Курир

Матичната компанија на Фејсбук- Мета се закани дека ќе ги отстрани вестите од платформата
Матичната компанија на Фејсбук- Мета се закани дека ќе ги отстрани вестите од платформата
Курир

Компанијата-мајка на Фејсбук, Мета, најави дека ќе биде „принудена да размисли“ за отстранување на новинарската содржина од нејзината платформа доколку Конгресот на САД усвои закон со кој се бара од т...

ВМРО-ДПМНЕ: Дамева од судски приправник преку фотка со Заев до прв човек на Судскиот совет- партизирањето пуштено на најјако
ВМРО-ДПМНЕ: Дамева од судски приправник преку фотка со Заев до прв човек на Судскиот совет- партизирањето пуштено на ...
Курир

Изборот на Весна Дамева за претседател на Судскиот совет е показател за партизирањето на судството во Македонија кое го прави власта на СДС и ДУИ. Што би рекле граѓаните „партизирањето пуштено на најј...

„Ковачевски и Арсовска го блокираа Скопје освен за провизии за набавка на нафта, и поради бугарски автобуси кои треба да ги заменат приватните превозници“
„Ковачевски и Арсовска го блокираа Скопје освен за провизии за набавка на нафта, и поради бугарски автобуси кои треба...
Курир

Скопје е блокирано заради матните тендери на Арсовска, плод на коалицијата со Ковачевски. Таков тендер е набавката на гориво за потребите на ЈСП од 27 милиони евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Арсовска за р...

Георгина: Каква штета што не можев да уживам гледајќи го најдобриот играч на светот 90 минути
Георгина: Каква штета што не можев да уживам гледајќи го најдобриот играч на светот 90 минути
Курир

Георгина Родригез, сопругата на португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо му искажа поддршка на својот партнер кој синоќешниот натпревар од осминафиналето на СП 2022 против Швајцарија (6:1) го почна од...

Претседателот Пендаровски во посета на Белгија
Претседателот Пендаровски во посета на Белгија
Курир

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Белгија, соопшти неговиот кабинет. Претседателот Пендаровски, во Монс, на церемонија со воени почести ќе биде преч...

Денеска се празнува Светата великомаченица Екатерина
Денеска се празнува Светата великомаченица Екатерина
Курир

Денеска ја славиме Св. Великомаченица Екатерина, а именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица… Житието раскажува дека светата великомаченица Катерина потекнува од царско семејство од градот Александри...

Променливо облачно со слаб до умерен ветер
Променливо облачно со слаб до умерен ветер
Курир

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец, а наутро на места ќе има појава на магла и ниска облачност. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а...

Денеска е четвртиот обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларната болница
Денеска е четвртиот обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларната болница
Курир

За денеска во Основниот суд во Тетово е закажан четвртиот обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница што се случи на 8 септември 2021 година во која 14 луѓе ги загубија животите...

Продолжува амандмантската расправа по Предлог-буџетот за 2023
Продолжува амандмантската расправа по Предлог-буџетот за 2023
Курир

Во Собранието денеска продолжува амандмантската расправа по Предлог-буџетот за 2023 година. Согласно проекциите во Предлог-буџетот вкупните приходи се планирани на ниво од 282,1 милијарда денари и се ...

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски
Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски
Курир

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски ќе се одржи денеска во Музејотна македонската борба во Скопје. Свечената академија ја организиираат Комисијата за односи со верските з...

Трет ден блокади на приватните автобуски превозници, Град Скопје со нов јавен повик за линиите со број 20 и 22
Трет ден блокади на приватните автобуски превозници, Град Скопје со нов јавен повик за линиите со број 20 и 22
Курир

Приватните автобуски превозници веќе трет ден по ред продолжуваат со протестите преку блокади на неколку од главните сообраќајни точки во главниот град. Според досегашните изјави од нивна страна, тие ...

Барселона без Арињо кој мора на операција
Барселона без Арињо кој мора на операција
Курир

Европскиот првак Барселона до крајот на сезона остана без услугите на левото крило Аитор Арињо, кој мора на операција. Арињо заработи повреда на коленото, која мора да биде решена со оперативен зафат,...