ММС

„Бегајте од токсични луѓе, ако сакате да живеете среќно и долго“ – Најстарата баба на светот ја откри тајната на долговечност
„Бегајте од токсични луѓе, ако сакате да живеете среќно и долго“ – Најстарата баба на светот ја откри тајната на долг...
ММС

Марија Брањас Морера е родена во Сан Франциско во 1907 година и се преселила во Шпанија во 1915 година за време на Првата светска војна и непосредно пред епидемијата на шпански грип, според Гинисоват...

Три брака и голема трагедија –  Дебелка и природна, беше тивка болка на мажите
Три брака и голема трагедија – Дебелка и природна, беше тивка болка на мажите
ММС

Оскаровката Кејт Винслет се прослави со улогата на Роуз Калверт во познатиот филм „Титаник“. Освен по забележителните актерски улоги, Кејт се издвојува и по љубовниот живот кој изобилуваше со турбуле...

Папата Бенедикт XVI поднел оставка поради несоница
Папата Бенедикт XVI поднел оставка поради несоница
ММС

Починатиот папа Бенедикт како главна причина за оставката ја наведе несоницата, се наведува во неговото писмо, чија содржина денеска ја пренесоа германските медиуми. Од почетокот на неговиот понтифик...

„Неправедно сум осуден на две години затвор, затоа што сакав да бидам научник“ -Магистерски труд го однесе Петар матовски во затвор
„Неправедно сум осуден на две години затвор, затоа што сакав да бидам научник“ -Магистерски труд го однесе Петар мато...
ММС

Интересот за научно истражување на можноста за зголемување на конкурентноста на македонскиот земјоделски сектор со индустриски коноп, Петар Матовски го внесува во седумгодишен кривично-правен лавирин...

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари
Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари
ММС

Во заедничка акција на инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со Одделот за крим полиција – Сектор за економски криминал и корупција на МВР, и инспектори од Управата за јав...

Софиското Јавно обвинителство поведе предистрага за закани против Пендиков
Софиското Јавно обвинителство поведе предистрага за закани против Пендиков
ММС

Окружно јавно обвинителство на Софија поведе предистражна постапка поради закани по животот упатени кон Христијан Пендиков, кој беше повреден во инцидентот пред угостителски објект во Охрид на 19 ово...

Сѐ повеќе претставки од граѓани, а Агенцијата за заштита на лични податоци кубури со кадар, се пожали директорот Алиу
Сѐ повеќе претставки од граѓани, а Агенцијата за заштита на лични податоци кубури со кадар, се пожали директорот Алиу
ММС

Во текот на скринингот Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) е пофалена за нашата досегашна работа, но искажана е загриженоста што и ние ја споделуваме за немањето доволен персонален капацит...

Само во три градинки од 81 се работи во втора смена, немало интерес од родителите велат од МТСП
Само во три градинки од 81 се работи во втора смена, немало интерес од родителите велат од МТСП
ММС

Иако законот ја дава можноста децата од предучилишна возраст да се згрижуваат и во втора смена, само во три градинки, две во Скопје и една во Куманово во моментов ја имаат организирано својата работа...

Амбасадорот Ангелов ќе се врати во Скопје кога ќе има соодветни услови, вели шефот на бугарската дипломатија Милков
Амбасадорот Ангелов ќе се врати во Скопје кога ќе има соодветни услови, вели шефот на бугарската дипломатија Милков
ММС

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов би можел да се врати во Скопје, кога за тоа ќе се создадат соодветни услови, изјави денеска министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков. ...

„Виз ер”, „Луфтханза” и „Егеан” со понуди на тендерот за субвенции за нови летови
„Виз ер”, „Луфтханза” и „Егеан” со понуди на тендерот за субвенции за нови летови
ММС

Авиокомпаниите „Виз ер”, „Луфтханза” и „Егеан ерлајнс” доставија понуди на тендерот за доделување финансиска поддршка за нови авиолинии од Меѓународниот аеродром „Скопје” и ае...

„Растев само со мајка и знам како е“ – Станиша Станковиќ (20) се бори со институциите за поголеми права за младите од самохрани и еднородителски семејства
„Растев само со мајка и знам како е“ – Станиша Станковиќ (20) се бори со институциите за поголеми права за младите од...
ММС

Сведочејќи за пожртвуваноста на својата самохрана мајка Радмина, Станиша Станковиќ се амбицирал да направи сѐ што може за да се бори гласно и упорно за подобра позиција во општеството на децата од са...

(Вознемирувачко видео) Автобус слетал во езеро, патниците во паника се спасувале од давење – Несреќа во Турција, за среќа без жртви
(Вознемирувачко видео) Автобус слетал во езеро, патниците во паника се спасувале од давење – Несреќа во Турција, за с...
ММС

Надзорната камера на автобус го снимила драматичниот момент во кој возачот изгубил контрола над возилото, кое потоа со сите патници паднало во езеро. Во средата, возач на автобус се обидел да се качи...