Ohrid News

И официјално плоштадот кај мини маркет ќе го носи името на големиот охридски уметник Вангел Наумовски
И официјално плоштадот кај мини маркет ќе го носи името на големиот охридски уметник Вангел Наумовски
Ohrid News

На иницијатива на ЛК Лихнидос и официјално плоштадот кај мини маркет ќе го носи името на големиот охридски уметник Вангел Наумовски. Наскоро иницијативата ќе биде ставена на дневен ред на Седница на С...

Синдикатот во Македонска пошта инсистира на нова систематизација, се подготвува и за протест и штрајк
Синдикатот во Македонска пошта инсистира на нова систематизација, се подготвува и за протест и штрајк
Ohrid News

Синдикатот во „Македонска пошта“ ќе изготви систематизација, ќе ја достави на идната влада и ќе инсистира на нејзина итна примена, како стартно решение за состојбата на Поштата, која, како што рече де...

Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори
Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори
Ohrid News

Изнемоштените и болните лица до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори закажани за 24 април. Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или болно...

Екстремно високи температури на површината на морето во Грција
Екстремно високи температури на површината на морето во Грција
Ohrid News

Од два до пет степени била повисока температурата на површината на морето во цела Грција во текот на вчерашниот ден споредбено со периодот 2008-2023 година, согласно податоците на грчкиот портал Метео...

Билтен: Кривични пријави за поседување дрога, вршење јавен превоз без поседување лиценца, бесправно градење
Билтен: Кривични пријави за поседување дрога, вршење јавен превоз без поседување лиценца, бесправно градење
Ohrid News

На 15.04.2024 во 19.30 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид лишија од слобода 40 годишно лице од Охрид. При извршен преглед, кај него е пронајдена и одземена бела прашкаста материја, доде...

Кажете им збогум на лошите животни навики со само три алтернативи
Кажете им збогум на лошите животни навики со само три алтернативи
Ohrid News

Размислувате да бидете физички поактивни? Сакате да ги промените вашите навики во исхраната на подобро? Можеби започнавте со сето ова, но ви е тешко да продолжите? Не се загрижувајте и не се откажувај...

Седум медали за седум учесници од ЏК „Дрим“ Струга на Меѓународниот натпревар во Турција
Седум медали за седум учесници од ЏК „Дрим“ Струга на Меѓународниот натпревар во Турција
Ohrid News

Џудистите од џудо клубот „Дрим“ Струга и овој викенд беа на висина на задачата. На Меѓународниот натпревар во Едирне, Р. Турција, во огромна конкуренција освоија 7 медали со 7 учесници. Во категоријат...

Советниците ја одржаа 40-тата Седница, забелешки околу надлежностите за носење одлуки
Советниците ја одржаа 40-тата Седница, забелешки околу надлежностите за носење одлуки
Ohrid News

Советниците денес ја одржаа 40-та Седница на која беа изгласани 16-те точки од Дневниот ред. Зелено светло беше дадено за одлуките за распределба на добивката остварена во работењето на ЈП Водовод Охр...

Кошаркарите на Охрид утре ја играат последната битка за опстанок во елитата
Кошаркарите на Охрид утре ја играат последната битка за опстанок во елитата
Ohrid News

Последната битка за опстанок кошаркарите на Охрид ќе ја водат утре на домашен терен против екипата на КК Вардар од Скопје. Охриѓани ве повикуваме да дојдете во што е можно поголем број и да го бодрите...

Младите таленти од ООМУ „Методи Патче“ со први награди на Меѓународниот натпревар за млади музичари „Сергеј Михајлов“
Младите таленти од ООМУ „Методи Патче“ со први награди на Меѓународниот натпревар за млади музичари „Сергеј Михајлов“
Ohrid News

Младите таленти од ООМУ „Методи Патче“ заблескаа на одржаниот Меѓународен натпревар за млади музичари „Сергеј Михајлов” во Штип. Со прва награда во категоријата пијано се закитија Фуркан Али и Ј...

Намален бројот на ученици во основните и средните училишта
Намален бројот на ученици во основните и средните училишта
Ohrid News

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на 2022/2023 година е намален за 1,4 проценти, а бројот на ученици во средните училишта за 3,9 проценти во однос на претходната учебна година,...

Прогласување на Касарната во Охрид за технолошко-рекреативна зона со цел привлекување странски и домашен капитал
Прогласување на Касарната во Охрид за технолошко-рекреативна зона со цел привлекување странски и домашен капитал
Ohrid News

Можности за отворање нови работни места, економски раст, трансфер на знаење, образование и развој на вештини, подобрување на квалитетот на живот, урбаниот развој, мобилноста, можноста за развој на нов...