ММС

Афера „Пипергејт“: Во пресрет на евроизборите Фон дер Лајен се соочува со обвиненија за кронизам
Афера „Пипергејт“: Во пресрет на евроизборите Фон дер Лајен се соочува со обвиненија за кронизам
ММС

Една од главните теми во кулоарите на институциите на ЕУ изминативе недели е именување на германскиот европратеник Маркус Пипер за европски претставник за мали и средни претпријатија.  Пипер ...

Ништо не е готово- Непозната одлуката на израелскиот воен кабинет
Ништо не е готово- Непозната одлуката на израелскиот воен кабинет
ММС

По повеќе часови заврши состанокот на израелскиот воен кабинет, со кој претседава премиерот Бенјамин Нетанјаху, на кој требаше да одлучи за понатамошните чекори по синоќешниот ирански напад. Неиме...

 Бајден го одврати Нетанјаху да одобри итен одмазднички напад против Иран
 Бајден го одврати Нетанјаху да одобри итен одмазднички напад против Иран
ММС

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да одобри итен одмазднички напад против Иран, откако Техеран синоќа лансираше околу 300 нападни беспилотни летала...

Доколку му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни: Иран сериозно ги предупреди САД
Доколку му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни: Иран сериозно ги предупреди САД
ММС

Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили, Сердар Багери, соопшти дека неговата земја преку дипломатски канали (швајцарската Амбасада) испратиле порака до САД во која го предупредуваат ...

Шрапнел падна врз нашата куќа, таа спиеше, рече таткото на повреденото дете од иранскиот напад
Шрапнел падна врз нашата куќа, таа спиеше, рече таткото на повреденото дете од иранскиот напад
ММС

Мохамад, татко на седумгодишното девојче(7) кое во текот на изминатата ноќ беше тешко рането кога Израел пресретна ирански проектил, денеска изјави дека врз нивната куќа паднале шрапнели од соборен п...

Иранската мисија во ОН соопшти дека нападот врз Израел како одговор на нападот на конзулатот во Дамаск е завршен
Иранската мисија во ОН соопшти дека нападот врз Израел како одговор на нападот на конзулатот во Дамаск е завршен
ММС

Иран вели дека неговиот напад врз Израел е одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск и оти „работата може да се смета за завршена“. Како што јави Си-Ен-Ен, постојаната мисија н...

Ова никогаш не би се случило доколку јас бев претседател, напишал Трамп
Ова никогаш не би се случило доколку јас бев претседател, напишал Трамп
ММС

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека иранскиот напад врз Израел никогаш немаше да се случи доколку тој сè уште беше претседател. -Израел е нападнат. Ова никогаш не требаше ...

(Живо) Израел ги пресретна првите дронови од Иран
(Живо) Израел ги пресретна првите дронови од Иран
ММС

Светските медиуми пренесуваат дека Израел веќе ги пресретнал првите дронови од Иран. Погледнете го видеото во живо: Tel Aviv right now pic.twitter.com/DUx1rEU69o— Megatron (@Megat...

Ирак, Либан, Јордан и Сирија го затворија воздушниот простор
Ирак, Либан, Јордан и Сирија го затворија воздушниот простор
ММС

Либан најави привремено затворање на својот воздушен простор, поради заканите за ирански напад врз Израел, јави либанската телевизија Ал Џадед. Својот воздушен простор го затворија и Ирак, Јордан ...

Иран го напаѓа Израел со дронови преку пет земји, првите се очекуваат за два часа
Иран го напаѓа Израел со дронови преку пет земји, првите се очекуваат за два часа
ММС

 ИДФ го потврди нападот на Иран врз Израел, соопшти израелската агенција за следење дронови на кои ќе им требаат неколку часа да стигнат до Израел. Тој потврди дека десетици дронови лансирани од Ира...

Спасени се сите 174 заробени лица во кабините на жичарницата во Анталија
Спасени се сите 174 заробени лица во кабините на жичарницата во Анталија
ММС

 Успешно е завршена операцијата за спасување на 174 лица заробени во кабините на жичарницата во Анталија, соопштија денеска локалните власти. Во соопштението се наведува и дека едно лице заги...

(Вознемирувачко видео) „Девојчињата се смееја и одеднаш почнаа да врскаат“ – Спасувачката драма во Анталија се уште трае
(Вознемирувачко видео) „Девојчињата се смееја и одеднаш почнаа да врскаат“ – Спасувачката драма во Анталија се уште трае
ММС

Уште 29 патници на жичарница се уште висат во кабина во јужна Турција откако вчера се урна столб, соопштија локалните власти. Во несреќата што се случи во петокот во 17 часот и 30 минути во примор...