МКД

Нема договор меѓу Град Скопје и приватните превозници, и денеска блокади
Нема договор меѓу Град Скопје и приватните превозници, и денеска блокади
МКД

Приватните автобуси кои беа дел од градскиот превоз веќе три дена со паркирани на три раскрсници во центарот на Скопје со што речиси во целост го блокираат сообраќајот во главниот град.Приватните прев...

Патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес “ во Ростуше
Патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес “ во Ростуше
МКД

Изложбата ќе биде отворена за посетители до 12 декември, а претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светск...

„До една милијарда и понатаму“ – македонско-бугарски бизнис форум
„До една милијарда и понатаму“ – македонско-бугарски бизнис форум
МКД

Форумот, како што соопшти МНР, се реализира под мотото „До една милијарда и понатаму“, во знакот на проекцијата од една милијарда евра трговска размена за оваа година меѓу двете земји.На форумот актив...

Изложба на Владимир Георгиевски во Музеј на Град Скопје
Изложба на Владимир Георгиевски во Музеј на Град Скопје
МКД

Делата на Владимир Георгиевски ќе бидат поставени во целиот расположив галериски простор на Музејот. Изложбата се состои од стотина дела на уметникот работени во ликовните техники масло на платно, тем...

Денеска нов обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница
Денеска нов обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница
МКД

Судијата Јордан Велковски на 8 ноември судењето го одложи за 7 декември во 10 часот затоа што еден од обвинетите немаше адвокат бранител. Судијата информираше дека доколку не обезбеди адвокат за наред...

Вечерва завршува Таксират
Вечерва завршува Таксират
МКД

Влезот за посетителите ќе биде отворен во 19 часот, почетокот на програмата е во 20 часот.Први на главната бина и задолжени за официјалното отворање на ова фестивалско финале ќе настапи незаменливиот ...

„Приказни од петка“ – нова книга на Соња Гиздавиќ
„Приказни од петка“ – нова книга на Соња Гиздавиќ
МКД

Соња Драгољуб Гиздавиќ е познато новинарско име, таа целиот свој работен век го помина во националната МРТ како новинар и уредник на програми и автор на бројни документарни емисии. Гиздавиќ е авт...

Денеска треба да се избере директор на Академијата за судии и јавни обвинители
Денеска треба да се избере директор на Академијата за судии и јавни обвинители
МКД

Наташа Габер-Дамјановска беше директорка на Академијата во последните четири години. Судијката Емилија Шопар-Јованова доаѓа од скопскиот граѓански суд, а Ненад Савевски е судија во Основниот кривичен ...

Продолжува проектот со чистењето на линданот од ОХИС
Продолжува проектот со чистењето на линданот од ОХИС
МКД

Како што информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање, министерот Насер Нуредини, во своето воведно обраќање на настанот истакнал дека од клучно значење за успешната реализац...

Облачно со ветер од јужен правец
Облачно со ветер од јужен правец
МКД

Во Скопје променливо облачно со слаб југоисточен ветер и дневна температура од 12 Целзиусови степени. Маврово 9, Охрид 12, Битола 11, Крива Паланка 10, Берово 9, Кавадарци и Дојран 13.Утре наутро на м...

Роналдо седна на клупата, Рамош блесна и донесе голема победа на Португалија (ВИДЕО)
Роналдо седна на клупата, Рамош блесна и донесе голема победа на Португалија (ВИДЕО)
МКД

Селекторот Фернандо Сантош реши за овој меч да го седне Роналдо на клупата и во игра од првата минута да го стави 21-годишниот Гносало Рамош, тоа се покажа како клучен потег.Рамош постигна хет-трик во...

Агелер: Збунувачки е процесот за избор на нов шеф на ОЈО ГОКК, корупцијата е најголемиот предизвик со кој се соочува Македонија
Агелер: Збунувачки е процесот за избор на нов шеф на ОЈО ГОКК, корупцијата е најголемиот предизвик со кој се соочува ...
МКД

„Го гледав како збунувачки кога се случи и се уште го гледам така. Премногу работи не беа одговорени. Ова нема никаква врска со човекот што беше избран, ова има врска со процесот, процесот служи за да...