, ге...

Наскоро нема да може да ги кршите екраните на паметните телефони
Наскоро нема да може да ги кршите екраните на паметните телефони
Денар 0 коментари

Кинеските експерти развија нов тип на ултра силно стакло, кое ја спроведува топлината многу подобро од било кое досега познато, за кое тврдат дека е посилно дури и од природниот дијамант. Ова стакло е...

Инфлацијата во Германија надмина пет проценти
Инфлацијата во Германија надмина пет проценти
Денар 0 коментари

Годишната инфлација во Германија надмина пет отсто во ноември, за прв пат во последните 29 години, покажаа во понеделникот податоците на државниот завод за статистика. Потрошувачките цени во Германија...

Економијата научи да се прилагодува на брановите на Ковид-19
Економијата научи да се прилагодува на брановите на Ковид-19
Денар 0 коментари

Појавата на нов вид на коронавирус, за кој Светската здравствена организација вчера соопшти дека претставува „многу висок ризик“ на глобално ниво, ги поттикна стравувањата од економско закрепнување по...

АСО: Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%
АСО: Бројот на претставки решени во корист на осигуреници зголемен за 83%
Денар 0 коментари

Бројот на претставки поднесени од осигуреници во првите девет месеци е удвоен во споредба со истиот период лани. Во овој период АСО, врз основа на претставки примени од незадоволни осигуреници, на три...

Директорот на „Модерна“: Сегашните вакцини помалку ефикасни против новиот сој „омикрон“
Директорот на „Модерна“: Сегашните вакцини помалку ефикасни против новиот сој „омикрон“
Денар 0 коментари

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто толку ефикасни против новиот сој „омикрон“ како што б...