Бриф

Николовски: Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има
Николовски: Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има
Бриф

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска соопшти дека леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. -Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има. Обезбедуваме доволно храна...

Домашни јаболка за ученици во 350 школи – усвоена Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје
Домашни јаболка за ученици во 350 школи – усвоена Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје
Бриф

Владата на денешната седница ја усвои Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година. Програмата е нова, се носи прв пат и ќе овозможи околу 186 000 ученици во 350 шк...

Николовски: Уште 140 милиони денари поддршка за млекопроизводителите
Николовски: Уште 140 милиони денари поддршка за млекопроизводителите
Бриф

Покрај основните и дополнителните субвенции, за млекопроизводителите преку Интервентниот фонд се обезбедени уште 140 милиони денари, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водост...

Судски совет: Писмена опомена за судија од Врховен и запирање на постапката за судија од Кривичниот суд во Скопје
Судски совет: Писмена опомена за судија од Врховен и запирање на постапката за судија од Кривичниот суд во Скопје
Бриф

Изрекување писмена опомена за сторена дисциплинска повреда за судија од Врховниот суд и запирање на постапката за испитување одговорност кај судија од Основниот кривичен суд Скопје, одлучи на ден...

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно
ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно
Бриф

Граѓаните треба да бидат внимателни при движење на локации во планинските пешачки зони на Водно каде може да наидат на диви свињи. При евентуална средба со дивите свињи граѓните треба да бидат с...

(ВО ЖИВО) Изјава на министерот Николовски за новата мерка за млекопроизводителите
(ВО ЖИВО) Изјава на министерот Николовски за новата мерка за млекопроизводителите
Бриф

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска ќе даде изјава за медиумите за новата мерка за млекопроизводителите која беше усвоена на денешната владина седница. ...

Закажана собраниската седница за гласање на одлуките за продолжување на кризната состојба во енергетиката
Закажана собраниската седница за гласање на одлуките за продолжување на кризната состојба во енергетиката
Бриф

На сајтот на Собранието е објавено дека за попладнево е закажана 149-та собраниска седница, на која треба да се изгласаат одлуките за продолжување на кризната состојба во енергетиката, за кои се ...

Јаневски: Над 3,2 милиона ноќевања и повеќе од 430 милиони долари девизен прилив во 2023 година
Јаневски: Над 3,2 милиона ноќевања и повеќе од 430 милиони долари девизен прилив во 2023 година
Бриф

Национална кампања на „Јутуб“ и „Гугл“, брендирање на земјата како дестинација, патно означување на туристичките атракции, надминување на 3,2 милиона ноќевања и повеќе од 430 милиони долари девиз...

Регистрирани 81 случај на КОВИД-19, нема починати лица
Регистрирани 81 случај на КОВИД-19, нема починати лица
Бриф

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 787 тестови, а регистрирани се 81 случај на КОВИД-19, од кои 25 се реинфекции. Оздравени се 77 пациенти, ...

МФ: Владата обезбеди 250 милиони евра со поволни услови преку германски хартии од вредност
МФ: Владата обезбеди 250 милиони евра со поволни услови преку германски хартии од вредност
Бриф

Владата донесе одлука за издавање хартии од вредност на германскиот пазар, обврзница позната како „Namensschuldverschreibungen“, односно NSV, во износ од 250 милиони евра. Како што соопшти Министерст...

ОЕЦД: Околу 700 илјади Македонци живеат надвор од државата
ОЕЦД: Околу 700 илјади Македонци живеат надвор од државата
Бриф

Околу 700 илјади Македонци или околу една четвртина од населението денес живее надвор од државата. Миграцијата од Северна Македонија во последната деценија се зголемила за пет пати во ЕУ и околу чет...

(ФОТО) „Голф 4“ со кумановски таблици паднал во Вардар, се бараат возачот и/или патиците
(ФОТО) „Голф 4“ со кумановски таблици паднал во Вардар, се бараат возачот и/или патиците
Бриф

Центарот за управување со кризи штотуки информираше дека преку бројот за итни повици 112 во 12:05 часот добиле повик-пријава за автомобил „Голф 4“ со кумановски регистерски таблици паднат во реката В...