Сакам Да Кажам

ДА ГИ НАУЧИМЕ МЛАДИТЕ ДА ЧИТААТ НАМЕСТО ДА БИДАТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ, ВЕЛАТ ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА САЕМОТ ЗА КНИГА КОЈ СЕ ОТВАРА В ПЕТОК НА 18 АПРИЛ
ДА ГИ НАУЧИМЕ МЛАДИТЕ ДА ЧИТААТ НАМЕСТО ДА БИДАТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ, ВЕЛАТ ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА САЕМОТ ЗА КНИГА КОЈ СЕ...
Сакам Да Кажам

Саемот за книга во салата „Борис Трајковски“ во Скопје годинава ќе се одржува од од 18 до 24 април, под […] The post ДА ГИ НАУЧИМЕ МЛАДИТЕ ДА ЧИТААТ НАМЕСТО ДА БИДАТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ, ВЕЛАТ ...

ГЛАВНИТЕ ХЕРОИНИ МИ СЕ ОД ШУТО ОРИЗАРИ И СЕ РАДУВАМ ДЕКА НАСКОРО СИТЕ ЌЕ ГО ВИДАТ НИВНИОТ ТАЛЕНТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ДИНА ДУМА ЗА НОВИОТ ФИЛМ (ФОТОГАЛЕРИЈА)
ГЛАВНИТЕ ХЕРОИНИ МИ СЕ ОД ШУТО ОРИЗАРИ И СЕ РАДУВАМ ДЕКА НАСКОРО СИТЕ ЌЕ ГО ВИДАТ НИВНИОТ ТАЛЕНТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ДИ...
Сакам Да Кажам

Рефлектори, камери, монитори, микрофони, компјутери, слушалки и екипа со токи-воки се поставени во дворот и ходниците на Средното училиште „Браќа […] The post ГЛАВНИТЕ ХЕРОИНИ МИ СЕ ОД ШУТО ОРИЗ...

КАЈ НАС СЀ ОДИ НА СИЛА, СО НЕРВОЗА И СО ВРСКИ, РЕЧЕ ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“ НА ПРОМОЦИЈАТА НА НОВИОТ АЛБУМ
КАЈ НАС СЀ ОДИ НА СИЛА, СО НЕРВОЗА И СО ВРСКИ, РЕЧЕ ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“ НА ПРОМОЦИЈАТА НА НОВИОТ АЛБУМ
Сакам Да Кажам

Со акустичен настап во живо, бендот „Суперхикс“ го промовираше новиот албум во Домот на културата „Билјана Беличанец“ во скопската општина Кисела Вода. Албумот „Сила и нервоза“, како што вели фронтмен...

ПОЗНАТ „ДРИМ ТИМОТ“ НА САД ЗА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ, ГО ПРЕДВОДАТ ЏЕЈМС И КАРИ
ПОЗНАТ „ДРИМ ТИМОТ“ НА САД ЗА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ, ГО ПРЕДВОДАТ ЏЕЈМС И КАРИ
Сакам Да Кажам

Леброн Џејмс по четврти пат ќе го предводи американскиот кошаркарски „дрим тим“ на Олимписките игри, кој, според добро информираниот новинар на „ЕСПН“ Адријан Војнаровски, е речиси целосно комплетиран...

ВО КОПЕНХАГЕН ГОРИ ПОЗНАТАТА ЗГРАДА НА БЕРЗАТА, ЕДНА ОД НАЈСТАРИТЕ ВО ГРАДОТ
ВО КОПЕНХАГЕН ГОРИ ПОЗНАТАТА ЗГРАДА НА БЕРЗАТА, ЕДНА ОД НАЈСТАРИТЕ ВО ГРАДОТ
Сакам Да Кажам

Историската зграда на берзата во центарот на Копенхаген, која е една од најпознатите во градот, ја зафати голем пожар. Изградена […] The post ВО КОПЕНХАГЕН ГОРИ ПОЗНАТАТА ЗГРАДА НА БЕРЗАТА, ЕДНА...

ОД МОЦАРТ ДО ТРАДИЦИОНАЛНА МУЗИКА – БОГАТ КОНЦЕРТ НА ОРКЕСТРИТЕ НА „ЛУЈ“ СО МАЕСТРО ЛЕ ФИ ФИ
ОД МОЦАРТ ДО ТРАДИЦИОНАЛНА МУЗИКА – БОГАТ КОНЦЕРТ НА ОРКЕСТРИТЕ НА „ЛУЈ“ СО МАЕСТРО ЛЕ ФИ ФИ
Сакам Да Кажам

Оркестрите на средното музичко училиште „Илија Николовски- Луј“ во Скопје сношти одржаа концерт во фоајето на Националната опера и балет. Свиреа повеќе од сто ученици од сите четири години од камернио...

ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ НА СЕНА АКО НЕ Е БЕЗБЕДНО, КАЖА МАКРОН
ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ НА СЕНА АКО НЕ Е БЕЗБЕДНО, КАЖА МАКРОН
Сакам Да Кажам

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Париз би можела да биде преселена од […] The post ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ НЕМА ДА...

НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ УЧЕСТВУВА СО „САГА“ НА ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ
НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ УЧЕСТВУВА СО „САГА“ НА ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ
Сакам Да Кажам

Современиот балет „Сага“, во кореографија на Рисима Рисимкин, ќе се изведе вечерва (16 април) од 20 часот во Националната опера и балет (НОБ) на јубилејниот 20. Танц фест Скопје. Претставата е дел од ...

ДРЖАВНИТЕ ДОМОВИ ЗА СТАРИ ЛИЦА СЕ ПРЕПОЛНИ, НА ЛИСТА ЗА ЧЕКАЊЕ СЕ 250 ГРАЃАНИ
ДРЖАВНИТЕ ДОМОВИ ЗА СТАРИ ЛИЦА СЕ ПРЕПОЛНИ, НА ЛИСТА ЗА ЧЕКАЊЕ СЕ 250 ГРАЃАНИ
Сакам Да Кажам

Преполни се државните домови за стари лица. Низ цела земја има пет државни домови за сместување на стари лица и […] The post ДРЖАВНИТЕ ДОМОВИ ЗА СТАРИ ЛИЦА СЕ ПРЕПОЛНИ, НА ЛИСТА ЗА ЧЕКАЊЕ СЕ 250...

РЕКВИЗИТЕРКАТА КОЈА ГО НАПОЛНИ ПИШТОЛОТ ЗА АЛЕК БОЛДВИН ДОБИ 18 МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА НЕНАМЕРНО УБИСТВО НА СНИМАТЕЛКА
РЕКВИЗИТЕРКАТА КОЈА ГО НАПОЛНИ ПИШТОЛОТ ЗА АЛЕК БОЛДВИН ДОБИ 18 МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА НЕНАМЕРНО УБИСТВО НА СНИМАТЕЛКА
Сакам Да Кажам

Хана Гутиерес-Рид, реквизитерката која му дала пиштол на Алек Болдвин пред тој да убие кинематограферка на снимањето на филмот „Раст“, […] The post РЕКВИЗИТЕРКАТА КОЈА ГО НАПОЛНИ ПИШТОЛОТ ЗА АЛЕ...

КОНЦЕРТ И КАБАРЕ СО АМЕРИКАНСКИОТ ЏЕЗ-СВИНГ БЕНД „ПОСТМОДЕРН ЏУБОКС“ ВО СКОПЈЕ
КОНЦЕРТ И КАБАРЕ СО АМЕРИКАНСКИОТ ЏЕЗ-СВИНГ БЕНД „ПОСТМОДЕРН ЏУБОКС“ ВО СКОПЈЕ
Сакам Да Кажам

Американскиот џез-свинг бенд „Постмодерн џубокс“ ќе одржи концерт во Скопје на 6 септември во Филхармонијата, објави „Авалон“. Скопскиот концерт е во рамките на светската турнеја со која се одбележува...

СО ИЗБОРОТ НА ПОРОТАТА ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ТРАМП ЗА ТАЈНАТА ИСПЛАТА ЗА ПОРНОАКТЕРКАТА СТОРМИ ДАНИЕЛС, ТОЈ ВЕЛИ ДЕКА СЛУЧАЈОТ Е ГОЛЕМА ГЛУПОСТ
СО ИЗБОРОТ НА ПОРОТАТА ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ТРАМП ЗА ТАЈНАТА ИСПЛАТА ЗА ПОРНОАКТЕРКАТА СТОРМИ ДАНИЕЛС, ТОЈ ВЕЛИ ДЕКА СЛУ...
Сакам Да Кажам

Со изборот на поротниците, денеска во Њујорк започна историското судење на Доналд Трамп, кој е обвинет за фалсификување деловни книги, […] The post СО ИЗБОРОТ НА ПОРОТАТА ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ТРАМП...