Банкометар

Малезија ќе инвестира над 100 милијарди долари во полупроводници
Малезија ќе инвестира над 100 милијарди долари во полупроводници
Банкометар

Малезија планира да инвестира најмалку 500 милијарди рингити (107 милијарди долари) во својата полупроводничка индустрија, објави премиерот Анвар Ибрахим, додека оваа земја од Југоисточна Азија се об...

Фити не ја коментира најавената милијарда од Мицкоски, некој ја поврзуваат со милијардата од Тајван!
Фити не ја коментира најавената милијарда од Мицкоски, некој ја поврзуваат со милијардата од Тајван!
Банкометар

Монетарната и фискалната политика треба да се координираат, буџетот во тешка состојба Академик Таки Фири, вчера, во МАНУ не сакаше да го коментира најавениот заем од една милијарда евра,бидејќи сè уш...

Во понеделник почнува исплатата на мајските пензии
Во понеделник почнува исплатата на мајските пензии
Банкометар

Крајот на месецот е редовен термин кога многумина од највозрасните граѓани се прашуваат кога ќе им „легнат“ пензиите на сметките. Вообичаено тоа е секој први во месецот, но поради тоа што во јуни, пр...

Од 1 јуни Геманија со нови олеснувања за работници од Западен Балкан
Од 1 јуни Геманија со нови олеснувања за работници од Западен Балкан
Банкометар

Од сабота, 1-ви јуни, стапува на сила третата фаза од германскиот закон, чија цел е привлекување странска квалификувана работна сила, која ќе донесе бројни придобивки за граѓаните од Западен Балкан, ...

Рекордна инвестиција: Маск собра 5 милијарди долари за развој на вештачка интелигенција
Рекордна инвестиција: Маск собра 5 милијарди долари за развој на вештачка интелигенција
Банкометар

Компанијата xAI на Илон Маск ќе добие 6 милијарди долари (5,5 милијарди евра) од инвеститори за финансирање на развојот на производи за вештачка интелигенција (АИ), објави компанијата. Новите средств...

Финансиска поддршка во овоштарството
Финансиска поддршка во овоштарството
Банкометар

Овоштарите директните плаќања ги добиваат по 4 основи. Парите се наменети за одржување на овоштарниците, за предаденото овошје во домашните преработувачки капацитети и за подигнување на насади со нов...

ММФ ги зголеми прогнозите за раст на кинеската економија
ММФ ги зголеми прогнозите за раст на кинеската економија
Банкометар

Меѓународниот монетарен фонд во средата ја зголеми својата прогноза за растот на Кина оваа година на 5%, од 4,6% претходно, поради „силните“ бројки за првиот квартал и неодамнешните политички мерки. ...

Ресенските овоштари алармираат: Заразна габа „ги јаде“ јаболката
Ресенските овоштари алармираат: Заразна габа „ги јаде“ јаболката
Банкометар

Во овоштарниците во ресенскиот регион поради последиците од топлата зима и ладната дождлива пролет веќе се видливи послдици во овоштарството – се појави зараза предизвикана од габа од семејството „ер...

Фити: Дисциплинирана фискална политика за висока ценовна, макроекономска и финансиска стабилност
Фити: Дисциплинирана фискална политика за висока ценовна, макроекономска и финансиска стабилност
Банкометар

Забрзување на економскиот раст и развој, продолжување на евроинтеграцискиот процес и борба против корупцијата, се трите клучни приоритети на кои треба да се фокусира новата влада, смета академик Таки...

Усвоен Стратегискиот план на Народната банка за периодот 2025 – 2027 година
Усвоен Стратегискиот план на Народната банка за периодот 2025 – 2027 година
Банкометар

Стратегискиот план на Народната банка е поставен под мотото „Централна банка којашто придонесува за градење стабилна, одржлива и зелена економија“, со што воедно се утврдија главните области на коишт...

НБ и другите финансиски регулатори во соработка со Стопанската комора на Македонија со активност за поддршка на посредувањето
НБ и другите финансиски регулатори во соработка со Стопанската комора на Македонија со активност за поддршка на посре...
Банкометар

Шеста работна средба на регулаторите, приватниот и граѓанскиот сектор за следење на спроведувањето на Стратегијата за финансиска едукација и финансиска инклузија Народната банка, заедно со другите фи...

Црвениот домат нема да падне под 30 денари, а розевиот под 35 денари за килограм
Црвениот домат нема да падне под 30 денари, а розевиот под 35 денари за килограм
Банкометар

Дополнителниот заменик министер за земјоделство шумарство и водостопанство денеска одржа работен состанок со земјоделците и откупувачите на домат каде што по завршувањето на состанокот даде изјава за...