Колумни

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Бирократите од ЕУ во војна со сопствените држави, членки на ЕУ
КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Бирократите од ЕУ во војна со сопствените држави, членки на ЕУ
Денешен

Страшо АНГЕЛОВСКИ Секако, на прв поглед, насловот на текстов делува контрадикторно, за некого можеби и неверојатно. Но, да одиме по ред. Се’...

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Војо Маневски, колумнист: Цивил е како латиничната буква И
(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Војо Маневски, колумнист: Цивил е како латиничната буква И
Civil Media

Општество е целина која во секој миг се менува и како калеидоскоп покажува различни слики. Ако сакаш да го доловиш моментот ќе мора да го сликаш, а ако сакаш да го  разбереш ќе мора секој дел од слик...

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Ацо Лукароски, политички аналитичар: Цивил светилник на слободата, клучен фактор во борбата против поделеност и конфликти
(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Ацо Лукароски, политички аналитичар: Цивил светилник на слободата, клучен фактор во борбата против ...
Civil Media

Влијанието на Цивил во развој на плурализмот на информации е од суштинско значење за функционирањето на демократијата во Македонија. И токму таа силна и значајна улога на Цивил е мотив за постојани о...

[Став] Правда и финансии на климатскиот самит
[Став] Правда и финансии на климатскиот самит
Радио МОФ

Пишува: Џефри Д. Сакс Многу е јасно што треба да направиме. Потребно е да направиме премин од фосилни горива (јаглен, нафта, природен гас) кон енергија која ќе емитува нула јаглерод: ветер, сонце, хид...

Уставни измени? Нив ги прекрија парите за пензионерите и учениците
Уставни измени? Нив ги прекрија парите за пензионерите и учениците
Независен

Ветувањата за линеарно зголемување на пензиите и за намалување на даноците, од една страна и „отпакувањето“ на новиот, деветти пакет антикризни мерки од страна на Владата каде што во преден план беа п...

ДИМОВСКИ ПО ПОВОД „29 НОЕМВРИ“: Југославија не ја создаде Македонија, туѓа војска не гинеше за нашата слобода!
ДИМОВСКИ ПО ПОВОД „29 НОЕМВРИ“: Југославија не ја создаде Македонија, туѓа војска не гинеше за нашата слобода!
Денешен

Илија ДИМОВСКИ Југославија не ја создаде Македонија... Таа постоеше и пред неа, а веќе постои и долго после неа... (по повод 29 ноември) Македонија даде вкупно над 44.000 жртви во Втората светска в...

Можен ли е крај на ХИВ – и на другите сексуално преносливи инфекции?
Можен ли е крај на ХИВ – и на другите сексуално преносливи инфекции?
Либертас

Сите досегашни проценки укажуваат дека епидемијата на ХИВ во Македонија е на релативно ниско ниво. Тоа значи дека бројот на граѓани засегнати од овој вирус – независно дали се свесни за тоа или не – е...

Обвинителството да не гледа како работи Анкетната комисија за „Онкологија“
Обвинителството да не гледа како работи Анкетната комисија за „Онкологија“
Скопско Ехо

Ако сакаш некоја работа да не се заврши, формирај комисија… Новото потврдување на севременската актуелност на поговорката која му се припишува на некогашниот британски премиер Винстон Черчил, за...

Ќе градиме фабрики за производство на минатото
Ќе градиме фабрики за производство на минатото
Либертас

Збогум Европо. Вашиот диктат за нашата иднина да бидеме во едно семејство е силен удар врз нашето достоинство и гордост. Понудата не важи. Ние остануваме да работиме во три смени во нашите најрентабил...

Да ти се многу години „Кади Баба“ Кацарска во пеколот што сама си го подготви
Да ти се многу години „Кади Баба“ Кацарска во пеколот што сама си го подготви
Република

Ламбе Арнаудов Те гледам и те слушам, колку многу деновиве се трудиш, се мачиш, се прпелкаш, како да не разубедиш дека правдата во иднина ќе ја спроведуваш во корист на народот и афирмација на правед...

Птици со лоша среќа
Птици со лоша среќа
Frontline

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Каде умираат птиците? И каде им се гробиштата? Каде е нивниот Бутел? Или Пер Лешез? Толку многу птици, еве на сликава се гулабите пред пазарот во Бисер, а никаде не сум сретн...

Ќе каже ли Османи на самитот на ОБСЕ за проблемите што Македонија ги има со соседите?
Ќе каже ли Османи на самитот на ОБСЕ за проблемите што Македонија ги има со соседите?
Скопско Ехо

Скопје доби шанса да организира голем светски политични настан. Утревечер, со свечена вечера на министрите за надворешни работи, во Скопје ќе започне Министерскиот совет на ОБСЕ на кој се очекува учес...