Civil Media

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје
Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје
Civil Media

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна грижа за менталното здравје, ...

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција
САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција
Civil Media

Американскиот потсекретар за тероризам Брајан Нелсон денеска изјави дека разговарал со турски официјални претставници, бидејќи САД се загрижени поради тоа што палестинската милитантна група Хамас соб...

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците
Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците
Civil Media

Комисијата на ОН што ги истражува воените злосторства на двете страни од конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе се фокусира на сексуалната злоупотреба од страна на Хамас за време на нападот на 7 октомври ...

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји
Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји
Civil Media

Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква било размена на воени заробеници меѓу двете земји. „Размена на воени заробеници немаше, бидејќи Русија не го сака тоа“, изјави Дм...

Финска постави двојна ограда на границата со Русија, сите премини се затворени
Финска постави двојна ограда на границата со Русија, сите премини се затворени
Civil Media

Финските власти поставија систем на двојни засилени огради на границата со Русија, покрај која сите гранични премини останаа затворени. „Во моментов граничните премини се затворени. Поставени се бари...

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Војо Маневски, колумнист: Цивил е како латиничната буква И
(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Војо Маневски, колумнист: Цивил е како латиничната буква И
Civil Media

Општество е целина која во секој миг се менува и како калеидоскоп покажува различни слики. Ако сакаш да го доловиш моментот ќе мора да го сликаш, а ако сакаш да го  разбереш ќе мора секој дел од слик...

Ситуацијата на границата со Украина е неприфатлива: Еврокомесарот ја предупреди Полска на „последиците“
Ситуацијата на границата со Украина е неприфатлива: Еврокомесарот ја предупреди Полска на „последиците“
Civil Media

Ситуацијата на границата меѓу Полска и Украина е апсолутно неприфатлива и бара активна интервенција на полските власти, кои се одговорни за одржување на редот и законитоста на границата. Како што јав...

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Ацо Лукароски, политички аналитичар: Цивил светилник на слободата, клучен фактор во борбата против поделеност и конфликти
(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Ацо Лукароски, политички аналитичар: Цивил светилник на слободата, клучен фактор во борбата против ...
Civil Media

Влијанието на Цивил во развој на плурализмот на информации е од суштинско значење за функционирањето на демократијата во Македонија. И токму таа силна и значајна улога на Цивил е мотив за постојани о...

Албански медиуми: ЕК побара Специјалните единици да не се носат на северот на Косово за обични задачи; во последните 72 часа уапсени и кривично гонети 72 лица во операцијата „Храм“ во Албанија
Албански медиуми: ЕК побара Специјалните единици да не се носат на северот на Косово за обични задачи; во последните ...
Civil Media

Советот на Европа (ЕК)  во Извештајот за Косово, на чиј крај даде голем број препораки за подобрување на состојбите во различни области, побара од институциите на Република Косово да се воздржат од к...

Израел и Хамас се договорија да го продолжат примирјето за седми ден
Израел и Хамас се договорија да го продолжат примирјето за седми ден
Civil Media

Примирјето меѓу Израел и Хамас е продолжено седми ден, објавија извори од двете страни само неколку минути пред истекот на договорот, пренесува Ал Џазира. Израелската војска во четвртокот соопшти дек...

Почина американскиот дипломат и нобеловец Хенри Кисинџер
Почина американскиот дипломат и нобеловец Хенри Кисинџер
Civil Media

Американскиот  дипломат и научник Хенри Кисинџер, кој остави неизбришлива трага во надворешната политика на САД, почина синоќа на 100-годишна возраст во својот дом во Конектикат, соопшти консултантск...

Фон дер Лајен: Британија е на пат кон повторно приклучување во ЕУ
Фон дер Лајен: Британија е на пат кон повторно приклучување во ЕУ
Civil Media

Велика Британија е на јасен пат кон повторно приклучување во ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и ги повика младите да го поништат Брегзит. Таа на доделувањето на ...