Civil Media

КФОР бара одговорност поради 93 повредени војници мината година во Звечан
КФОР бара одговорност поради 93 повредени војници мината година во Звечан
Civil Media

КФОР денеска повторно побара да се изведат пред лицето на правдата извршителите на нападот врз негови припадниците време на протестот во Звечан, што се случи на денешен ден во 2023 година. КФОР во со...

Амбасадорката Дир: Украина започна истраги за 132.780 руски воени злосторства, вклучувајќи убиства на 548 деца
Амбасадорката Дир: Украина започна истраги за 132.780 руски воени злосторства, вклучувајќи убиства на 548 деца
Civil Media

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир која на социјалните мрежи води своевиден дневник на случувањата во Украина за време на целосната и неиспровоцирана руска воена агресија, на 826 ден од в...

Белата куќа: САД работат со европските сојузници за да ја зголемат отпорноста на хибридните акции на Русија
Белата куќа: САД работат со европските сојузници за да ја зголемат отпорноста на хибридните акции на Русија
Civil Media

Соединетите Држави се во близок контакт со европските сојузници и партнери во контекст на тековните малигни кампањи на руските разузнавачки служби во Европа со цел да се зголеми отпорноста на таквите...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Убиени и ранети цивили во ноќните напади врз регионите Суми, Краматорск, Донецк
РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Убиени и ранети цивили во ноќните напади врз регионите Суми, Краматорск, Донецк
Civil Media

Двајца убиени, тројца ранети во непријателски напад врз заедницата Краснопилија во регионот Суми, во ноќното гранатирање на Краматорск оштети куќи, продавници и патишта, окупаторите убија тројца жите...

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет
Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет
Civil Media

Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, изјави Цачи Ханегби, советник за национална безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху. -Во внатрешн...

Па патриоти лажни и патриоти умислени – доброутро
Па патриоти лажни и патриоти умислени – доброутро
Civil Media

ЗОРАН ИВАНОВ Не ни стапнаа асално на власт, уште ниту влада не скрпија, а веќе се избрука пред светот и дома, посебно пред своите неодамнешни гласачи па си ги испогазија и си ги испоганија ветувањата...

Македонското Собрание без столче за Ромите!
Македонското Собрание без столче за Ромите!
Civil Media

ДЕХРАН МУРАТОВ Македонското Собрание доби нов парламентарен состав, во кое нема место за припадник/чка на ромската етничка заедница. Во минатото, не дека нешто се прославија ромските пратеници и нешт...

Нови претреси во Парламентот на ЕУ
Нови претреси во Парламентот на ЕУ
Civil Media

Инспектори денеска извршија претрес во канцелариите на вработен во Парламентот на ЕУ во Брисел и Стразбур, како и во неговиот дом во Брисел. како дел од белгиската истрага за сомневање за руско мешањ...

Државата, тоа сум јас!
Државата, тоа сум јас!
Civil Media

Доколку некои од вас, читајќи го насловот, помислија дека изјавата „Државата, тоа сум јас“ е дело на новата претседателка на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, предложена од...

Борел: ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки
Борел: ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки
Civil Media

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Обединети нации се парализирани од наметнувањето на вето и оти не се прифаќаат никакви одлуки. – Н...

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа
Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа
Civil Media

Тенкови на израелската армија (ИДФ) влегоа во центарот на градот Рафа на југот на Појасот Газа и го зазедоа важниот рид Зоруб што му дава контрола на Израел над границата со Египет сè до морето, јаву...

А плата може од Северна, нели?
А плата може од Северна, нели?
Civil Media

ДИЈАНА ТАХИРИ Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, Левица и ДУИ е секако на највисокото можно ниво, не само кога се избра новиот претседател на Собранието, Албанец. Едните поради насилниот упад во собранието (...