ММС

Историски ден за Шведска, сите земји членки гласаа за членство во НАТО
Историски ден за Шведска, сите земји членки гласаа за членство во НАТО
ММС

Шведскиот премиер Улф Кристерсон оцени дека денеска е „историски ден“ за земјата, откако унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, со што е отстранета и последната пречка...

Му ставиле избелувач во виното за причест, мафијата во Италија се обидела да отруе свештеник
Му ставиле избелувач во виното за причест, мафијата во Италија се обидела да отруе свештеник
ММС

Калабриските мафијаши ставиле избелувач во виното и водата за причест на локален свештеник познат по осудите кон мафијата со цел да го отрујат, но нивниот обид бил неуспешен, јавија италијанските мед...

(Видео) Во Јапонија се одржа Фестивал на голи мажи, а за првпат им се придружија и жените
(Видео) Во Јапонија се одржа Фестивал на голи мажи, а за првпат им се придружија и жените
ММС

Во Јапонија се одржа традиционалниот фестивал Хадака Мацури или попознат како Фестивал на голи мажи, во градот Кономи во централниот дел на земјата. Фестивалот кој трае веќе 1250 години годинава б...

„Корумпирани претставници од Лондон му помагаат на Путин да ги скрие валканите пари“ – Досега необјавено интервју на Навални
„Корумпирани претставници од Лондон му помагаат на Путин да ги скрие валканите пари“ – Досега необјавено интервју на ...
ММС

Неодамна починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални во едно од досега необјавените интервјуа, критикува корумпирани официјални претставници кои живеат во Лондон и, како што сметаше, му помагаа...

(Вознемирувачко видео) „Нема да бидам соучесник во геноцид“ – Американски војник се запали пред израелската Амбасадата во Вашингтон
(Вознемирувачко видео) „Нема да бидам соучесник во геноцид“ – Американски војник се запали пред израелската Амбасадат...
ММС

Американски воен пилот се замозапали пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против војната во Газа и во моментов е во критична состојба. Човекот бил пренесен во болница откако п...

Иво Санадер, поранешниот премиер на Хрватска стана шеф на затворска библиотека
Иво Санадер, поранешниот премиер на Хрватска стана шеф на затворска библиотека
ММС

Хрватските медиуми пишуваат дека поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, стана шеф на затворската библиотека во затворот Липовица. Санадер е задолжен за таканареченото „културно издигнување ...

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб
Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб
ММС

Руските власти и дадоа рок од три часа на мајката на Навални да се согласи на приватен погреб, изјави портпаролката на починатиот руски опозиционер. „Руските власти и дадоа рок од три часа на мајк...

Пронајден нож кај осмооделенец во „Владислав Рибникар“, потврди српското МВР
Пронајден нож кај осмооделенец во „Владислав Рибникар“, потврди српското МВР
ММС

Српското Министерство за внатрешни работи потврди дека кај ученик од основното училиште „Владислав Рибникар“, во Белград каде што се случи масакрот на 3 мај лани, бил пронајден нож. „Откако денеск...

Петгодишни деца во Газа ни кажуваат дека сакаат да умрат – сведоштва на „Лекари без граници“
Петгодишни деца во Газа ни кажуваат дека сакаат да умрат – сведоштва на „Лекари без граници“
ММС

Генералниот секретар на меѓународната хуманитарна организација „Лекари без граници“, Кристофер Локјер пред Советот за безбедност на Обединетите нации рече дека медицинските тимови во Појасот Газа дод...

„Ме уценуваат син ми да го погребам тајно“, мајката на Навални вели дека властите ѝ вршат притисок
„Ме уценуваат син ми да го погребам тајно“, мајката на Навални вели дека властите ѝ вршат притисок
ММС

 Мајката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, Људмила Навалнаја, денеска соопшти дека го видела телото на нејзиниот син и остро се спротивставува на притисокот од руските власти...

Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“ –  „Срамота“, реагираат од Кремљ
Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“ – „Срамота“, реагираат од Кремљ
ММС

 Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за климатски...

Пораките за поддршка го трогнаа до солзи: Кралот Чарлс почна со лекување, откако објави дека има рак
Пораките за поддршка го трогнаа до солзи: Кралот Чарлс почна со лекување, откако објави дека има рак
ММС

 Британскиот крал Чарлс Трети за време на состанокот со премиерот Риши Сунак вчера изјави дека бил трогнат до солзи од пораките на поддршка од британската јавност по дијагнозата за рак. ̵...