ММС

Вучиќ се пожали дека многумина му се смеат, ама Србија ќе има летечко такси до 2027 година
Вучиќ се пожали дека многумина му се смеат, ама Србија ќе има летечко такси до 2027 година
ММС

 Првото летечко такси без возач може да полета во Велика Британија во рок од две години според владините планови, кои исто така предвидуваат редовна испорака на беспилотни летала за медицински ц...

Загреб воведува бесплатен јавен превоз за граѓани што наполниле 65 години и повеќе
Загреб воведува бесплатен јавен превоз за граѓани што наполниле 65 години и повеќе
ММС

 Од 1 јуни, право на бесплатен јавен превоз ќе имаат граѓаните кои живеат во Загреб, а кои имаат 65 години и повеќе, соопштија од Градот. Со оглед на тоа што има речиси 160.000 мажи и жени од...

Директорот на „Водовод“ во Бор поднесе оставка од морални причини поради убиството на Данка
Директорот на „Водовод“ во Бор поднесе оставка од морални причини поради убиството на Данка
ММС

Директорот на Водовод во Бор, Горан Павиќ, поднесе оставка откако работниците на ЈП „Водовод“ С.Ј и Д.Д., поради основано сомнение дека ја убиле Данка Илиќ, беа уапсени, пренесуваат медиумите. „Од...

Сакам да ни доаѓаат имигранти од „фините“ земји, а не од „катастрофалните“, вели Трамп
Сакам да ни доаѓаат имигранти од „фините“ земји, а не од „катастрофалните“, вели Трамп
ММС

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, за време на донаторска вечер викендов во Палм бич, Флорида, им кажал на поддржувачите и финансиерите на неговата кампања дека тој очекува САД да прим...

„Тоа дете има право на достоинствен погреб“: Осомничените за убиството на малата Данка не сакаат да кажат каде е телото
„Тоа дете има право на достоинствен погреб“: Осомничените за убиството на малата Данка не сакаат да кажат каде е телото
ММС

Над 1.500 полицајци во соработка со повеќе од 1.000 граѓани од различни служби учествуваа досега во пронаоѓањето на убиената Данка Илиќ (2), но осомничените за ова злосторство сѐ уште не сакаат да ка...

(Видео) „Одете во Киев, ќе ви дадам по 10.000 евра“ – Терористот открил кој им наредил да ја нападнат салата во Москва
(Видео) „Одете во Киев, ќе ви дадам по 10.000 евра“ – Терористот открил кој им наредил да ја нападнат салата во Москва
ММС

Еден од обвинетите за учество во терористичкиот напад на концертната сала Крокус Сити Хол во предградието на Москва назначи координатор на целата операција, објави руската државна новинска агенција Т...

Капак на моторот на „Боинг 737-800“ падна и удри во крилото, полицијата отвори истрага
Капак на моторот на „Боинг 737-800“ падна и удри во крилото, полицијата отвори истрага
ММС

Капак на моторот на авион „Боинг 737-800“ на компанијата „Саутвест Ерлајнс“ (Southwest Airlines) во неделата за време на полетувањето од аеродромот во Денвер падна и удри во крилото, поради што амери...

Осомничените за убиството на Данка  во притвор, приведени уште двe лица, се трага по нејзиното тело
Осомничените за убиството на Данка во притвор, приведени уште двe лица, се трага по нејзиното тело
ММС

 Потрагата по убиеното двегодишно дете Данка Илиќ од Бор продолжува и денеска, а на двајцата осомничени за убиството одреден им е притвор до 30 дена за делото-тешко убиство во соизвршителство. Утрина...

Драма во Русија откако пукна брана на реката Урал, над 5.000 луѓе се евакуирани
Драма во Русија откако пукна брана на реката Урал, над 5.000 луѓе се евакуирани
ММС

Според последните извештаи, речиси 5.000 луѓе се евакуирани од Оренбуш, а повеќе од 2.500 станбени згради се поплавени. Во рускиот град Орск, да потсетиме, пукна браната што го штитеше градот од р...

И мајката на еден од осомничените за убиството на Данка заврши на распит во полиција
И мајката на еден од осомничените за убиството на Данка заврши на распит во полиција
ММС

Српските медиуми јавија дека полицијата во Бор вчера попладнетоо на распит ја одвела мајката на Дејан Драгијевиќ, еден од осомничените за убиството на двегодишната Данка Илиќ. Ова за „Блиц“ го по...

Уапсен е и братот на еден од осомничените за убиството нa малата Данка
Уапсен е и братот на еден од осомничените за убиството нa малата Данка
ММС

Последните информации од Вишото обвинителство во Зајечар се дека попладнево ќе бидат сослушани двајцата уапсени осомничени за убиството на девојчето Данка Илиќ, а по сослушувањето обвинителството ќе ...

Неспоредливо повеќе од планираното: Реновирањето на „Сантијаго Бернабеу“ ќе чини 1,8 милијарди евра
Неспоредливо повеќе од планираното: Реновирањето на „Сантијаго Бернабеу“ ќе чини 1,8 милијарди евра
ММС

 Реновирањето на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ чинеше неспоредливо повеќе од планираното, објави угледниот шпански економист Хектор Мохедано. Мадриѓаните уште во 2017 година најавија дека плани...