Радио МОФ

Синдикатот на Пошта бара нова систематизација, најавува протести и штрајк
Синдикатот на Пошта бара нова систематизација, најавува протести и штрајк
Радио МОФ

Синдикатот на Македонска пошта најави дека во соработка со вработените и со ангажирање на експерти ќе подготви нова систематизација што ќе ја достави до новата влада со барање истата да се примени вед...

Од четврток две дополнителни автобуски линии за Саемот на книга
Од четврток две дополнителни автобуски линии за Саемот на книга
Радио МОФ

ЈСП Скопје ќе ги пушти линиите 100 и 200 кои ќе сообраќаат до Саемот на книга во Спортскиот центар „Борис Трајковски“. Линиите ќе започнат со работа во четврток (18 април), а ќе сообраќаат до 24 април...

ЦУК: 22 пожари на отворено во изминатото деноноќие, 8 се уште активни
ЦУК: 22 пожари на отворено во изминатото деноноќие, 8 се уште активни
Радио МОФ

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираше дека во изминатото деноноќие биле евидентирани вкупно 22 пожари на отворено, од кои утрово 8 се уште активни. Регионалниот ЦУК Тетово извести дека пож...

За една година се затвориле 15 училишта во Македонија
За една година се затвориле 15 училишта во Македонија
Радио МОФ

Вкупно 14 редовни основни училишта се затвориле во рок од една година, односно од 976 во 2021/2022 година, овој број се намалил на 962 во 2022/2023, покажуваат податоците на Државниот завод за статист...

Откриени нови фрески во Помпеја на кои се прикажани сцени од грчката митологија
Откриени нови фрески во Помпеја на кои се прикажани сцени од грчката митологија
Радио МОФ

Неверојатни уметнички дела се откриени по новото ископување во античкиот римски град Помпеја закопан во еурпција од планината Везув во 79 година од новата ера, пишува „Би-Би-Си“. Археолозите велат дек...

Стартап Викенд Охрид, настан наменет за сите млади ентузијасти
Стартап Викенд Охрид, настан наменет за сите млади ентузијасти
Радио МОФ

Второто издание на Стартап Викенд Охрид годинава ќе се одржи од 26 до 28 Април во просториите на универзитетот „Апостол Павле” во Охрид.  Како што информираат организаторите настанот е наменет за сите...

МВР: Приведени 17 затворски полицајци од КПУ Идризово
МВР: Приведени 17 затворски полицајци од КПУ Идризово
Радио МОФ

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава против 17 лица, сите припадници на затворската полиција, вработени во Казнено-поправната установа „Затвор Идризово“. Како што велат от...

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ
Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ
Радио МОФ

Перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април со почеток од 20 часот, ќе има две нови изведби во МКЦ Клуб. Изработен е по истоимената монодрама на Карен Јес, со авторски текстови од колективот и те...

Приватните специјализанти од денес во генерален штрајк: Ќе трае сè до исполнување на нашите барања
Приватните специјализанти од денес во генерален штрајк: Ќе трае сè до исполнување на нашите барања
Радио МОФ

Приватните специјализанти од денес (15 април) стапуваат во генерален штрајк откако протестот на 27 март и средбата со министерот за здравство Илир Демири не ги исполнија нивните барања за повисок надо...

На сцената на НОБ ќе се изведе современиот балет „Сага“
На сцената на НОБ ќе се изведе современиот балет „Сага“
Радио МОФ

На сцената на Националната опера и балет на 16 април со почеток во 20.00 часот ќе се изведе современиот балет „Сага“ (идентитети), во рамките на jубилејното 20. издание на Танц Фест Скопје. „’Са...

Отворање на изложбата „Денис Боувен“ во МКЦ по повод Светскиот ден на уметноста
Отворање на изложбата „Денис Боувен“ во МКЦ по повод Светскиот ден на уметноста
Радио МОФ

По повод 15 април, Светскиот ден на уметноста, Асоцијацијата за култура Икон и Младинскиот културен центар – Скопје ја организираат изложбата „Денис Боувен“ која ќе биде отворена вечер во 19 часот , в...

„Неименувана“ – изложба на современи бајки за хероини од македонската историја
„Неименувана“ – изложба на современи бајки за хероини од македонската историја
Радио МОФ

Неформалната иницијатива за култура, „Дума ин Сума“ составена од компаратистките Марија Бошковска, Ивана Смилевска и визуелниот уметник Дарко Алексовски организира изложба на современи бајки напишани ...