Gostivar Press

Бигорскиот манастир домаќин на млади уметници од „Мал Битолски Монмартр“
Бигорскиот манастир домаќин на млади уметници од „Мал Битолски Монмартр“
Gostivar Press

Бигорски манастир, по вторпат, беше средиште на еден несекојдневен културно-уметнички настан – детската ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр“. Истата беше организирана од  претседателката на оваа ...

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот
Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот
Gostivar Press

Поради тоа што во текот на летните месеци на подрачјето кое го покрива СВР Тетово, се очекува да се вратат голем број иселеници кои привремено работат и живеат во странство, се преземаат мерки и заси...

Бездомно куче нападнало жена во Гостивар
Бездомно куче нападнало жена во Гостивар
Gostivar Press

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера (28 мај) во 12 часот во ОВР Гостивар, 57 годишната гостиварка Н.А. пријавила дека на улица ,,Душко Поповиќ” во Гостивар била касната од к...

Матични лекари се жалат на казни за пречекорувања на издадени лекови
Матични лекари се жалат на казни за пречекорувања на издадени лекови
Gostivar Press

Појавата на казни кај наводни пречекорувања на издадени лекови, во услови на незголемен буџет за лекови за хронична терапија, при што некои од лекарите биле доведени во ситуација да мораат да враќаат...

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата
Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата
Gostivar Press

Понесени од духот на сплотеноста, придонесување во општото добро, возбудата и трудољубивоста на некогашните младински работни акции, неколкумина ентузијасти од Гостивар пред околу пет години формираа...

Пронајдените неексплодирани убојни средства во Гостивар се гранати од Првата светска војна
Пронајдените неексплодирани убојни средства во Гостивар се гранати од Првата светска војна
Gostivar Press

Дирекцијата за заштита и спасување информираше дека неексплодираните убојни средства пронајдени вчера (28 мај) во Гостивар се артилериски гранати од калибар 100мм кои датираат од Првата светска војна...

Неексплодирана бомба најдена во Гостивар при градежни работи
Неексплодирана бомба најдена во Гостивар при градежни работи
Gostivar Press

Центарот за управување со кризи утрово информираше дека, вчера (27 мај) регионалниот ЦУК Тетово, известил дека во 12.53 часот е добиена пријава за пронајдено неексплодирано убојно средство при изведу...

Триглицериди – во која храна ги има најмногу и на што треба да обрнеме внимание
Триглицериди – во која храна ги има најмногу и на што треба да обрнеме внимание
Gostivar Press

Триглицеридите се вид на масти (липиди) неопходни за нормално функционирање на телото. Тие ни ја обезбедуваат потребната енергија, бидејќи телото ги разградува триглицеридите и ги претвора во гликоза...

Изложба во Гостивар-Убавините на македонските планини преку фотографии
Изложба во Гостивар-Убавините на македонските планини преку фотографии
Gostivar Press

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар од денес поставена е изложба на фотографии од Бобан Китановски на кои се претставени убавините на македонските планини. Триесетте изложени фотографии се созда...

На македонскиот пазар нема сендвич со шунка загаден со листерија повлечен во Хрватска и Србија
На македонскиот пазар нема сендвич со шунка загаден со листерија повлечен во Хрватска и Србија
Gostivar Press

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека досега нема добиено нотификација преку Европскиот систем за известување за небезбедна храна и храна за животни  (RASSF),  дека на македонскиот пазар е...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието
Африм Гаши избран за претседател на Собранието
Gostivar Press

Со 76 гласа „за“ и шест „против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Со неговиот избор и давањето на свечената заклетва заврши конститутивната седница на Собранието. За новата функција ...

Менструално здравје: Еден до два слободни дена месечно за вработените жени, бесплатни хигиенски пакети за ученичките…
Менструално здравје: Еден до два слободни дена месечно за вработените жени, бесплатни хигиенски пакети за ученичките…
Gostivar Press

Во земјава има висок процент на жени кои не можат да си дозволат пристап до менструални производи. Во истражување спроведено пред неколку дена со кое биле опфатени 1.118 испитанички, 34 отсто одговор...